Poľská vláda plánuje na budúci rok zvýšiť minimálnu mzdu dvakrát a výraznejšie, než pôvodne plánovala, pričom od polovice roka 2023 počíta s minimálnou mzdou na úrovni 3 600 zlotých (765,14 eura). Povedal to v utorok poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Poľsko sa snaží vysporiadať s energetickou krízou

Vládnuca strana Právo a spravodlivosť zaznamenala v poslednom období pokles preferencií, pričom na budúci rok budú parlamentné voľby. Poliaci, podobne ako ďalšie európske národy, zápasia s dôsledkami prudkého rastu cien energií, ktoré vyskočili po invázii Ruska na Ukrajinu.

Inflácia dosiahla 16,1 percenta

Medziročná miera inflácie v Poľsku dosiahla v auguste 16,1 percenta. To je najvyššia inflácia za posledných 26 rokov. Najviac sa pod rast spotrebiteľských cien podpísali ceny plynu, elektriny a iných palív, ktoré vzrástli o viac než 40 percent. Výrazne však rástli aj ceny pohonných látok, ktoré sa zvýšili o vyše 23 percent, a ceny potravín a nealkoholických nápojov, kde rast dosiahol nad 17 percent.

Ako povedal Morawiecki, vláda rozhodla, že od 1. januára sa minimálna mzda v Poľsku zvýši na 3 490 zlotých a od júla na 3 600 zlotých. V súčasnosti dosahuje 3 010 zlotých.

Ďalšie dôležité správy

Warsaw,,Poland,-,June,05.2021:,Narodowy,Bank,Polski,(polish,National
Neprehliadnite

Inflácia môže zostať na dvojcifernej úrovni až do konca roka 2024