V liste, ktorý im adresoval, ich okrem iného dôrazne žiada, aby sa zdržali verejných vyhlásení o vnútornom živote strany. Kritizuje ich za odchod Jána Podmanického, hovorí o „odsúdeniahodnej politickej naivite“ a vyhlasuje, že „natláčanie strany do bezhodnotového liberálneho priestoru“ bude považovať za konanie poškodzujúce záujmy Smeru-SD.

Pellegrini má záujem na poste šéfa Smeru nahradiť súčasného predsedu Roberta Fica.
Neprehliadnite

Banskobystrickí poslanci za Smer chcú Pellegriniho za šéfa strany a zvolanie snemu čo najskôr

„Vyhlásenia o skoršom sneme, ambíciách zmeniť vedenie strany, o ktorých sa dozvedáme len a len z médií, výrazne poškodzujú Smer-SD,“ píše v liste R. Fico, ktorý je momentálne práceneschopný. Hovorí, že mu je ľúto, keď jeho neprítomnosť využívajú na oslabovanie postavenia Smeru-SD „v mene osobných politických ambícií“. Dodáva, že 20 rokov kolegom vytvára úspešný priestor na politickú prácu aj napĺňanie najvyšších politických ambícií.

Móda posielania odkazov cez médiá

Pripomína riešenie vecí vnútropolitickou diskusiou. „Móda odkazovať predsedovi strany posolstvá cez médiá, a to často v rozpore s obsahom predchádzajúcej internej diskusie, je móda, ktorú nemienim rešpektovať,“ zdôraznil. Za hrubú politickú chybu považuje tlak na odchod Jána Podmanického, ktorý vytvorili niektorí členovia vedenia. Podmanický sa podľa neho podieľal na prijatí opatrení, ktoré pomohli Smeru-SD dosiahnuť vo voľbách viac ako 13 či 14 percent.

Na snímke podpredseda NR SR Peter Pellegrini (SMER-SD) počas 6. schôdze NR SR v Bratislave 20. apríla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pellegrini: Prejavil som jasnú ambíciu uchádzať sa o post šéfa Smeru

Fico poukazuje aj na vnútorné mechanizmy strany. „Ich nerešpektovanie, nerešpektovanie iných názorov, natláčanie strany do bezhodnotového liberálneho priestoru a bezhlavé a politicky naivné verejné vyhlásenia, budem považovať za konanie poškodzujúce záujmy Smeru-SD,“ vyhlásil. Kolegov kritizuje aj za to, že po všetkých spoločných rozhodnutiach aj v súvislosti s kandidátkou do volieb 2020, sa súčasťou práce Smeru-SD stáva „odsúdeniahodná politická naivita“.

Podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini v nedávnom rozhovore pre TASR potvrdil záujem kandidovať za predsedu strany. Nevylúčil ani odchod zo Smeru-SD, nasledovať by ho mohli viacerí členovia. V strane už viacerí hovoria o potrebe diskusie o výmene predsedu a tiež o skoršom konaní straníckeho snemu.

Čoraz častejšie sa objavujú aj kritické hlasy voči Ficovi a podporné vyjadrenia k Pellegrinimu. Kriticky sa časť vedenia strany postavila aj k Podmanickému, ktorý chcel spolupracovať v platforme s ĽSNS. Podmanický po kritike oznámil odchod zo strany.

Podpredseda strany Richard Raši hodnotí vyjadrenie banskobystrických poslancov ako „úplne logickú reakciu“. Chcú podľa neho využiť Pellegriniho potenciál. „Veria, že vďaka nemu vie byť Smer opäť lídrom na slovenskej politickej scéne a získať veľký koaličný potenciál,“ povedal pre TASR R. Raši.

Podobné nálady sú podľa Rašiho aj v ostatných častiach Slovenska. „Za Košický kraj cítim veľmi podobné názory a myslím si, že by sme mali myslieť na budúcnosť strany. A keď osobnosť typu Petra Pellegriniho máme, bolo by asi zlé, keby sme ju pre našu stranu nevyužili,“ doplnil.

Pellegrinimu sa Ficova reakcia nepáči

Videnie politického sveta predsedu Smeru-SD Roberta Fica a podpredsedu Petra Pellegriniho sa rozchádzajú. Dokazuje to podľa Pellegriniho list R. Fica adresovaný spolustraníkom. P. Pellegrini podľa svojich slov odmieta snahu umlčať „čoraz intenzívnejšie kritické hlasy“. Iný názor nepovažuje Pellegrini za poškodzovanie záujmov Smeru-SD.

„List pána predsedu len potvrdzuje, že jeho a moje videnie politického sveta a budúcnosti sa značne rozchádzajú. Odmietam snahu umlčať čoraz intenzívnejšie kritické hlasy, ktoré sa vnútri strany ozývajú, a nepovažujem vyjadrenie iného názoru za hlboké poškodzovanie záujmov Smeru,“ uviedol P. Pellegrini pre TASR v reakcii na slová v liste.

P. Pellegrini tiež pripomenul, že neoddeliteľnou súčasťou sociálnej demokracie je jasný postoj proti fašizmu a nespolupráca so subjektmi, ktoré túto politiku presadzujú.