Protislovenský a čisto proamerický postoj prezidentky Zuzany Čaputovej je mimoriadne významným dôvodom na urýchlené konanie referenda. Vyhlásil to líder opozičného Smeru-SD Robert Fico na margo vyjadrení hlavy štátu k podpore obrannej dohody s USA. Zo strany prezidentky ide podľa neho o zradu spáchanú na občanoch Slovenska. Za vrchol arogancie považuje interpretačnú doložku, ktorá má byť súčasťou zmluvy.

Fico obviňuje prezidentku zo zrady

„Prezidentka dnes spáchala na občanoch Slovenska ďalšiu zradu. Keď ju viac ako 600-ľudí ľudí žiadalo o vypísanie referenda o predčasných voľbách, podala na Ústavný súd úplne zbytočný návrh proti referendu a zmarila ho. Ak ju dnes ľudia žiadajú, aby aj zmluvu medzi vládami Spojených štátov amerických a Slovenskej republiky dala posúdiť Ústavnému súdu, arogantne im oznamuje, že netreba, lebo podľa nej je všetko v poriadku," povedal Fico.

SNS žiada prehodnotenie stanoviska

Mimoparlamentná SNS kritizuje, že prezidentka Zuzana Čaputová nepodala zmluvu o obrannej spolupráci s USA na Ústavný súd. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. SNS vyzvala prezidentku, aby prehodnotila svoje stanovisko.

Jediným účelom konania hlavy štátu je podľa SNS urýchliť podpis zmluvy. Strana tiež upozornila, že dlhé roky sme dokázali fungovať bez tejto zmluvy. "Je na zamyslenie, prečo práve teraz sme tak tlačení, prečo taká rýchlosť, a prečo taký alibizmus našich ústavných činiteľov," skonštatovali v stanovisku.

Ku kritikom sa pridalo aj KDH

Aj mimoparlamentné KDH je presvedčené, že prezidentka mala nechať obrannú zmluvu s USA posúdiť Ústavným súdom. Využitie všetkých právnych prostriedkov by podľa hnutia viedlo k väčšej právnej istote. „Upokojila by tým napätú situáciu v spoločnosti a pomohla by vyvrátiť pochybnosti," uvádza hnutie vo svojej reakcii, ktorú TASR poskytla hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA. Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá členovi vlády v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vykladá. Ratifikuje ju iba s touto doložkou. S ústavnými právnikmi nenašla žiadny rozpor s ústavou, preto sa neobráti na ústavný súd.

Joe Biden a Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Čaputová má podmienku pri dohode s USA a omikron na Slovensku zistili u školopovinných detí

Ďalšie dôležité správy