Pred voľbou R. Fica sa M. Glváč vzdal svojej doterajšej funkcie. M. Glváč spolu s Miroslavom Čížom a Tiborom Glendom boli zvolení za podpredsedov poslaneckého klubu. O funkciu podpredsedu po voľbe prišiel Dušan Jarjabek.

R. Fico v apríli po straníckom sneme oznámil, že chce mať väčšiu mieru zodpovednosti v NR SR. Ako povedal, chce podstatne viac koordinovať prácu poslaneckého klubu. „Chcem dávať dohromady a koordinovať návrhy vlády a klubu. Chcem rozbehať poslanecký klub,“ vyhlásil.

„Nechcem sedieť v parlamente len ako poslanec. Chcem sedieť v parlamente, ale s väčšou mierou zodpovednosti,“ uviedol vtedy R. Fico.

Podľa analytika Jána Baránka musí R. Fico ukázať, že nebude zbytočný. J. Baránek pripomenul slová R. Fica, ktoré povedal Andrejovi Kiskovi, že nikam neodchádza. „Asi to dokazuje. A aj v rámci Smeru potrebuje ukázať, kto je v strane pán,“ uviedol J. Baránek s tým, že tomu zodpovedajú aj ďalšie kroky, ako bola zmena stanov strany Smer-SD.

„Teda nielen verbálne, ale aj skutkami si posilňuje pozíciu. Týmto dáva posolstvo, že nielen on urobil chyby, ale že bola chyba aj v pasívnom poslaneckom klube,“ myslí si J. Baránek, podľa ktorého Ficove predsedanie klubu môže ukázať, či klub je jednotný, keď sa ho bude snažiť rozhýbať. „Môže to byť test súdržnosti poslaneckého klubu,“ konštatoval.