Exminister dopravy a predseda KDH Ján Figeľ priznáva, že podpísal zmluvu, podľa ktorej má bývalá generálna riaditeľka Slovenskej pošty Marcela Hrdá dostať odstupné 178-tisíc eur, ale táto suma ho prekvapila. Ako povedal pred novinármi, nie je to zlatý padák, lebo odstupné je trojmesačné, ostatné je výsledok hospodárenia Slovenskej pošty.

„Bývalá riaditeľka nedostane nič ako bývalá predsedníčka predstavenstva, ale trojmesačnú odmenu ako generálna riaditeľka. To je 7 000 eur. Ostatné sa týka plnenia zmluvy, v ktorej boli štandardné princípy. Jedným je motivácia na vyššom hospodárskom výsledku a konkurenčná doložka, ktorá zamedzuje pôsobenie v oblasti po odchode z firmy. Je to na prospech spoločnosti,“ vyhlásil J. Figeľ.

J. Figeľ je síce prekvapený sumou, lebo je výrazná, ale princíp, ktorý podpísal v zmluve, je správny a zdravý. Podľa neho súčasný minister dopravy Ján Počiatek mohol rokovať o podmienkach prepustenia, aby vyriešil aj finančné záležitosti, ak by mu na nich záležalo. Zároveň Figeľ uviedol, že Počiatek zavádza pri tvrdení, že Slovenská pošta znížila stratu len vďaka jednému vyhratému sporu.

„Pri ušetrení štyroch miliónov eur išlo o reálny hospodársky výsledok. Počiatek zavádza, keď spomína len jednu hospodársku operáciu. Celkový výsledok nebol výsledkom účtovníctva, ale celkového hospodárskeho salda,“ zdôraznil. J. Počiatka zároveň kritizoval, že manažment Slovenskej pošty prepúšťal spätne, čo mu znemožnilo rokovať o výške sumy. „Ak by išlo len o účtovníctvo, tak hospodársky výsledok by nebol lepší,“ konštatoval.

Zmluvu podpisoval J. Figeľ s . Hrdou v marci 2011. „Je o princípoch a pravidlách, nie o konečnom výsledku. Ten bol dosiahnutý počas roka a je posudzovaný na základe auditu. Nepodpisoval som žiadnu sumu,“ povedal s tým, že vedel, na základe akých princípov je manažment motivovaný, aby konal zodpovedne a Slovenskej pošte priniesol pozitívne výsledky. „Používajú sa v štandardných ekonomikách. Ak sú výhrady ku konkrétnostiam v audite, stále to má v rukách minister dopravy,“ dodal.

Figeľa takmer 180-tisíc pre šéfku pošty prekvapilo

Zdroj: SITA

Bývalá šéfka Slovenskej pošty Marcela Hrdá (vpravo).

Foto - SITA