Na jeseň 2012 informovali o novom honosnom bývaní Roberta Fica predovšetkým bulvárne médiá. Developer Bonaparte Ladislav Bašternák  bol v tom čase pre médiá takmer neznámy. A tak sa premiér s novým bývaním rád pochválil. Ako informoval portál pluska.sk, ukázal aj nájomnú zmluvu.

Podľa nej si vybral byt s rozlohou 377 štvorcových metrov a s terasou veľkou 101,5 štvorcového metra. „Je to dočasné riešenie. Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“ povedal R. Fico s tým, že za prenájom má platiť 2 650 eur, za energie ďalších 200 eur mesačne.

Reprezentatívnosť zdôraznil aj podľa čas.sk: „Je fajn pocit, mať konečne po tých rokoch vlastnú pracovňu a priestory, do ktorých sa nehanbíte pozvať zahraničných kolegov. Pri takýchto neformálnych stretnutiach totiž dohodnete často viac ako na tých oficiálnych,“ poznamenal vtedy.

Medzitým však TREND otvoril kauzu s vratkami DPH, do ktorej môžu byť zaplatené aj špičky Smeru. Dnes je jednou z hlavných postáv kauzy DPH Ladislav Bašternák, ktorý celý komplex developoval. Pre tieto spojenia organizovala opozícia celé leto – vždy v pondelok – protesty pred Bonaparte s požiadavkou na odstúpenie Roberta Kaliňáka.

Najmä v čase predsedníctva v rade EÚ hostí Slovensko veľa významných európskych politikov. Na otázku, či ich v rámci neformálnych stretnutí pozýva Robert Fico aj do svojho sídla, tlačový odbor úradu vlády neodpovedal. Bez odpovede ostala aj otázka, či nie sú práve spomínané protesty prekážkou v pozývaní lídrov iných štátov na neformálne diskusie do Ficovho bytu.

Minulý týždeň avizoval Robert Fico svoje očakávania od nadchádzajúceho neformálneho stretnutia hláv štátov. Diskusia o niekoľkých pre úniu kľúčových priorít má podľa neho naštartovať „bratislavský proces“. Práve na podobné – súvisiace individuálne stretnutia s vybranými štátnikmi by mohol byť byt v Bonaparte vhodný. Ak by R. Fico trval na tom, že sa doň nehanbí európskych lídrov pozvať. Minimálne dôvod odsťahovať sa totiž nevidí.

Očakávaný bratislavský proces sa preto možno nenaštartuje pre iný – neukončený proces týkajúci sa vyšetrovania vratiek DPH, ktorý sa nepodarilo uzavrieť k spokojnosti verejnosti. Namiesto pozvaní európských lídrov sa zatiaľ médiá dozvedeli len o pozvaní od vyšetrovateľa, ktorý dostala dvojica reportérok TRENDU za otvorenie kauzy Bašternák. Vraj sa dopustili ohovárania. No to asi nebude dôvod, pre ktorý si premiér bývanie za viac ako 2,5-tisíca eur mesačne prenajímal. Pôvodne sa iba nechcel hanbiť.