Dvadsať miliónová istina dlhu spoločnosti Naftogaz, ktorý cez slovenské úrady vymáha maďarská spoločnosť Trameta je sa podarilo splatiť už takmer z polovice. Stalo sa tak aukčným predajom zhabaného zemného plynu, ktorý Naftogaz importoval zo Slovenska. Podľa súdneho exekútora situácia nemusela zájsť až tak ďaleko, keby ukrajinský štátny gigant pristupoval ku svojim záväzkom zodpovednejšie. Napriek ostrým námietkam Naftogazu a policajnému vyšetrovaniu slovenské úrady akékoľvek pochybenia odmietajú.

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz v utorok na tlačovej konferencii označila postup slovenského exekútora pri predaji zhabaného zemného plynu za neštandardný. Vo veci podala trestné oznámenie, ktorým sa na pokyn špeciálneho prokurátora zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA). Exekútor podľa Ukrajincov zneužil svoje právomoci a zhabaný zemný plyn predal pod cenu. Podľa maďarskej spoločnosti Trameta je dôvodom predraženia pohľadávky ľahostajnosť manažmentu firmy Naftogaz a dlhoročné ignorovanie právoplatných súdnych rozhodnutí.

Druhá strana príbehu

Slovensko sa stalo finálnym bojiskom medzinárodného obchodného sporu v roku 2017. Jeho korene však siahajú až do roku 2003, kedy s ukrajinským Naftogazom podpísala talianska firma IUGAS kontrakt na dodávky plynu. „Zmluva sa vzťahovala sa na dodávky 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa