Streda, 22. marca

20:45 Prezident Andrej Kiska vymenoval ministrov novej koalície. Podľa koaličných dohôd patrí osem postov strane Smer-SD, tri SNS, dva Mostu-Híd a jeden strane Sieť. Vo funkcii ministra vnútra ostáva Robert Kaliňák, ktorý je zároveň podpredsedom vlády SR, ministrom financií sa opätovne stal Peter Kažimír, post ministra zahraničných vecí aj tentokrát pripadol Miroslavovi Lajčákovi. Ministrom práce sa stal opäť Ján Richter a ministrom kultúry ostal Marek Maďarič. Doterajší minister životného prostredia Peter Žiga si presadol na stoličku ministra hospodárstva. Funkcia podpredsedu vlády pre investície pripadla doterajšiemu šéfovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu. Rezortu zdravotníctva, ktorý pripadol Smeru-SD, šéfuje Tomáš Drucker. Druhá najsilnejšia koaličná strana SNS má vo vláde ministra obrany Petra Gajdoša, ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa stala  Gabriela Matečná a rezort školstva povedie profesor Peter Plavčan. Most-Híd vo vláde zastúpi ako podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a minister životného prostredia László Solymos. Sieť má v kabinete jedného zástupcu. Ministrom dopravy je Roman Brecely. ...

19:50 Robert Fico je tretíkrát premiérom. Potom, čo prezidentovi Andrejovi Kiskovi odovzdal demisiu vlády, na čele ktorej stál od roku 2012, ho hlava štátu opätovne vymenovala za premiéra. R. Fico bude tentokrát stáť na čele koaličnej vlády. Po štyroch rokoch jednofarebnej vlády Smeru-SD bude stáť na čele vlády zloženej zo Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete. R. Fico zároveň prezidentovi odovzdal návrhy na menovanie nových ministrov.

19:10 Poslanci na prvej schôdzi parlamentu zvolili predsedov 19 výborov Národnej rady SR. Vládna štvorkoalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť má predsedov 11 výborov, opozícia šéfuje ôsmim.

14:41 Novozvolená podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) chce zo svojej pozície začať riešiť zbrane v parlamente. Nemyslí si, že to je v poriadku. Zbraň do národnej rady priniesol poslanec za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS). „Vystúpim, porozprávam sa s kolegami v našom klube, aj s partnermi v opozícii, ktorým by to tiež určite prekážalo,“ povedala novinárom s tým, že sa spoločnými silami pokúsia niečo presadiť.

Nový parlament poslankyňa za SaS považuje za rôznorodejší v porovnaní so starým. „Pri niektorých kolegoch nemám úplne dobrý pocit, ale to si človek nevyberie. Vystrašila ma zbraň v parlamente, je mi jedno, či ju má niekto v legálnej držbe, ale ja sa necítim komfortne, keď mám sedieť v sále s niekým, kto má pri sebe zbraň,“ vysvetlila. Odôvodnila to aj tým, že v sále často dochádza k rôznym emóciám, pričom nevie, či nie je držiteľ psychicky labilný.

14:35 Martin Glváč (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd), Andrej Hrnčiar (Sieť) a Lucia Nicholsonová (SaS) sa stali podpredsedami parlamentu. M. Glváč v tajných voľbách získal podporu 117 zo 150 prítomných poslancov, za B. Bugára hlasovalo 114 zákonodarcov, A. Hrnčiara volilo 110 a L Nicholsonovú podporilo 105 poslancov. Na zvolenie podpredsedu Národnej rady SR treba nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov.

13:30 Novozvolená poslankyňa Silvia Petruchová (OĽaNO-NOVA), ktorá je na vozíčku, sa počas ustanovujúcej schôdze v parlamente so žiadnym väčším problémom nestretla. Ako povedala novinárom, „nejaký väčší problém som nemala, až na presuny a zmanažovanie si času či koordináciu s asistentom, ktorého mi robí môj otec“.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Silvia Petruchová (OĽaNO-NOVA) Zdroj: SITA

13:20 Strana Sieť nemieni vstupovať do iného poslaneckého klubu. Podľa predsedu Radoslava Procházku budú fungovať ako poslanci za Sieť, ktorí nebudú v tejto chvíli organizovaní do klubu. Sieť zastupuje po odchode Miroslava Beblavého, Kataríny Macháčkovej a Simony Petrík už len sedem poslancov. Subjekt tak nemá nárok na vytvorenie vlastného klubu. Ten musí mať minimálne osem poslancov.

13:15 Novým predsedom parlamentu sa stal šéf Slovenskej národnej rady Andrej Danko. V tajných voľbách ho podporilo 112 zo 146 prítomných poslancov, 26 bolo proti a osem sa zdržalo. Danko a jeho strana sú členom novej vládnej štvorkoalície Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť. SNS v parlamentných voľbách získala 8,6 percenta hlasov voličov a v parlamente ju zastupuje 15 poslancov.

11:35 Poslanci po zložení poslaneckého sľubu schválili volebný poriadok, podľa ktorého rozhodnú o obsadení postov v novom parlamente. Ako prvé orgány zriadili mandátový a imunitný výbor a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Predsedom mandátového výboru sa stal Richard Raši (Smer-SD), a na nezlučiteľnosť funkcií bude dohliadať výbor pod vedením Martina Poliačika (SaS). Mandátový výbor teraz overí platnosť mandátov zvolených poslancov, potom sa môžu utvoriť poslanecké kluby a plénum si zvolí vedenie.

Národná rada SR potom pristúpi k voľbe predsedu a podpredsedov parlamentu, zriadi výbory, zvolí ich predsedov a členov. Predsedu a štyroch podpredsedov parlamentu volia poslanci v tajných voľbách, na zvolenie treba nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov. Tajným hlasovaním sa volia aj predsedovia výborov.

Predsedom parlamentu by sa mal stať predseda SNS Andrej Danko, podpredsedami nominanti koaličných strán Smer-SD (Martin Glváč), Most-Híd (Béla Bugár) a Sieť (Andrej Hrnčiar). Jeden post podpredsedu parlamentu obsadí opozičný kandidát, SaS nominovala Luciu Nicholsonovú.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Ústava Slovenskej republiky Zdroj: SITA

11:20 Novozvolení poslanci už slávnostne zložili sľub. Ako prvý tak urobil do rúk podpredsedníčky NR SR Jany Laššákovej končiaci predseda parlamentu Peter Pellegrini. Ostatní poslanci skladali sľub do rúk končiaceho predsedu parlamentu.

Poslanecký sľub znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života“. Sľub sa skladá tak, že po verejnom prečítaní textu položí poslanec pravú ruku na Ústavu SR a povie "sľubujem“. Zloženie sľubu potvrdí poslanec podpisom. Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou má za následok stratu poslaneckého mandátu.

Utorok 22. marca

16:27 Predsedovia strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť (Robert Fico, Andrej Danko, Béla Bugár a Radoslav Procházka) podpísali na Bratislavskom hrade koaličnú dohodu.

13:30 Opozičné OĽaNO-NOVA obsadí v parlamente tri predsednícke posty výborov Národnej rady SR. Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny by mala viesť Erika Jurinová, osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti SIS Daniel Lipšic a na čele osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva by mal byť Richard Vašečka. Podpredsedov bude mať OĽaNO-NOVA v troch výboroch NR SR. Podpredsednícky post vo výbore pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport by mala zastávať Veronika Remišová, na podpredsedu výboru pre kultúru a médiá nominuje OĽaNO-NOVA Jozefa Viskupiča a podpredsedom výboru pre zdravotníctvo by sa mal stať lekár Alan Suchánek, ktorý upozornil na kauzu piešťanského CT-čka.

12:45 Opozičná SaS obsadí v parlamente tri predsednícke posty výborov Národnej rady SR. Výbor pre hospodárske záležitosti by mala viesť poslankyňa SaS Jana Kiššová, osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti NBÚ Ľubomír Galko a na čele výboru pre nezlučiteľnosť funkcií by mal stáť Martin Poliačik. Podpredsedov budú mať liberáli v štyroch výboroch. Za podpredsedu výboru pre financie a rozpočet navrhnú Eugena Jurzycu, za podpredsedu sociálneho výboru Jozefa Mihála, mandátového a imunitného výboru Juraja Drobu a jedným z podpredsedov výboru pre európske záležitosti by sa mal stať Martin Klus. Na post podpredsedníčky parlamentu navrhnú liberáli Luciu Nicholsonovú.

10:50 Ak mala SaS chuť rozhodovať o tom, kto bude ministrom, mala vstupovať do diskusií o zostavení vlády. Uviedol to prezident Andrej Kiska v reakcii na výzvu SaS, aby odmietol nomináciu Roberta Kaliňáka na post ministra vnútra. ,,Ja si myslím, že o tom, kto bude ministrom, rozhodujú politické strany a demokratické voľby,“ povedal A. Kiska.

10:25 Vo vláde budú za SNS sedieť Peter Gajdoš, Gabriela Matečná a Peter Plavčan. Ako informoval predseda strany Andrej Danko, P. Gajdoš povedie rezort obrany, G. Matečná rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a P. Plavčan rezort školstva. A. Danko zdôraznil, že na zverené posty vyberala strana odborníkov. Mená štátnych tajomníkov zatiaľ strana nezverejnila.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Ministrom školstva za SNS bude Peter Plavčan Zdroj: SITA

Pondelok, 21. marca

18:32 Novým ministrom zdravotníctva bude súčasný šéf Slovenskej pošty Tomáš Drucker. V pondelok to po rokovaní predsedníctva Smeru-SD oznámil Robert Fico.

16:18 Strana Most-Híd nominuje dvoch predsedov parlamentných výborov. Predsedom zahraničného výboru NR SR má byť František Šebej. Ten výbor viedol aj v uplynulom volebnom období. Výboru pre pôdohospodárstvo má šéfovať Gabriel Csicsai, ktorý do NR SR nastúpi ako náhradník za Luciu Žitňanskú. Predsedom poslaneckého klubu bude Gábor Gál.

15:30 Prezident Andrej Kiska by mal podľa vedenia SaS odmietnuť nomináciu Roberta Kaliňáka na post ministra vnútra. Ak ho napriek tomu Robert Fico navrhne do tejto funkcie, SaS uvíta, ak prezident požiada dezignovaného premiéra o iný personálny návrh. Podľa vedenia strany nominácia R. Kaliňáka na post šéfa rezortu vnútra „bude výsmechom novej vládnej koalície ako aj volania verejnosti po radikálnej zmene v boji proti korupcii a tunelovaniu verejných zdrojov".

13:30 Strana Sieť nominovala na post ministra dopravy vedúceho pracovnej skupiny strany Romana Brecelyho. Ako ďalej povedal na brífingu predseda strany Radoslav Procházka, predsedníctvo jeho návrh na post šéfa rezortu dopravy prijalo a schválilo ho.

11:45 Podpredseda strany Sieť Andrej Hrnčiar bude kandidovať na post podpredsedu parlamentu. Po rokovaní lídrov parlamentných strán na pôde národnej rady tiež povedal, že sa dohodlo rozdelenie predsedov parlamentných výborov, opozícia by mala mať šéfov ôsmich výborov, vládna štvorkoalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť by mala predsedať jedenástim.

11:17 Programové priority novej vlády sa podľa Republikovej únie zamestnávateľov málo venujú podnikateľskému prostrediu. Obsahujú síce podľa RÚZ čiastkové opatrenia, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu súčasného stavu, avšak v dokumente celkovo úplne absentujú návrhy systémových opatrení zameraných na zlepšenie súčasného stavu.

Nedeľa, 20. marca

22:00 Smer-SD cez víkend rozhodol, že na post podpredsedu Národnej rady SR nominuje dosluhujúceho ministra obrany Martina Glváča. Od stredy okrem neho majú viesť parlament, ktorý vzišiel z volieb, ako predseda šéf SNS Andrej Danko, podpredsedami majú byť aj predseda Most-Híd Béla Bugár a predseda Siete Radoslav Procházka. Jedno kreslo podpredsedu má patriť opozícii. Najsilnejšia opozičná strana SaS naň navrhuje Luciu Nicholsonovú.

Vedenie Smeru-SD tiež rozhodlo, že za štátneho tajomníka ministerstve školstva nominuje doterajšieho šéfa komunikačného odboru na úrade vlády a novozvoleného poslanca NR SR Erika Tomáša. Ako štátny tajomník zostane pôsobiť na ministerstve dopravy Viktor Stromček.

14:40 Existuje predpoklad, že nová vládna koalícia vydrží fungovať celé štyri roky, vyhlásil to v relácii V politike televízie TA3 R. Fico. „Štandardné politické strany pochopili, že nie je iná alternatíva,“ povedal s tým, že nikto nemá záujem o predčasné voľby. Ako ďalej uviedol, strany by najneskôr do utorka večera mali podpísať koaličnú zmluvu.

V rámci programových cieľov sa všetky štyri strany zhodli, že za oblasť zdravotníctva bude zodpovedať celá koalícia a na čele rezortu by mal stáť krízový manažér. "Nebude mať väzby na najvýznamnejších hráčov," povedal R. Fico.

Keďže strana Sieť pravdepodobne nebude mať v novom parlamente dostatok kresiel na založenie poslaneckého klubu, môžu jej poslanci podľa Bélu Bugára "bez problémov" pôsobiť v rámci klubu strany Most-Híd. R. Procházka ho však zatiaľ s takouto požiadavkou neoslovil.

V relácii diskutovali aj zástupcovia budúcich opozičných strán. Tvrdenia, že nová vláda má aplikovať protikorupčný program, označil D. Lipšic za grotesku.

Podľa podpredsedu SaS Jozefa Mihála si vláda nezaslúži ani jeden deň, nieto tradičných sto dní. "Varujem ministrov aj premiéra, aby si dávali veľký pozor," povedal s tým, že sledovať bude hlavne konanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v súvislosti s aktuálnou kauzou bytovky Bonaparte.

12:50 Predsedovia všetkých parlamentných strán sa v pondelok 21. marca stretnú na pôde národnej rady, aby diskutovali o obsadení postov v zákonodarnom zbore. Stretnutie inicioval končiaci predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Lídri strán budú diskutovať napríklad o obsadení parlamentných výborov. Premiér Robert Fico pred časom potvrdil, že opozícia tradične získa kreslá predsedov kontrolných výborov, teda šéfa osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Prezident Andrej Kiska zvolal prvé zasadnutie NR SR na stredu 23. marca. Poslanci zložia na ustanovujúcej schôdzi 7. volebného obdobia sľub, ktorý znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života“.

Nová vláda má potom 30 dní na to, aby predstúpila pred parlament s programovým vyhlásením, ktoré musí získať podporu národnej rady.

Sobota, 19. marca 2016

18:25 Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si uvedomuje, že pochybilo a zároveň sa ospravedlňuje voličom, ktorí ho 5. marca volili, že ich hlas prepadol. Uviedol to na tlačovej besede počas sobotňajšieho rokovania Rady KDH podpredseda Miloš Moravčík. Do budúcna chcú ľuďom ponúknuť tváre, s ktorými sa stotožnia a budú ich voliť.

Zastupujúci predseda Pavol Zajac uviedol, že dnes na rade hnutie začína dynamickú, poctivú diskusiu o neúspechu v parlamentných voľbách. "Diskutujeme a hľadáme príčiny neúspechu," dodal zastupujúce predseda Pavol Zajac. P. Zajac verí, že z nej vyjde KDH posilnené.

