Predseda parlamentu Andrej Danko má komplikovanejšie problémy so žalúdkom. Na radu lekára podstúpi ďalšie vyšetrenia. „Súčasný priebeh diagnostiky nateraz nevylučuje ani možný operačný zákrok v oblasti žalúdka,“ uviedla riaditeľka komunikačného odboru parlamentu Zuzana Čižmáriková. Informáciu o zdravotnom stave podľa jej slov zverejňuje predseda NR SR aj preto, aby nevznikali rôzne špekulácie. „Aj preto sa rozhodol o každom ďalšom postupe lekárov informovať verejnosť aj médiá,“ uzavrela Z. Čižmáriková.

Už týždeň je pre problémy so srdcom hospitalizovaný premiér Robert Fico. Podrobnejšie informácie o jeho zdravotnom stave si rodina nepraje medializovať. Niektoré médiá špekulovali o možnom „bypasse“. O ďalšom postupe by sa malo rozhodnúť do konca týždňa. Minister vnútra a zároveň podpredseda vlády Robert Kaliňák je presvedčený, že R. Fico bude predsedom vlády celé štyri roky. Premiér podľa neho aj napriek pobytu v nemocnici vykonáva svoju funkciu a robí všetky potrebné rozhodnutia.

Väčšie otvorenie dverí kvalifikovaným pracovným migrantom a zahraničným študentom môže byť jedným z najrýchlejších a najefektívnejších opatrení na riešenie nedostatku voľnej pracovnej sily na Slovensku. Na spoločnom seminári Zastúpenia Európskej komisie a inštitútu INEKO to uviedol vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek. V súvislosti s ekonomickým oživením, vysokou štrukturálnou nezamestnanosťou, veľkým odlevom pracujúcich a študujúcich Slovákov do zahraničia, ako aj v dôsledku demografického vývoja bude obsadenie voľných pracovných miest na Slovensku narastajúcim problémom pre zamestnávateľov a brzdou ďalšieho rozvoja. „Skúsenosti zo zahraničia dokazujú, že prijatie kvalifikovaných a vzdelaných pracovníkov zo zahraničia má celý rad pozitívnych vplyvov na ekonomiku a dlhodobú udržateľnosť verejných financií hostiteľskej krajiny,“ povedal D. Chrenek. Štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš upozornil, že v roku 2020 počet nových pracovných príležitostí prevýši počet absolventov prichádzajúcich na trh práce, čím sa problém s nedostatkom pracovnej sily na Slovensku ešte prehĺbi. Zo strednodobého hľadiska preto treba podľa Ondruša otvoriť dvere aj pracovníkom zo zahraničia.

O prácu v automobilke Jaguar Land Rover sa v súčasnosti uchádza 36 500 ľudí, ktorí vyplnili registračný dotazník. Automobilka plánuje zamestnať 3-tisíc ľudí a ďalších zhruba 15-tisíc pracovných miest by malo vzniknúť nepriamo v ďalších firmách, ktoré budú na ňu napojené.

Platy učiteľov v regionálnom školstve sa v roku 2016 zvýšia celkovo o 12 percent. V rozprave k programovému vyhláseniu vlády to povedal predseda školského výboru Ľubomír Petrák zo Smeru-SD. Na začiatku roka sa platy učiteľov zvýšili o štyri percentá, od 1. septembra by mali rásť tarifné mzdy učiteľov o ďalších šesť percent. „To je číslo, ktoré nepovažujem za žiadnu katastrofu,“ povedal Ľ. Petrák s tým, že vládny program počíta aj s každoročným navyšovaním učiteľských platov o šesť percent od januára 2018. Pri materských školách vidí Ľ. Petrák jediný problém, a to sú nedostatočné kapacity. Ambíciou by podľa poslanca za Smer-SD malo byť, aby o štyri roky v škôlkach boli všetky deti od štyroch rokov, ktorých rodičia o to požiadajú, v prípade vylúčených skupín by sa vláda mala snažiť dostať do škôlok deti od tretieho roku, aby získali základné návyky pre život.

Predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie Zita Táborská považuje za jeden z hlavných prínosov nového zákona o verejnom obstarávaní povinnú elektronizáciu v celom rozsahu od budúceho roka. Označila ju za veľkú výzvu a prinesie podľa nej značnú úsporu času aj administratívy v priebehu verejného obstarávania.

Generálna prokuratúra opätovne zdôrazňuje, že v kauze nákupu CT prístroja pre nemocnicu v Piešťanoch sa naďalej koná a je vedené trestné stíhanie. „Keďže bola verejnosť za uplynulé tri dni sústavne bezprecedentným a zavádzajúcim spôsobom v súvislosti s trestnou vecou nákupu CT prístroja pre nemocnicu v Piešťanoch informovaná, Generálna prokuratúra Slovenskej republiky ako nezávislý štátny orgán sa rezolútne odmieta ďalej zúčastňovať na tendenčnej politickej a manipulatívnej kampani časti médií,“ konštatovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Opoziční poslanci s výnimkou ĽSNS žiadajú vládu, aby do učebného plánu stredoškolákov zaradila povinnú návštevu koncentračného tábora Osvienčim - Brezinka (Auschwitz - Birkenau). „Žiadame, aby na túto aktivitu vláda vyčlenila finančné prostriedky,“ píšu opoziční poslanci strán SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina vo výzve kabinetu. Okamžité zavedenie takéhoto opatrenia považujú opozičné strany s výnimkou ĽSNS za potrebné pre nárast fašizmu a extrémizmu, hlavne medzi mladými ľuďmi na Slovensku.

Podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini, spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom hospodárstva Petrom Žigom prijali zástupcov rakúskej vlády a spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies a jej generálneho riaditeľa Dirka Ahlborna. Ten na rokovaní oficiálne predstavil myšlienku projektu prepojenia Bratislavy a Viedne technológiou hyperloop, ktorý by bol prvým takýmto projektom v Európe.

Grécko v minulom roku dosiahlo prebytok primárneho rozpočtu pred zohľadnením obsluhy dlhu. Prekonalo tak ciele stanovené v programe núdzovej pomoci. Európska komisia spresnila, že Atény za rok 2015 vykázali prebytok primárneho rozpočtu na úrovni 0,7 percenta hrubého domáceho produktu. „To je v súlade so základným scenárom EK a naozaj významne lepšie v porovnaní s fiškálnym cieľom programu pomoci, ktorý rátal s tým, že za rok 2015 primárny rozpočet skončí v deficite 0,25 % HDP.“ Bilancia primárneho rozpočtu je kľúčovým ukazovateľom pri hodnotení pokroku Grécka v rámci tretieho balíčka zahraničnej núdzovej pomoci. Grécka vláda dúfa, že dosiahnutím lepšej pozície v oblasti rozpočtu sa vyhne tvrdším úsporným opatreniam, o ktoré sa snažia Medzinárodný menový fond a eurozóna.

Euro vo štvrtok oproti doláru posilnilo po tom, ako Európska centrálna banka v súlade s očakávaniami ponechala svoje úrokové sadzby na rekordných minimách. Jednodňovú depozitnú sadzbu, ktorá sa všeobecne považuje za hlavný nástroj v oblasti úrokov, ECB na štvrtkovom zasadaní potvrdila na úrovni mínus 0,4 percenta.

Šéf Európskej centrálnej banky Mario Dragi odmietol nemeckú kritiku mimoriadne voľnej menovej politiky banky a po zasadaní banky vyhlásil, že ECB bude využívať všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, „tak dlho, ako to bude nutné“. „Máme mandát snažiť sa o cenovú stabilitu v celej eurozóne, nielen v Nemecku,“ povedal M. Draghi na tlačovej konferencii. Zároveň však odmietol dohady o tom, že sa zaoberá perspektívou takzvaných „vrtuľníkových peňazí“, čiže možnosťou poskytnutia financií priamo občanom s cieľom naštartovať ekonomiku.

Medzinárodnú Cenu štyroch slobôd si v Middelburgu na juhu Holandska prevzala nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová. Ocenenie Rooseveltovej nadácie jej udelili za morálne líderstvo v Nemecku a Európe, a to predovšetkým s ohľadom na jej angažovanosť v dlhovej kríze, v konflikte na Ukrajine a v utečeneckej kríze. Porota ocenila šéfku spolkovej vlády v Berlíne aj za jej veľký morálny príspevok proti prejavom protiislamského a xenofóbneho nemeckého hnutia Pegida. A. Merkelová v ďakovnom príhovore potvrdila, že Európa by mala riešiť krízu okolo utečencov spoločnými silami.

Úsilie vyvíjané na zastavenie prílevu migrantov do Európy je účinné. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a dodal, že počet migrantov, ktorí do Európy prichádzajú cez Egejské more, „výrazne klesol“. V súlade s marcovou dohodou medzi EÚ a Tureckom všetci migranti, ktorí prídu na grécke ostrovy z tureckého pobrežia po 20. marci, môžu byť v prípade, že im v Grécku nebude udelený azyl, vrátení do Turecka. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu za ostatných desať dní prichádza z Turecka do Grécka menej ako 70 migrantov denne, pričom pred podpísaním dohody to bolo takmer 1 500 denne.

Primár oddelenia urgentného príjmu Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave Marcel B. pred Okresným súdom Bratislava V poprel vinu v kauze prechovávania detskej pornografie. Podľa prokuratúry prechovával vo svojom domácom počítači a notebookoch obrázky a videozáznamy nahých tiel osôb mladších ako 18 rokov. Takisto si podľa obžaloby v rokoch 2009 a 2010 z internetu zakúpil fotografie nahých chlapcov vo veku 11 až 17 rokov. Podľa súdneho znalca z odboru sexuológie je obžalovaný „heterosexuál s jednoznačnou preferenciou na dospelých“. Ako ďalej vysvetlil, podľa jeho názoru netrpí Marcel sexuálnou deviáciou, ktorá by mohla viesť k takémuto konaniu.

Slovenská pošta vydala na počesť minuloročného úspechu na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike poštovú známku s podobizňou slovenského reprezentanta Petra Sagana. Známku „Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan“ s nominálnou hodnotou jedno euro v Žiline slávnostne pokrstil generálny riaditeľ Slovenskej pošty Róbert Gálik spolu s cyklistickým majstrom sveta Petrom Saganom. Slovenská pošta už vydala viacero známok so športovou tematikou. Poštové známky pripomínali napríklad majstrovstvá sveta v biatlone, plávaní či ľadovom hokeji, ale aj zimnú univerziádu, majstrovstvá Európy v šprinte psích záprahov či v krasokorčuľovaní.

Po Ficovi sa hospitalizácii zrejme nevyhne ani Danko

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.