Rovnako – hoci sa tým zatiaľ nestihla pochváliť – by mala DPH na desať percent klesnúť aj na produkty, ktoré vyrobia novodobé sociálne podniky.

Smer – Sociálna demokracia sa už dlhšie borí s kritikou, že nie je prosociálna a prorodinná. Že za čas, čo bola sama vo vláde, toho pre rodiny veľa neurobila. Sústredila sa hlavne na svoju najväčšiu voličskú základňu – dôchodcov.

Hoci malé ústupky rodinám – ako je zdvihnutie materskej na 75 percent predošlej hrubej mzdy – jej nemožno uprieť. A v súčasnosti okrem znižovania sadzby dane hovorí aj o zdvihnutí rodičovského príspevku, ktorá je v súčasnosti na úrovni 214,70 eura.

Treba riešiť zamestnanosť matiek

Avšak miesto toho, aby sa zamerala na najpálčivejšie problémy rodín, na ktoré upozornili aj vládni analytici, opäť prichádza s populistickým riešením.

V lete spísali analytici z útvaru Hodnota za peniaze analýzu, ktorá hovorí, čo by mala vláda robiť, aby pomohla mladým rodinám. V prvom rade by sa mala zamerať na to, aby sa podarilo dostať mladé matky do pracovného procesu. V porovnaní s Európskou úniou Slovensko výrazne zaostáva v zamestnanosti žien vo veku 25 až 35 rokov. Aby sa to mohlo podariť, musela by sa napríklad výraznejším spôsobom rozšíriť sieť jaslí.

Na rozširovanie kapacít materských škôl vyčlenila vláda približne 90 miliónov eur. Materská škola však nezoberie dieťa mladšie ako 2,5 roka. Aj to robia riaditelia len neradi, lebo dieťa mladšie ako tri roky zaberá miesto nie jedného dieťaťa, ale dvoch

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa