Nemecký finančný sektor čelí neistej budúcnosti pre energetickú krízu a spor Nemecka s Ruskom v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Vyhlásil to Mark Branson, šéf úradu pre bankový dohľad (BaFin) v rozhovore pre stredajšie vydanie denníka Süddeutsche Zeitung.

„Nevidím akútnu krátkodobú hrozbu pre finančnú stabilitu, ale spýtajte sa ma znova o tri až šesť mesiacov. Potom môžu veci vyzerať inak," povedal Branson.

Varoval, že energetická kríza ovplyvní celú nemeckú ekonomiku, keďže Berlín má čoraz väčšie obavy, že Rusko by mohlo úplne zastaviť dodávky plynu do Nemecka po skončení 10-dňovej údržby plynovodu Nord Stream 1, ktorá sa začala 11. júla.

Mnohé banky už čelia nesplácaniu úverov. „Štát to všetko nedokáže absorbovať," povedal šéf BaFin, podľa ktorého je však zatiaľ finančný systém robustný.

„Banky majú oveľa viac kapitálu než v minulosti ako nárazník pre straty," dodal.

Ďalšie dôležité správy

PK 19 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz sa prihovára poslancom Spolkového snemu (Bundestag) počas rokovania nemeckého parlamentu v Berlíne 6. júla 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz answers to questions of lawmaker during a session of the parliament Bundestag in Berlin, Germany, Wednesday, July 6, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemci začínajú rátať s tým, že im v zime bude zima. Kancelár Scholz medzitým zahmlieva