Deficit verejných financií dosiahne v roku 2010 podľa premiéra Roberta Fica a ministra financií Jána Počiatka 5,5 percenta HDP. Predstavitelia vlády o tom informovali na dnešnej tlačovej konferencii. Premiér zároveň vyhlásil, že slovenská vláda na budúci rok začne konsolidovať verejné financie.

"Počítame, že už v priebehu roku 2010 budeme konsolidovať verejné financie na úrovni 0,8 percentuálneho bodu," povedal R. Fico. To znamená, že tohtoročný deficit, ktorý podľa odhadov dosiahne 6,3 percenta HDP, sa v roku 2010 zníži o 0,8 percentuálneho bodu. Takáto konsolidácia je podľa predsedu vlády porovnateľná aj s inými krajinami Európskej únie. V ďalších rokoch chce vláda schodok ďalej znižovať a v roku 2012 sa dostať pod trojpercentnú hranicu, stanovenú kritériami Paktu stability a rastu.

Rozpočtu má pomôcť aj šetrenie na ministerstvách. Súčasná vláda podľa jej predsedu zoškrtala výdavky týchto inštitúcií o 23 miliárd korún. Ministerstvo obrany prišlo o 7 miliárd korún, rezort vnútra o 3 až 4 miliardy korún.

Všetky valorizácie sociálnych dávok by sa mali na budúci rok zachovať. "Ak sa držíme filozofie, že ľudia by mali byť na prvom mieste, tak by som chcel zdôrazniť, že napriek hlbokej hospodárskej kríze rátame s valorizáciou dôchodkov, všetkých sociálnych dávok, budú sa bonifikovať hypotéky pre mladých, vzrastie rodičovský príspevok, nadobudne účinnosť zákon, ktorý sa týka mladomanželských pôžičiek," vymenúval premiér opatrenia, s ktorými návrh rozpočtu počíta.

R. Fico zároveň vyhlásil, že od začiatku roku 2010 plánuje vláda významne urýchliť čerpanie peňazí z eurofondov. Podľa neho je naplánované čerpanie prostriedkov vo výške 3,5 miliardy eur.

Premiér reagoval na správy médií, podľa ktorých vinou plánovaného zvýšenia rozpočtových výdavkov štátu o viac ako 2 miliardy eur na budúci rok porastie aj schodok verejných financií.

"Navyšujeme výdavky len preto, lebo sa čerpajú eurofondy," reagoval R. Fico na včera zverejnené údaje o zvýšení výdavkov. Z celkových výdavkov štátneho rozpočtu na rok 2010 vo výške 16,3 miliardy eur by tak podľa dnes  zverejnených údajov mali byť 3,6 miliardy eur výdavky zo zdrojov Európskej únie a spolufinancovanie, čo by bol medziročný nárast o 1,2 miliardy eur.

Podľa ministra financií Jána Počiatka sú pri avizovaných celkových výdavkoch štátneho rozpočtu na úrovni vyše 16,2 miliardy eur príjmy naprojektované vo výške 12,5 miliardy eur. Deficit štátneho rozpočtu na budúci rok by tak podľa týchto čísel predstavoval 3,7 miliardy eur. Aj takýto rozpočet je pritom podľa neho dobrým štartom konsolidácie do ďalších rokov. "Nastoluje cestu konsolidácie verejných financií tak, aby sme v roku 2012 mohli dosiahnuť deficit pod tri percentá hrubého domáceho produktu," povedal.

Celý okruh verejnej správy by pritom podľa zverejnených informácií mal v budúcom roku podľa metodiky ESA95 hospodáriť s príjmami na úrovni 23,973 miliardy eur a výdavkami vo výške 27,679 miliardy eur. Schodok verejnej správy je tak naprojektovaný na úroveň 3,706 miliardy eur, čo zodpovedá už avizovanej úrovni deficitu 5,5 percenta hrubého domáceho produktu.

Premiér sa na dnešnej tlačovke zároveň vyjadril k vyhláseniam opozície z minulého týždňa, že vláda neadekvátne zvyšuje verejný dlh. Ako povedal, tento rok sa očakáva, že výška verejného dlhu dosiahne 33 percent HDP a na budúci rok sa ešte mierne zvýši. V iných európskych krajinách je verejný dlh podľa premiéra podstatne vyšší, v niektorých sa pohybuje na úrovni 115 percent HDP.

Foto na titulke - Vlado Benko