Do slovenských kín prišiel dlhoočakávaný celovečerný hraný film o prvom porevolučnom prezidentovi Československa Václavovi Havlovi s jednoduchým názvom Havel. 

Už pri pohľade na filmový plagát či trailer k filmu prekvapí podobnosť hlavného hereckého predstaviteľa Viktora Dvořáka s jeho predobrazom.  Fyzickou podobnosťou sa to však zďaleka nekončí. Štyridsaťročný český herec si detailne naštudoval a na plátno preniesol aj Havlovu chôdzu či rečový prejav vrátane ráčkovania. Hlavnej postave navyše dodal auru nesmelého introverta s odzbrojujúcim, miestami detským pohľadom.

Podobní historickým postavám sú aj Adrian Jastraban ako Alexander Dubček či Martin Hoffman ako herec Pavel Landovský. Herecké obsadenie, ktoré dopĺňa Anna Geislerová v role Havlovej manželky Olgy, je rozhodne jednou z devíz filmu. Ten však okrem plusov prináša niekoľko otáznikov.

Sajfa
Neprehliadnite

Sajfa: Zle bude, ak stratím relevantnosť a môj názor nebude nikoho zaujímať

Súvisia napríklad s ambíciami, ktoré si film vytýčil. Nevznikol totiž čisto pre česko-slovenské publikum, ale aby sa investície doň vložené vrátili, cieli nielen na európsky, ale aj americký trh. Záujem uchádzať sa budúci rok za Českú republiku o Oscara v sebe nezaprie, čo potvrdzujú aj jeho tvorcovia.

Viktor Dvořák ako Václav Havel
Zdroj: Bontonfilm
Viktor Dvořák ako Václav Havel

S tým súvisí široká umelecká licencia, ktorú si na Havlov príbeh uplatnili, čo znamená, že mnoho historických postáv či udalostí je skreslených. To samo osebe nevadí. V konečnom výsledku však film nestavia príliš na myšlienkach, ktoré spisovateľa a politika ovplyvňovali, ani nejde veľmi do hĺbky, čo sa týka vedľajších postáv.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa