Filipínska vláda zvažuje ponuku Spojených štátov na dodanie vojenských vrtuľníkov typu Boeing CH-47 Chinooks po tom, ako Manila zrušila plánovaný nákup helikoptér z Ruska. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry AP.

Filipíny sa vlani v novembri dohodli s Ruskom na nákupe helikoptér typu Mi-17. Filipínsky veľvyslanec v USA Jose Romualdez však povedal, že vtedajší filipínsky prezident Rodrigo Duterte neskôr súhlasil so zrušením tohto nákupu z dôvodu obáv z možných západných sankcií.

Washington podľa prezidenta nenaliehal

Washington podľa Romualdeza na Filipíny nenaliehal, aby tento nákup zrušili. Dodal však, že západné sankcie môžu po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zasiahnuť krajiny, ktoré nakupujú ruské vybavenie.

Veľvyslanec takisto povedal, že filipínsky minister obrany Delfin Lorenzana a jeho americký náprotivok Lloyd Austin o nákupe Chinookov hovorili ešte predtým, než Duterte zrušil dohodu s Rusmi.

Filipíny v marci na pôde Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) podporili rezolúciu, ktorá žiadala okamžité zastavenie ruského útoku na Ukrajinu a stiahnutie všetkých ruských vojakov.

Ďalšie dôležité správy

PK 2 Manila - Nový filipínsky prezident Ferdinand Marcos mladší sa prihovára po zložení prísahy počas inaugurácie v Národnom múzeu vo filipínskej metropole Manila 30. júna 2022. Ferdinand Marcos mladší zložil vo štvrtok prísahu ako nový a v poradí už 17. prezident Filipín. Ceremónia prebiehala pred Národným múzeom, kde sa zhromaždili tisícky Marcosových priaznivcov. FOTO TASR/AP

President Ferdinand
Neprehliadnite

Filipíny zrušili nákup 16 ruských vrtuľníkov, dôvodom sú americké sankcie