Ľudia, ktorí prežili nacistický holokaust, majú od nemeckej spolkovej vlády dostať v dôsledku koronakrízy dodatočnú pomoc vo výške pol miliardy eur. Podľa agentúry DPA dohodu uzatvorilo spolkové ministerstvo financií so združením židovských organizácií Claims Conference.

Na základe tejto dohody môže zhruba 240-tisíc obetí režimu národného socializmu po celom svete dostať v priebehu dvoch rokov 2 400 eur. ,,Nemecko sa tak v časoch pandémie Covid-19 prihlásilo k svojej historickej zodpovednosti za prenasledovaných ľudí, ktorí trpeli nespravodlivosťou režimu národného socializmu," vysvetlilo ministerstvo. Spolková vláda si je však vedomá toho, že nesmierne utrpenie, ktoré zažili preživší, nie je možné vyvážiť peniazmi. Finančnú pomoc ešte musí schváliť parlament.

Na snímke pietna spomienka na obete holokaustu a rasového násilia v utorok 8. septembra 2020 v Seredi. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Politici si pripomínajú obete holokaustu a rasového násilia

Ľudia, ktorí prežili nacistické koncentračné a vyhladzovacie tábory, patria k rizikovým skupinám. Podľa ministerstva financií nielen pre ich vek, ale v neposlednom rade preto, že život v táboroch im priniesol vážne zdravotné problémy a pandémia ich zasiahla mimoriadne tvrdo.

Zvýšená bola aj podpora pre opatrovateľské služby v domácom prostredí a ďalšie sociálne služby. V rámci tohto programu spolková vláda uvoľní v budúcom roku 554 miliónov eur, čo je o 30 miliónov eur viac, než sa pôvodne plánovalo.