15:50 Predseda Smer-SD Robert Fico si nevie predstaviť, že by na Slovensku bola v danej situácii iná alternatíva ako tá, na ktorej teraz "veľmi ťažko" pracujú. "Nie je možné, aby vláda stála na poslancoch, u ktorých sa preukázateľne potvrdili styky s mafiou. Asi uznáte, že nie je možné, aby vláda stála na politickej strane, ktorá má štyroch členov, ktorá nemá absolútne žiadne štruktúry. Predsa nie je možné, aby sme postavili vládu na politických stranách, ktoré sú výstrelkami módy. Takto nemôže fungovať štandardný politický systém,“ povedal v sobotňajšej relácii Sobotné dialógy R. Fico.

Podľa podpredsedníčky strany Most-Híd Lucie Žitňanskej všetky strany, ktoré sa snažia zostaviť vládu, robia kompromisy. Priznala, že pred voľbami tvrdili, že si vládu so Smerom nevedia predstaviť. Súčasná situácia je však iná a 90 percent priorít strany, s ktorými oslovovali voličov, je zapísaných v programových prioritách vznikajúcej vlády.

15:10 Podpredseda Most-Híd Z. Simon sa v sobotu vzdal funkcie a vystúpil zo strany. Dôvodom je vstup Mostu-Híd do vlády so Smerom-SD, SNS a Sieťou. Za vstup do takejto vlády v sobotu hlasovalo 40 členom Republikovej rady Mostu-Híd, traja boli proti a jeden sa zdržal hlasovania.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár a podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská počas zasadnutia Republikovej rady Zdroj: SITA

Z. Simon založil stranu Most-Híd po odchode zo SMK. Založiť ďalšiu stranu sa nechystá. Nemieni vstúpiť ani do SMK. „Nemám taký úmysel,“ uviedol. Z. Simon nemá pocit, že by strana, ktorá získala vo voľbách 6,5 percenta, mala zachraňovať Slovensko alebo umožnila vznik vlády Smeru a SNS. „Charakter vlády bude ovplyvňovať SNS,“ myslí si Z. Simon.

Proti vstupu do vlády bol aj člen rady zo Šale František Ondrušek. Tvrdí, že hlasoval podľa svedomia. „Nemám svedomie podieľať sa na zániku strany,“ povedal novinárom s tým, že zrejme odíde aj z Mostu-Híd.

14:10 Radoslav Procházka v Slovenskom rozhlase povedal, že post šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne by mohol zastávať Miroslav Beblavý. Takúto ponuku však M. Beblavý aj v prípade, že by ju skutočne dostal, odmieta . „Sú to len také politické reči,“ píše na Facebooku.

Radoslav Prochazka vraj prave v Slovenskom rozhlase povedal, že by som mohol byť šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne....

Posted by Miroslav Beblavy on 19. marec 2016

9:00 Republiková rada Mosta-Híd má v sobotu schváliť vstup strany do vlády so Smerom-SD, SNS a Sieťou. Republiková rada bude zasadať v Bratislave. Výhrady k vstupu do novej vládnej koalície prezentoval podpredseda strany Zsolt Simon. Ten v prípade schválenia vstupu Mosta-Híd do vlády nevstúpi do poslaneckého klubu strany v parlamente.

V piatok na sociálnej sieti Z. Simon zverejnil video z predvolebného mítingu, kde Béla Bugár hovorí o nebezpečenstve koalície Smeru a SNS. „Nesmieme zabudnúť, že ide aj o to, aby sa nevytvorila vláda Smeru a SNS. Keď tam bol Fico so SNS, dostali sme po hlave,“ povedal v maďarčine B. Bugár.

Piatok, 18. marca 2016

21:00 „Chceme vládu, nie zradu!“, odkázali v piatok vznikajúcej vládnej koalícii stovky ľudí, ktorí sa podvečer zišli na Námestí SNP v Bratislave. Protest podporili viaceré politické osobnosti na čele s lídrom SaS R. Sulíkom a predsedom strany OĽaNO I. Matovičom.

