„Zázraky sa dejú," zdvihol hlavu Filip. Sedíme za dreveným stolom na rodinnej mikrofarme v areáli družstva v bratislavských Vajnoroch. Je to organická a remeselná farma, ktorá pestuje celoročne viac ako 80 druhov zeleniny a byliniek. Mimochodom, prvá tohto typu, ktorá získala na Slovensku úver.

Prvýkrát som na farmu zavítal náhodne počas potuliek po Vajnoroch asi dva týždne pred rozhovorom. Privítal ma Filip, jeho polovička Lucia a ich deti. Lucia rozmixovala čerstvý zelený jačmeň s jablkom. V mištičke to vyzeralo ako špenát – veľmi chutné a pre mňa niečo úplne nové.

„My nie sme farma, ktorá len vypestuje a predáva zeleninu. Sme farma, ktorá hravou a náučnou formou domácnosti učí, ako si každý týždeň upravovať z našej zeleniny svoje jedálničky,“ pokračoval Filip.

Ich firma s názvom Vegget microfarm organicky pestuje zeleninu, bylinky a kvety na rozlohe 1,3 hektára. Organická produkcia znamená, že nenakupujú priemyselne spracované hnojivá či postreky. „Nakupujeme len organický materiál, napríklad kompost, hnoj, slamu, štiepku, ale chceme mať do budúcnosti aj vlastnú remeselnú kompostáreň a nebyť len organický, ale aj regeneratívny“ vysvetľuje Filip.

Aká bola ich podnikateľská cesta od začiatku až po získanie úveru? To sa dozviete v našej fotostory: