„Pán prezident, ty buď kľudný, ja nikam neodchádzam, ja chcem byť aktívnym predsedom politickej strany,“ dodal R. Fico. „Ako predseda najsilnejšej politickej strany Smer-SD budem súčasťou koaličnej rady.“

„Moje rozhodnutie podať demisiu je suverénne a jediným cieľom tohto rozhodnutia je zabrániť chaosu v tomto štáte a zabezpečiť stabilitu. Nebudem zneužívať atmosféru prezidentského paláca na to, aby som pomenúval pánov a dámy, ktorí mali chuť zobrať do rúk moc na Slovensku. Som presvedčený, že rozhodnutie zostaviť novú vládu je správnym krokom k stabilite SR. Pretože predčasné parlamentné voľby by žiadnu stabilitu nepriniesli,“ uviedol.

„Je to nesmierne náročné a priznám sa, že som dve noci poriadne nespal. Na druhej strane takúto ponuku som prijal a prijmem, ak má poverí pokusom zostaviť novú vládu prezident SR,“ uistil pred odovzdaním Ficovej demisie P. Pellegrini.

Podľa jeho slov rozdelenie ministerstiev medzi Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd by v novom kabinete malo zostať zachované tak, ako je to v aktuálnej koaličnej zmluve. V kabinete však dôjde k personálnym zmenám, tie ale P. Pellegrini zatiaľ nekonkretizoval. „Všetko uvidíme v nasledujúcich hodinách,“ uistil.

P. Pellegrini priznal, že v Smere-SD nebol jediný v hre o post nového premiéra. „Pre mňa je to obrovská česť, ale aj obrovský záväzok, že nakoniec tú ponuku dali mne,“ poznamenal.

Na otázku, či bude vymenený aj policajný prezident Tibor Gašpar, P. Pellegrini odvetil, že je potrebné si počkať na nového ministra vnútra a jeho návrhy. „Počkajme si, či sa dnes udeje to, čo sa udiať má a ak áno, nastane proces rekonštrukcie vlády. Ak poverenie na jej zostavenie dostanem, tak je naším záujmom, aby zmeny vo vláde nastali v priebehu dní, nie týždňov či mesiacov,“ dodal.

A. Kiska poveril súčasného vicepremiéra P. Pellegriniho zostavením novej vlády. Prezident zároveň poukázal na to, že Ústava SR podmieňuje demisiu premiéra jedinou požiadavkou, a tým je doručenie demisie. „Privítal by som, aby pri tak vážnom ústavnom úkone všetci konali iba na základe ústavy. Zavolal som si preto dnes napoludnie lídrov koaličných strán, aby som im to pripomenul,“ povedal na margo podmienok, ktoré si pred podaním demisie kládol R. Fico.

A. Kiska uznal, že v súčasnosti neexistuje v NR SR väčšina 90 poslancov, ktorá by rozhodla o skrátení volebného obdobia a vyhlásení predčasných volieb. A neexistuje ani iná jednoduchá väčšina potrebná na vládnutie.

„Včera večer som prijal lídrov koaličných strán. Informovali ma, že vláda R. Fica je pripravená podať demisiu. Zároveň vyjadrili vôľu pokračovať naďalej ako koaliční partneri. Informovali ma, že majú podporu parlamentnej väčšiny k zostaveniu novej vlády pod vedením P. Pellegriniho,“ rekapituloval prezident.

Zároveň konštatoval, že po dvoch týždňoch medzinárodnej hanby, masových protestov a popierania politickej zodpovednosti sme opäť na začiatku. „Rozumiem tomu, že atmosféra za tieto dva týždne sa tak vyhrotila, že ani demisia ministra vnútra R. Kaliňáka a R. Fica nemusí byť pre verejnosť dostatočným signálom, aby ukončili protesty,“ dodal.