Bulharsko, ktoré je v súčasnosti predsedajúcou krajinou EÚ, pripravuje návrh dokumentu o migrácii. Podľa R. Fica je však táto iniciatíva pre V4 neprijateľná.

„Maďarské predsedníctvo V4 predložilo bulharskému predsedníctvu EÚ (iný) dokument o migrácii. Tento dokument je založený na princípoch, s ktorými vláda Slovenskej republiky súhlasí,“ priblížil predseda vlády a spresnil, že ide najmä o vonkajšiu ochranu hraníc, riešenie problémov v krajinách, odkiaľ imigranti prichádzajú, či dobrovoľné kvóty. Doplnil, že „Bulharsko aj tak pripravuje svoj vlastný návrh, ktorý je pre nás absolútne neakceptovateľný“.

„V4 vrátane Slovenska nikdy nebude súhlasiť s povinnými kvótami, nikdy nebude súhlasiť s tým, že suverénnej krajine bude niekto určovať, čo má v tejto oblasti urobiť,“ vyhlásil R. Fico.

Solidaritu v otázke migrácie prejavilo Slovensko podľa Ficových slov aj v piatok na medzinárodnej darcovskej konferencii na podporu regiónu Sahel v Bruseli. Premiér spresnil, že Slovensko na tento účel (pre región Sahelu a Čadského jazera) prispela na konferencii sumou 500-tisíc eur do zvereneckého fondu.

Financie sú určené pre jednotky piatich krajín Sahelu, ktoré by mali zabezpečiť mier a bezpečnosť v regióne. Päť krajín nepokojného regiónu (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánia a Niger) je podľa premiéra miestom, odkiaľ by sa mohla rozvinúť nelegálna migrácia.