Britská inflácia sa na konci minulého roka nečakane prudko zrýchlila a dostala sa na najvyššiu úroveň od roku 1992. Narastie tak tlak na britskú centrálnu banku (BoE), aby na to odpovedala ďalším sprísnením menovej politiky.

Spotrebiteľské ceny v decembri medziročne stúpli o 5,4 percenta po náraste o 5,1 percenta v novembri, uviedol britský štatistický úrad ONS. Ekonómovia počítali so zrýchlením inflácie len na 5,2 percenta.

Rekord jadrovej inflácie

Predstavitelia BoE sa obávajú, že medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien by sa v 1. polroku mohlo dostať až na 6 percent, čo je trojnásobok v porovnaní s jej inflačným cieľom. To podporilo špekulácie, že BoE zrýchli cyklus sprísňovania menovej politiky potom, čo v decembri zvýšila úrokové sadzby prvýkrát od začiatku pandémie.

Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú ceny energií, potravín, alkoholu a tabaku, sa v decembri dostala na rekordných 4,2 percenta z novembrových 3,9 percenta.

Tlaky na vládu

V decembri centrálna banka nečakane zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 0,15 percentuálneho bodu na 0,25 percenta. Banka predpokladá, že inflácia dosiahne v apríli svoj vrchol v blízkosti šiestich percent a že bude trvať dlhšie ako dva roky, než sa vráti k jej dvojpercentnému cieľu.

Rastúca inflácia sa stáva tiež politickým problémom pre vládu premiéra Borisa Johnsona, ktorá čelí výzvam zo strany opozície a charitatívnych organizácií, aby kompenzovala predpokladaný aprílový nárast regulovaných cien energie pre domácnosti o 50 percent.

Ďalšie dôležité správy

JB 14 Glasgow - Britský premiér Boris Johnson rozpráva počas stretnutia so spolupomocníkmi na klimatickom summite COP26 v Glasgowe 10. novembra 2021. Klimatická konferencia OSN v Glasgowe, známa aj pod skratkou COP26, sa považuje za najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015. Dvojtýždňové podujatie odštartovalo Fórum svetových lídrov. FOTO TASR/AP 

British Prime Minister Boris Johnson speaks during a meeting with Co-Facilitators at the COP26 U
Neprehliadnite

Británia s dobrými číslami. Nezamestnanosť v novembri klesla, zamestnanosť a mzdy stúpli