„Napriek tomu, že nás mrzí neplatnosť volieb zo 16. januára, je potrebné rešpektovať rozhodnutie volebnej komisie a Predsedníctva Akademického senátu STU,“ vyhlásil dekan fakulty Ivan Kotuliak. Volebná komisia vyhlásila voľby za neplatné pre chýbajúci podpis jedného z voličov na volebnej listine.

Senát Slovenskej technickej univerzity v pondelok odobril rozhodnutie volebnej komisie, ktorá realizovala a dozorovala voľby na FIIT STU v polovici januára. Opakované voľby senátorov reprezentujúcich zamestnancov fakulty sa majú uskutočniť vo februári na rektoráte STU. Prečo sa do diania na fakulte zapája „veľký“ akademický senát univerzity? Dôvodom je neuznášaniaschopnosť „malého“ senátu fakulty.

Ten je nefunkčný od minulého roka, kedy sa časť senátorov vzdala mandátu ako prejav nesúhlasu s krokmi nového vedenia fakulty na čele s I. Kotuliakom. Voľby do malého senátu pod dozorom volebnej komisie veľkého senátu mali zmierniť, prípadne ukončiť spory medzi novým vedením fakulty a jej zamestnancami. Vyhlásenie volieb za neplatné patovú situáciu predĺžilo.

Bez opory v zákone

Postoj veľkého senátu je v rozpore s presvedčením zamestnancov FIIT v štrajkovej pohotovosti. Zhruba polovica pracovníkov, aktuálne 34 ľudí, je presvedčených, že výsledky volieb mali byť vyhlásené. Rovnaký názor má aj bývalá dekanka FIIT Mária Bieliková, ktorá považuje priebeh volieb za nedemokratický a odmietla sa vrátiť na fakultu.

FIIT smeruje do štrajku, univerzita voľby neuznala

Mária Bieliková odovzdáva ceny za najlepšie študentské IT projekty TP CUP 2017 Zdroj: TASR

Kroky senátu spochybňujú aj viacerí právnici. „Je to celé zle – volebná

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa