Americké oceliarne U.S. Steel si najmenej ďalších päť rokov ponechajú svoj závod v Košiciach, ktorého predaj zvažovali od konca minulého roka. Výmenou za to podnik dostane od vlády úľavy v oblasti energetiky a ochrany životného prostredia. Vyplýva to z dohody, ktorú podpísal premiér Robert Fico s vedením slovenskej divízie U.S. Steel.

U.S. Steel sa na Slovensku radí k najväčším zamestnávateľom. Ficova vláda sa obávala, že v prípade jeho odchodu z krajiny by nový majiteľ hút prepustil časť zo zhruba 11-tisíc zamestnancov, ktorí v jedinom európskom závode U.S. Steel teraz pracujú. To by zhoršilo aj tak nelichotivú situáciu na slovenskom trhu práce, kde miera nezamestnanosti teraz dosahuje 14,7 percenta.

"Vláda si plne uvedomuje význam U.S. Steel Košice pre región a ekonomiku Slovenska," povedal po podpise memoranda Fico. Dodal, že niektoré stimuly poskytnuté firme potrvajú 15 rokov a vyžiadajú si zmeny zákonov.

Košické oceliarne by tak mali získať napríklad príspevky na rekonštrukciu kotlov. Tieto úľavy majú podľa premiéra kompenzovať horšie podmienky na výrobu ocele v Európe, ako majú firmy v iných štátoch sveta. U.S. Steel sa na výmenu zaviazal, že v košickom závode udrží zamestnanosť.

Rokovania medzi vládou a U.S.Steel o ďalšom osude košických oceliarní trvali niekoľko týždňov. R. Fico a ministri sa v pondelok stretli s vedením amerických oceliarní v sídle firmy v Pittsburghu.

Americké oceliarne získali štátne stimuly už pri vstupe na Slovensko v roku 2000. Daňové prázdniny košickému závodu vypršali pred tromi rokmi. Predvlani sa slovenská divízia oceliarní prepadla do straty 25 miliónov eur po čistom zisku 96 miliónov eur v roku 2010. Podnik to zdôvodnil nepriaznivou hospodárskou situáciou v Európe a nárastom cien surovín a energií.

Vedenie spoločnosti však zvažovalo košický závod odpredať nielen kvôli legislatíve sťažujúcej podnikanie v oceliarenskom biznise v Európskej únii. U.S. Steel bude potenciálne potrebovať financie na nákup oceliarenských aktivít, ktoré na americkom kontinente predáva nemecká spoločnosť ThyssenKrupp. U.S. Steel sa po spojení s japonskou spoločnosťou JFE Steel totiž dostal do finále v tendri o získanie moderných závodov v Alabame a Brazílii.

Ficove úľavy udržali U.S. Steel v Košiciach

Zdroj: SITA / AP

Robert Fico a generálny riaditeľ U.S. Steel John Surma počas stretnutia v Pittsburghu

Foto - SITA / AP