Turecká centrálna banka nezmenila nastavenie svojej menovej politiky ani napriek mimoriadne vysokej inflácii.

Konštantná úroková sadzba

Menový výbor centrálnej banky v súlade s očakávaniami trhu ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu na 14 percent. Centrálna banka nemenila svoju kľúčovú sadzbu už piaty mesiac po sebe, aj keď v apríli inflácia dosiahla takmer 70 percent. Navyše pokračujúce oslabovanie líry zrejme ešte podporí tempo rastu cien.

Centrálna banka zdôvodnila svoje rozhodnutie tým, že očakáva začiatok spomaľovania inflácie pre bázové vplyvy a očakávaný koniec vojny na Ukrajine.

Inflácia spotrebiteľských cien

V apríli sa medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien dostalo na 20-ročné maximum 69,97 percenta. Jedným z dôvodov je aj neortodoxná politika centrálnej banky, ktorá pod tlakom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v minulom roku uvoľnila menovú politiku aj napriek vysokej inflácii. Od septembra, keď spustila cyklus uvoľňovania, do decembra 2021 skresala úrokové sadzby o 500 bázických bodov.

Líra sa po rozhodnutí centrálnej banky obchodovala so stratou 0,2 percenta pri kurze 16,38 TRY/USD. V minulom roku sa prepadla o 44 percent a v tomto roku o ďalších 19 percent.

Ďalšou príčinou vysokej inflácie je prudký nárast cien energií spôsobený vojnou na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Peňaženka
Neprehliadnite

Nemecká inflácia sa tento rok viac než zdvojnásobí na 7 percent