Inflácia v USA sa minulý mesiac zrýchlila o niečo viac, než sa očakávalo, a bola najvyššia za 40 rokov. Medzi hlavné dôvody patria narušenie dodávateľských reťazcov a nedostatky na strane ponuky, ktoré zasiahli celú ekonomiku.

Index spotrebiteľských cien v marci medziročne stúpol o 8,5 percenta po náraste o 7,9 percenta vo februári, uviedlo americké ministerstvo práce. To bolo najprudšie zvýšenie spotrebiteľských cien od decembra 1981. Ekonómovia počítali s nárastom o 8,4 percenta.

V medzimesačnom porovnaní si spotrebiteľské ceny v marci polepšili o 1,2 percenta po +0,8 percenta vo februári.

K inflácii najviac prispel nárast cien potravín, ubytovania a benzínu. Ceny benzínu v marci medzimesačne vyskočili o 18,3 percenta a pripadala na ne viac ako polovica medzimesačného zvýšenia indexu spotrebiteľských cien. Na porovnanie, vo februári benzín zdražel o 6,6 percenta.

Jadrový index spotrebiteľských cien, do ktorého sa nezapočítavajú volatilné ceny potravín a energií, v marci medziročne stúpol o 6,5 percenta po zvýšení o 6,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Jadrová inflácia bola najvyššia od augusta 1982.

Ďalšie dôležité správy

Inflácia v Nemecku dosiahne v marci viac ako 7 %, naznačujú predbežné údaje
Neprehliadnite

Inflácia v Nemecku dosiahla v marci najväčšie tempo od zjednotenia

Senate Republicans Speak On Inflation
Neprehliadnite

Aktuálna inflácia je všetko, len nie prechodná. Prichádza veľká erózia

PK 1 Tirana - Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odpovedá novinárom počas tlačovej konferencie po stretnutí s albanským premiérom Edim Ramom v Tirane v pondelok 17. januára 2022. Erdogan varoval v utorok Rusko pred prípadným vpádom na Ukrajinu, ktorú nazval
Neprehliadnite

Inflácia v Turecku v marci prekročila 60 percent, je najvyššia za 20 rokov

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a štátny tajomník Ministerstva financií SR Marcel Klimek počas spoločného vyhlásenia ministrov k financovaniu sektora zdravotníctva v Bratislave 22. marca 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Veľké štátne plytvanie: kým inflácia núti ľudí šetriť, štát rozhadzuje stovky miliónov