„Prežívame všetci obrovské sklamanie. Bola tu jedinečná možnosť odstaviť Roberta Fica od moci, a strany, ktoré to mohli spraviť, zlyhali. Všetci sa pýtame, čo sa stalo? Prečo zlyhali? Namiesto toho, aby slúžili ľuďom a našej krajine, rozhodli sa slúžiť oligarchom a peniazom,“ prihovoril sa davu ľudí R. Sulík, ktorý sľubuje, že bude vznikajúcej vládnej koalícii tvrdou, ale konštruktívnou opozíciou. „Uvidíme, ako dlho vydrží tento 'mačkopes', ktorý sa dal dokopy bez akejkoľvek spoločnej ideológie alebo hodnôt. My budeme pripravení na to, aby sme ich nahradili,“ skonštatoval ďalej.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Stretnutie voličov opozície s opozičnými poslancami na Námestí SNP Zdroj: SITA

Opozičných poslancov prišli podporiť aj známe herecké tváre. Pred dav ľudí sa postavil napríklad herec Richard Stanke s viacerými hereckými kolegami. Vyjadriť chceli hlavne protest proti konaniu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a lídra strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotlebu, ktorý nedávno zrušil predstavenie ochotníckeho divadla z Brezna, ktoré si sám objednal. Protest na Námestí SNP sa začal v piatok o 17:00 a trval približne hodinu.

15:17 Smer-SD by mal v piatok po návrate predsedu strany Roberta Fica z Bruselu definitívne uzavrieť nominantov za členov vlády. Podľa informácií agentúry SITA má byť ministrom zdravotníctva Martin Filko, v súčasnosti šéf Inštitútu finančnej politiky pri MF.

R. Fico má zostať na premiérskom poste ďalšie volebné obdobie. Ministrom vnútra má byť naďalej Robert Kaliňák. Členmi vlády za Smer-SD majú zostať aj Peter Kažimír ako minister financií, Miroslav Lajčák ako minister zahraničných vecí a minister práce Ján Richter. Na ministerstve kultúry je zatiaľ navrhnutý Marek Maďarič. Ten má však záujem o miesto v parlamente. Vystriedať by ho mohol starosta obce Stará Bystrica a dlhoročný poslanec NR SR Ján Podmanický. Smer dostane aj rezort hospodárstva. Ministrom má byť Viktor Stromček, ktorý bol doteraz štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy. Funkcia podpredsedu vlády pre investície má pripadnúť doterajšiemu šéfovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu.

SNS pripadli rezorty obrany, školstva a pôdohospodárstva. Ministrom obrany by sa mal stať 1. zástupca náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl SR generál Peter Gajdoš. Spomína sa však aj zvolený poslanec NR SR, ktorý je právnikom Arcibiskupského úradu v Bratislave Tibor Bernaťák. Školstvu by mala šéfovať Helena Poláková.

Ministerkou spravodlivosti za Most-Híd sa má stať podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská. Strana Bélu Bugára navrhne aj ministra životného prostredia, ktorým má byť László Solymos. Sieti pripadne jediné ministerstvo, a to dopravy. Na jeho čele má stáť Róbert Auxt, ktorý za stranu kandidoval z 18. miesta.

15:00 Najsilnejšia opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) navrhne za podpredsedníčku parlamentu svoju poslankyňu Luciu Nicholsonovú. Jeden post podpredsedu už tradične patrí opozícii. Národná rada sa na ustanovujúcej schôdzi stretne v stredu 23. marca. Predsedom parlamentu by sa mal stať predseda SNS Andrej Danko, podpredsedami aj nominanti strán Smer-SD, Most-Híd (Béla Bugár) a Sieť (Radoslav Procházka).

14:20 Novou ministerkou školstva by podľa stránky Topky.sk mala byť Helena Poláková zo SNS. Za stranu kandidovala v parlamentných voľbách s číslom, v súčasnosti pracuje na ministerstve školstva ako hlavný štátny radca na sekcii Vysokých škôl, vedy a výskumu. „Áno, pani Poláková je nominovaná na tento post,“ potvrdila pre Topky.sk tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.

