Plénum v piatok dorokovalo všetky tri návrhy od strany Smer-SD a SNS na skrátené konanie. Nebolo však ani raz uznášaniaschopné pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku, keďže v pléne nebol dostatok poslancov.

Prítomných bolo len 68 zákonodarcov. Opoziční poslanci zo strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci sa prezentovali ako neprítomní na hlasovaní. Rovnako aj klub Most-Híd okrem poslanca Eduarda Adamčíka, ktorý bol za.

Za skrátené konanie k 13. dôchodku hlasovali poslanci Smeru-SD, SNS, nezaradení poslanci Peter Marček a Martina Šimkovičová aj celý klub ĽSNS.

Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar preto musel hlasovanie odložiť na utorok doobeda. V pondelok 24. februára parlament rokovať nebude.

V piatok ešte plénum bude rokovať do 14. hodiny o uznesení k Istanbulskému dohovoru.

Aktualizované o 15:12: „Očakávame, že poslanci vládnej koalície budú prítomní a nebudú blokovať túto schôdzu. Toto je nevídaná situácia. Máme vo vláde ministrov za Most-Híd, ktorí sú v nejakom postavení,“ vyhlásil v piatok R. Fico. Keď má prísť k hlasovaniu, tak na ňom poslanci Mosta-Híd podľa R. Fica ale chýbajú.

„Budeme robiť všetko pre to, aby tieto návrhy zákonov v parlamente prešli, lebo si myslíme, že dôchodcovia si to zaslúžia. Hlavne slovenská verejnosť si zaslúži aj definitívny postoj, pokiaľ ide o Istanbulský dohovor,“ vyhlásil R. Fico.

Podľa poslanca Smeru Erika Tomáša by si mali ľudia všímať, ktoré strany sú za zvýšenie prídavku na dieťa, 13. dôchodok. „Pozrite sa, kto chce presadiť tieto opatrenia a kto nie,“ podotkol E. Tomáš. Lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára tiež označil za farizeja. „On hovorí, že chce podporiť tieto opatrenia, ale žiadnym spôsobom neprispieva k ich prijatiu,“ tvrdí E. Tomáš.

R. Fico tiež doplnil, že čo sa týka zrušenia diaľničných známok, ktoré presadzuje koaličná SNS, tak Smer s týmto krokom nemá žiadny problém. „Ak si chce SNS urobiť nejaký prieskum, v tom im nemôžeme brániť. Pre nás sú tri priority, a to 13. dôchodok, Istanbulský dohovor a rodinné prídavky,“ zopakoval R. Fico s tým, že aj B. Bugár by si mal plniť povinnosti koaličného partnera.

„Vládna koalícia neskončila. Končí až dňom volieb, kedy budú nové výsledky. Nie je možné, aby vláda schválila návrh na skrátené legislatívne konanie a poslanci Mosta-Híd sa na to vykašľali,“ dodal R. Fico.


Fico odkazuje Bugárovi: Ešte sme neskončili