Celkové pôžičky spotrebiteľov v novembri medzimesačne vyskočili o 40 miliárd dolárov (35,40 miliardy eur), uviedla v piatok (7. januára) americká centrálna banka. V októbri sa spotrebiteľský dlh zvýšil o 16 miliárd dolárov. V medziročnom porovnaní objem pôžičiek vzrástol o 11 percent. Novembrový nárast prekonal všetky očakávania analytikov, keď v priemere počítali so zvýšením o 20 miliárd dolárov.

Objem nesplatených revolvingových úverov, ktoré zahŕňajú kreditné karty, stúpol o rekordných 19,8 miliardy dolárov. Nerevolvingové úvery, kam patria napríklad pôžičky na auto alebo študentské pôžičky, vzrástli o 20,1 miliardy dolárov, čo bolo najprudšie zvýšenie za 6 mesiacov.

Tieto údaje signalizujú, že Američania sa viac spoliehajú na úvery, keďže úspory nahromadené vďaka vládnej pandemickej pomoci sa zmenšili.

KK1 Štrasburg - Na archívnej snímkez 11. februára 2020 šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v Štrasburgu. Európa musí urýchlene začať distribuovať peniaze na podporu novým koronavírusom zasiahnutých ekonomík zo svojho fondu obnovy a mala by začať diskutovať o vytvorení stáleho fiškálneho nástroja. Povedala to šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová. FOTO TASR/AP
FILE - In this Tuesday Feb. 11, 2020 file photo, Christine Lagarde president of the ECB looks
Neprehliadnite

V eurozóne je zvyšovanie sadzieb stále ďaleko. V USA už majú konkrétny plán