Predplatiť TREND

Práve čítate: FILMOVÝ KVÍZ: Ako dobre poznáte kultové oscarové filmy?

Diskusia () Uložit článok Zdieľať článok Predplatiť TREND
Predplatiť TREND
12.2. 17:30 | Kvízy

FILMOVÝ KVÍZ: Ako dobre poznáte kultové oscarové filmy?

Vosková figurína Toma Hanksa ako Forresta Gumpa. Zdroj: Shutterstock

V utorok 8. februára zverejnila americká Akadémia filmových umení a vied nominácie na tohtoročných Oscarov. Favoritom 94. ročníka je dráma Sila psa novozélandskej režisérky Jane Campion. Ako dobre poznáte históriu najstaršej filmovej ceny?

Režisér Peter Jackson

1/10 Rekordný počet 11 Oscarov získali doposiaľ len tri filmy – Ben Hur, Titanic a posledný diel fantasy ságy Pán prsteňov: Návrat kráľa (2003). Z ktorej krajiny pochádza režisér tretieho spomínaného snímku Peter Jackson?

Foto: Shutterstock
Vosková figurína Toma Hanksa ako Forresta Gumpa

2/10 Rok 1994 priniesol viacero kultových filmov. Jedným z nich bol aj Forrest Gump s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Koľko zlatých sošiek vrátane ceny za najlepší film tento snímok získal?

Foto: Shutterstock
Vo filme Schindlerov zoznam postavu Mitka Pempera spojili s Jicchakom Sternom, ktorého stvárnil Ben Kingsley (vpravo).

3/10 Steven Spielberg je držiteľom dvoch Oscarov za réžiu. Prvého dostal za film Schindlerov zoznam (1993). Ktorý herec stvárnil titulnú rolu záchrancu židov Oscara Schindlera?

Foto: Profimedia
Odvážna Jodie Foster si neváhala zahrať Clarice Starling vo filme Mlčanie jahniat. Pred ňou úlohu odmietli Meg Ryan, Laura Dern aj Michelle Pfeiffer.

4/10 Iba tri filmy získali Oscara v piatich najdôležitejších kategóriách – film, réžia, herečka v hlavnej úlohe, herec v hlavnej úlohe a scenár. Jedným bolo Mlčanie jahniat. Ako sa volá postava kadetky FBI, ktorú si zahrala Jodie Foster?

Foto: Profimedia
Roy Dotrice si zahral aj v Oscarovom filme Amadeus.

5/10 Český rodák Miloš Forman vytvoril viacero kultových filmov. Jedným z nich bol Amadeus (1984), ktorý získal osem Oscarov. Za tento film získali okrem režiséra zlatú sošku aj ďalší českí tvorcovia. Ktorý z nich však Oscara nezískal?

Foto: Profimedia
Kate Winslet a Leonadro DiCaprio v osudovom filme Titanic.

6/10 Titanic režiséra Jamesa Camerona ovládol kiná v roku 1997. Zo 14 nominácií na Oscara premenil na víťazstvo jedenásť. Dnes mu v rebríčku filmov s najvyššími tržbami patrí tretie miesto. Aké boli vysoké?

Foto: Profimedia.sk
Česká streamovacia služba Aerovod aktuálne ponúka viac ako 500 filmov. Medzi obľúbené patrí kórejský film Parazit, ocenený Oscarom.

7/10 Juhokórejský film Parazit (2019) je zatiaľ prvým a jediným neanglicky hovoreným filmom, ktorý získal Oscara v hlavnej kategórii ako najlepší film roka. Ktorú festivalovú filmovú cenu získal pred Oscarom?

Foto: Aerovod
RAIN MAN

8/10 Film Rain Man (1988) získal štyroch Oscarov z ôsmich nominácií. Jednu z cien získal aj herec Dustin Hoffman za stvárnenie hlavnej postavy. Akú diagnózu mala táto postava?

Foto: Profimedia
JOHN CAZALE & AL PACINO in The Godfather: Part II  (Mario Puzo's The Godfather: Part II) 2 *Filmstill - Editorial Use Only*, Image: 27602636, License: Rights-managed, Restrictions: *Filmstill - Editorial Use Only*, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Film Stills

9/10 Film krstný otec (1972) je unikátny aj tím, že Oscara za najlepší film získal nielen on, ale aj jeho pokračovanie o dva roky neskôr. Prvý diel získal tri zlaté sošky. Koľko ich získal Krstný otec II.?

Foto: Profimedia
Film Odviate vetrom

10/10 Film Odviate vetrom (1939) vznikol podľa knižnej predlohy americkej spisovateľky, ktorá zaň dostala Pulitzerovu cenu. Film získal desať Oscarov. Ako sa spisovateľka, ktorá jeho predlohu napísala, volala?

Foto: shutterstock.com
Hrať znova Ďalšie kvízy

Video