R. Fico sa venoval tomu, čo sa stalo po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Vyhlásil, že jeho abdikácia nebola prejavom slabosti, ale zodpovednosti, aby koalícia prežila. Pripomenul, že už v minulosti hovoril o rozdelení postu predsedu Smeru a predsedu vlády.

Dodal však, že s Petrom Pellegrinim sú priatelia, budú pôsobiť v tandeme. Avizoval, že teraz sa bude venovať strane a podstatne viac sa stretávať s občanmi.

Expremiér prezidentovi vyčítal, že najprv Slovensko označil za úspešnú krajinu, ale po vražde tieto slová neplatili. Zdôraznil, že ak A. Kiska hovorí o úspešnom Slovensku, je to aj vďaka Smeru, ktorý je pri moci desať z 25 rokov.

A. Kiskovi vyčítal, že bol v ten týždeň, čo sa verejnosť o vražde dozvedela, na dovolenke. R. Ficovi sa nepáči, že keď sa vrátil, tak vyzval na predčasné voľby alebo zásadnú rekonštrukciu vlády. Podľa neho z Prezidentského paláca nezaznel hlas na obranu SR.

„Jeho úloha v marcových udalostiach bola viac než smutná,“ povedal R. Fico s tým, že A. Kiska sa pohyboval na hrane ústavy. Predsedovi Smeru sa nepáčia stanoviská Reportérov bez hraníc či rezolúcia Európskeho parlamentu. Tá má podľa neho amatérske časti.

„Zo dňa na deň sme sa stali neúspešnou krajinou. Na pôde európskych inštitúcií sme boli fackovacím panákom,“ povedal s tým, že olej do ohňa prilievali opoziční europoslanci.

Viac času s voličmi

R. Fico povedal, že nerozumie vyhláseniam o desivej atmosfére medzi novinármi a politikmi na Slovensku. Argumentoval, že aj po páde o desať miest sme v rebríčku slobody tlače na tom dobre. Najmasovejšie protesty od novembra ´89 sú podľa neho dôkaz, že nikto nikomu nebránil vyjadriť svoj názor, ale pýtal sa, kde je hranica, do ktorej sa volení zástupcovia majú riadiť požiadavkami ulice. „Strany koalície majú mandát od milióna voličov,“ pokračoval.

Zároveň uviedol, že organizátori protestov nebudú najsilnejšej strane diktovať, koho môže na post ministra vnútra nominovať. Novinárom vyčítal, že boli revolučnými tribunálmi a snažia sa ovplyvňovať verejnú mienku.

R. Fico v prejave takisto vyhlásil, že Smer-SD nie je strana na jedno použitie, prekonal už krízy a vždy sa z nich vrátil silnejší. „Nikam neodchádzame,“ zopakoval.

Na záver hovoril o sociálnom balíčku, zvyšovaní minimálnej mzdy. Tvrdí, že strana by 20 percent energie mala venovať sebe a 80 percent ľuďom. Po zmene stanov by sa tak malo stať, on osobne chce tráviť viac času s voličmi.

Vrátil sa aj k svojmu odchodu z postu premiéra. Ten podľa neho nebol prejavom slabosti ani tlaku ulice, ale zodpovednosti, keďže Most-Híd chcel odísť z koalície a už boli dokonca termíny predčasných volieb.

Približne 130 delegátov sa vo štvrtok na straníckom sneme Smeru-SD zišlo v Častej-Papierničke. Snem začali minútou ticha za nedávno zosnulého expredsedu NR SR Pavla Pašku.

Ideme si upratať

„Na to (výmenu predsedu) nie je absolútne žiadny dôvod,“ vyhlásil podpredseda Robert Kaliňák. Téma to nie je ani podľa podpredsedu J. Blanára. „Robert Fico je doteraz v dobrej kondícii a nevidím dôvod, prečo by mal post predsedu strany opúšťať,“ povedal poslanec NRSR Ľubomír Petrák.

Poslanec NRSR a niekdajší podpredseda strany Marek Maďarič pred pár dňami uviedol, že otázka výmeny predsedu strany by nemala byť pre stranu tabu. „Výmena predsedu nie je tabu v žiadnej strane, ani v našej, ale v tejto chvíli nie je dôvod sa o tom rozprávať,“ povedala pred snemom europoslankyňa Monika Beňová.

Predstavitelia strany obhajujú zmenu stanov, ktorá má zrušiť užšie vedenie a okrem snemu ponechať ako kolektívny orgán už iba predsedníctvo. Viacerí jeho súčasní členovia o miesto v ňom prídu. „Nikto nemá stoličku vo vedení istú,“ vyhlásil R. Kaliňák, podľa ktorého nové stanovy zefektívnia prácu strany. Nevie o nespokojnosti ľudí so zmenou stanov. „Je čas zdynamizovať stranu,“ doplnil J. Blanár.

Ľ. Petrák tiež nevie, či má miesto v predsedníctve, ale podľa jeho slov teraz nejde o počet ľudí. „Stále máme viac členov v predsedníctve ako niektoré strany členov celkovo,“ uviedol. Nevie však povedať, či bude strana po zmene fungovať efektívnejšie. „Ideme si upratať,“ povedal pred snemom predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč.