Smer-SD je za to, aby bol na tomto poste človek z radov prokurátorov, je proti verejnej voľbe, kritizuje zároveň dôvody na odvolávanie šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Prerokovanie návrhu považuje Fico za nedemokratické, pretože vylučuje z verejnej diskusie všetky relevantné inštitúcie. Smer-SD súhlasí s tým, že sa má rozšíriť okruh navrhovateľov na kandidáta. V prípade schválenia navrhovanej legislatívy Fico nevylučuje podanie na Ústavný súd (ÚS) SR.

Na snímke podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽaNO) počas 5. schôdze NR SR Bratislave 7. apríla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Grendel obhajuje zmeny voľby prokurátora: Jeho príslušnosť k profesii nie je zárukou kvality

Parlament podľa Fica rokuje o nových parametroch zákona bez toho, aby do procesu mohla vstúpiť prokuratúra. Na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol, že návrh ide nad rámec ústavy, pretože prokuratúra má byť nezávislý a nestranný orgán. Myslí si, že nie je možné, aby do tohto prostredia vstúpil „úplne cudzí element, ktorý je politicky aktívny“. Poslanci za Smer-SD preto nemôžu podľa Fica súhlasiť s ustanovením, že šéfom prokuratúry sa môže stať iný človek ako prokurátor.

R. Fico zopakoval, že je evidentné, že návrh je šitý pre jedného človeka, narážal na advokáta Daniela Lipšica. Smer-SD takisto nesúhlasí so spôsobom odvolávania generálneho prokurátora, ktorý má byť odvolaný, ak koná nečestne, alebo „ak sa nespráva riadne“.

To v praxi podľa Fica znamená, že keď nebude šéf GP poslúchať a nebude robiť to, čo od neho vládna koalícia očakáva, bude okamžite odvolaný. Šéf Smeru-SD si myslí, že hlavnou úlohou generálneho prokurátora bude kriminalizovať opozíciu.
Smer-SD tiež nesúhlasí s verejnou voľbou kandidáta na šéfa GP, je za tajnú voľbu, ktorá je podľa Fica výdobytkom Novembra 1989.

Fico: Strana potrebuje zmeny

Strana Smer-SD potrebuje zmeny a jej predseda Robert Fico je podľa svojich slov na tieto zmeny pripravený. Hovorí, že má záujem na jednotnom a silnom Smere-SD, ktorý bude sociálnodemokratický a ľavicovo orientovaný. Odpovedal tak na otázky novinárov, prečo na štvrtkovej tlačovej konferencii poslaneckého klubu chýbal Peter Pellegrini a ďalší poslanci Smeru-SD.

R. Fico zopakoval, že o vnútornom živote strany nechce hovoriť médiám. V Smere-SD sa diskutuje o zmenách a budúcnosti strany. P. Pellegrini prejavil záujem kandidovať na post predsedu, nevylúčil ani odchod zo strany, zrejme by ho nasledovali aj viacerí spolustraníci.

P. Pellegrini tiež pred časom vyzval Fica, aby odišiel z vedenia strany. Šéf Smeru-SD zdôraznil, že strana potrebuje nových bojovníkov, ale nie teoretikov a "slniečkarov".