"Memorandum je nadstavbou súčasnej akcionárskej dohody a do väčšieho detailu popisuje kroky spoločného postupu pri realizácii zamýšľaného projektu," vysvetlila M. Žiaková.

Strany sa dohodli na rôznych aspektoch, ako napríklad na predbežnom harmonograme, na spôsobe a rozsahu súčinnosti, ktorú poskytnú akcionári, ale aj samotná spoločnosť, na princípoch riadenia projektu a na spôsobe, akým budú slovenskí akcionári predávať akcie.

Termín, spôsob, ani cena predaja zvyšných akcií Slovak Telekomu ešte nie sú známe. Ako informovala hovorkyňa Fondu národného majetku (FNM) SR Miriam Žiaková, po podpise memoranda o porozumení bude teraz nasledovať výber investičnej banky slovenskými akcionármi.

Investičná banka bude riadiť celý proces a pomôže pripraviť samotnú spoločnosť na proces predaja akcií. "Kedy k definitívnemu predaju podielu dôjde, dnes nemožno presne definovať. Možno hovoriť iba o predbežných odhadoch, ako dlho bude samotný projekt predaja trvať, ale je snahou všetkých strán zrealizovať predaj do deviatich mesiacov od angažovania investičnej banky," uviedla M. Žiaková.

Akým spôsobom sa nakoniec akcie predajú, zostáva podľa FNM pre túto chvíľu otvorené. Akcionári Slovak Telekomu sa však dohodli, že Slovenská republika využije najmodernejší spôsob predaja, formou takzvaného Dual-Track.

Znamená to, že sa paralelne bude pracovať na oboch potenciálnych formách predaja. Prostredníctvom kapitálového trhu, ako aj priamym predajom tretej strane v medzinárodnom tendre. "Finálne rozhodnutie o metóde predaja sa urobí následne po prieskume trhu vybranou investičnou bankou.

Výsledná cena bude výsledkom transparentného Dual-Track procesu, riadeného renomovanou globálnou investičnou bankou," dodala M. Žiaková. Memorandum o porozumení podpísali spoločnosť Deutsche Telekom AG, SR zastúpená Ministerstvom hospodárstva SR, FNM a spoločnosť Slovak Telekom.

Zástupcovia štátu sa podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Stanislava Jurikoviča na rokovaniach s majoritným akcionárom dohodli na súčinnosti pri predaji cez kapitálový trh. Samotné memorandum by mali zverejniť v najbližších dňoch.

Minister Tomáš Malatinský sa nazdáva, že majoritný akcionár so zverejnením bude súhlasiť. "Informáciu o podpise Memoranda zo strany Deutsche Telekom AG máme písomne potvrdenú, no originál listiny nebol fyzicky doručený," dodal T. Malatinský.

Minister zároveň odmietol, že by v prípade predaja 49-percentného podielu v Slovak Telekome išlo o privatizáciu. "Považujem predaj prostredníctvom burzy za najtransparentnejší spôsob, kde cenu slovenského podielu navrhnú podľa situácie na trhu poradcovia a investičné banky. Teraz bude nasledovať výber poradcov a investičných bánk a štát svoj podiel môže predať do 9 mesiacov, prostredníctvom takzvaného Initial Public Offering," uzavrel Malatinský.

Spoločnosť Slovak Telekom je najväčší slovenský telekomunikačný operátor. Pod značkou Telekom ponúka jednotlivcom, domácnostiam i firemným zákazníkom produkty a služby pevnej i mobilnej telekomunikačnej siete. Je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group.

Po privatizácii v roku 2000 drží väčšinový balík akcií Slovak Telecom, ktorý tvorí 51 percent, Deutsche Telekom AG. Viac než tretinový podiel, 34 percent, patrí štátu, ktorý zastupuje Ministerstvo hospodárstva SR. Zvyšných 15 % vlastní Fond národného majetku SR.