Finančná správa (FS) SR zasiahla proti podvodníkom s čínskym textilom. V rámci akcie Čínsky drak zadržal Kriminálny úrad finančnej správy v Prešovskom kraji štyroch členov organizovanej skupiny vrátane jedného príslušníka finančnej správy. Majú na svedomí úniky na cle a DPH. Celková výška škody predstavuje takmer 51 miliónov eur, obvineným hrozí trest odňatia slobody na 10 až 20 rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa FS SR Martina Rybanská.

Kriminalisti spolu so Sekciou inšpekcie a vnútornej kontroly na finančnej správe podľa jej slov zasahovali v Prešovskom kraji minulý týždeň, kde odhalili organizovanú skupinu. Ako povedala Rybanská, páchatelia počas rokov 2013 až 2014 deklarovali dovoz textilného tovaru a obuvi s následným prepustením do colného režimu voľný obeh s oslobodením od dane z pridanej hodnoty.

Na snímke minister financií Eduard Heger (vpravo) a vľavo prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka počas brífingu s novinármi v pondelok 1. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Finančná správa upozornila na chyby v daňových priznaniach pri odpočte daňovej straty

„Tú mali uhradiť v inom členskom štáte. Ani pri jednom z celkového počtu 924 dovozov však tak neurobili. Okrem toho pri dovoze páchatelia systematicky znižovali colnú hodnotu tovaru prostredníctvom predkladania výrazne podhodnotených tovarových faktúr. Zadržaní členovia skupiny sa tak dopustili závažnej trestnej činnosti, poškodzovali záujmy Európskej únie ako aj Slovenskej republiky. Únikom na cle a DPH mala vzniknúť škoda takmer 51 miliónov eur," uviedla Rybanská.

Páchatelia sú vo väzbe, obvinili ich z trestných činov krátenia cla, dane, zneužitia právomoci verejného činiteľa a dopustiť sa mali aj trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. „Hrozí im trest odňatia slobody v trvaní desať až 20 rokov a trest prepadnutia majetku. Hodnota zaisteného majetku obvinených v trestnom konaní predstavuje sumu prevyšujúcu milión eur. Okrem hnuteľného a nehnuteľného majetku, vrátane dvoch áut, vyšetrovatelia zaistili aj finančnú hotovosť vo výške 210-tisíc eur a 5 500 amerických dolárov," dodala Rybanská.