Katarína Szalayová nešla na októbrový termín justičnej skúšky, a tak sa od utorka nestane jednou z novovymenovaných prokurátorov, podľa informácií denníka SME jej meno na zozname 52 nováčikov chýbalo. Priateľka Roberta Fica môže na nový termín skúšky čakať aj rok.

Ako uvádza denník, k jej rozhodnutiu neísť na skúšku mohli prispieť aj pochybnosti okolo jej bezpečnostnej previerky, ktorá sa mala týkať majetkových pomerov.

Fico zabezpečil pomoc

Podľa nahrávok z poľovníckej chaty bývalý premiér vopred zisťoval na Národnom bezpečnostnom úrade (NBÚ) otázky, ktoré plánovali úradníci Szalayovej klásť.

ilustracia, spravodlivost, tlac, media
Neprehliadnite

Vojna o chatu. Médiá sa ani netvária, že so spravodajskými hrami nič nemajú

„Som Martinovi volal, ty vole, a ten do troch minút – ešte otázky mi prinesieš, jak a čo sa jej budú pýtať,“ opisoval Fico svoje snahy na nahrávke z chaty, upozornil Denník N.

„Ak jej zoberú previerku, tak môže ísť do ri*i aj s celou prokuratúrou,“ dodal Fico. V rozhovoroch na chate spomínal Szalayovú ako svoju partnerku Katku.

Informácie sa preveria

Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal podozrenia z nahrávky preveriť bratislavskej krajskej prokuratúre, k prípadu sa však bližšie vyjadrovať nechce.

Fico na nahrávke spomína Martina, cez ktorého mal otázky vyzvedať, NBÚ však tvrdí, že aj keď na úrade pracujú traja pracovníci s týmto menom, ani jeden nie je na úseku previerok. Podľa krajskej prokuratúry zodpovedným za únik otázok hrozí stíhanie.

Na snímke je bývalý Predseda vlády Slovenskej republiky a predseda ľavicovej politickej strany SMER-sociálna demokracia Robert Fico.
Neprehliadnite

Fico vraj pozná meno policajta, ktorý vyniesol na verejnosť nahrávky z poľovníckej chaty

„Dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava vydá pokyn na začatie trestného stíhania pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ povedal hovorca a prokurátor bratislavskej prokuratúry Juraj Chylo.

Otázky boli vopred jasné

Okruhy otázok o majetkových pomeroch Szalayovej boli vopred jasné. Vyplýva to z nahrávky na poľovníckej chate. „Napísali jej, že majú informácie, ktoré ich oprávňujú zobrať jej previerku na dôverné. Má previerku na dôverné, a že musí prísť a dôvodom je, že jazdí na aute, ktoré nám se*ie na hlavu,“ opisoval Fico situáciu na zázname.

Podľa spravodajského denníka išlo o luxusný Volkswagen Arteon v hodnote 50-tisíc eur, o ktorom Szalayová tvrdí, že patrí jej mame. Okrem toho používala byt v luxusnej bratislavskej budove River Park. Ten vraj využíva ako príležitostné ubytovanie.

Na snímke sprava staronový predseda SMERu-SD Robert Fico a nový podpredseda SMERu-SD Richard Takáč počas tlačovej konferencie po pracovnom sneme strany Smer – sociálna demokracia v Bratislave 18. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Príručka nielen pre politikov a novinárov: Ako sa stať súčasťou spravodajskej hry

„Bezpečnostný pohovor ešte neprebehol. Mal byť dvakrát, dvakrát sa z rôznych dôvodov ospravedlnila,“ povedal šéf parlamentného výboru pre NBÚ Martin Beluský z ĽSNS. Myslí si, že nie je možné, aby mal Fico informácie o pohovore k dispozícii.

Rovnako šéf NBÚ Roman Konečný tvrdí, že nezachytil žiadnu intervenciu vo veci previerky Szalayovej.