10:00 Strana Most-Híd nominuje do novej vlády okrem dvoch ministrov aj piatich štátnych tajomníkov ministerstiev. Na dve ministerské miesta a funkciu štátneho tajomníka v rezorte majú nastúpiť novozvolení poslanci. Za nich nastúpia do parlamentu náhradníci. Ministerkou spravodlivosti má byť Lucia Žitňanská, ministrom životného prostredia László Solymos a štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy má byť Árpád Érsek. Za túto trojicu do Národnej rady SR nastúpia náhradníci. Za L. Žitňanskú to má byť Gabriel Csicsai. Za L. Solymosa Edita Pfundtner a za Á. Érseka Péter Vörös.

Výhrady k vstupu do novej vládnej koalície prezentoval podpredseda strany Zsolt Simon. Ten v prípade schválenia vstupu Mosta-Híd do vlády nevstúpi do poslaneckého klubu strany v parlamente. Na sociálnej sieti Z. Simon zverejnil video z predvolebného mítingu, kde Béla Bugár hovorí o nebezpečenstve koalície Smeru a SNS. „Nesmieme zabudnúť, že ide aj o to, aby sa nevytvorila vláda Smeru a SNS. Keď tam bol Fico so SNS, dostali sme po hlave,“ povedal v maďarčine B. Bugár.

Bugár: Smer+SNS

No comment.

Posted by Simon Zsolt on Thursday, March 17, 2016

Štvrtok, 17. marca 2016

17:59 Predseda politickej skupiny socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) Gianni Pittella varoval Roberta Fica, ako zostavovateľa novej slovenskej vlády, pred spojenectvom so Slovenskou národnou stranou (SNS). „Robert Fico sa pokúša vytvoriť koaličnú vládu kde je medzi inými aj nacionalistická strana SNS, čo vzbudzuje obavy. Mal by upustiť od tejto politickej cesty, pretože riskuje rozpor s progresívnymi hodnotami a princípmi,“ uviedol G. Pittella.

16:50 Strana Sieť nechce prezradiť, koho nominuje na post ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v novej koaličnej vláde. Nepotvrdila tak, či do svojej jedinej ministerskej funkcie na základe medializovaných informácií navrhne tridsaťročného ekonóma Róberta Auxta, prípadne tridsaťdeväťročného advokáta Tomáša Stoklasu alebo niekoho iného. „Prebiehajúce rokovania nebudeme komentovať,“ reagovala hovorkyňa Siete Karolína Ducká. Neodpovedala ani na otázku, či Sieť mala záujem o funkciu ministra dopravy alebo jej ju ponúkol Smer.

13:35 Predseda SNS Andrej Danko s najväčšou pravdepodobnosťou prijme post predsedu Národnej rady SR, ak vznikne koalícia strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť. Pripustil to po odchode z úradu vlády, kde lídri štyroch strán diskutovali o personálnom zostavení nového kabinetu.

13:25 Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Zuzana Zimenová a Simona Petrík oznámili odchod zo strany Sieť. Dôvodom je vstup tohto subjektu do vládnej koalície. „Zostaneme ako nezaradení poslanci, momentálne nebudeme vstupovať do žiadneho z existujúcich klubov,“ uviedla K. Macháčková. Všetci pritom dostali ponuku z iného klubu. Ako K. Macháčková doplnila: „Nevidím dôvod vzdať sa mandátu. Ja som svojich voličov neoklamala.“

11:12 Slovenská lekárska komora (SLK) a Slovenská lekárska spoločnosť (SLS) vyzývajú budúcu vládu na zapojenie odbornej zdravotníckej verejnosti do tvorby programového vyhlásenia na roky 2016 až 2020. Uviedli to zástupcovia oboch organizácií na tlačovej besede. Prezident SLK Marian Kollár vníma priority, ktoré predstavili koaliční partneri len ako orientačný a strohý základ pre ďalšie rozpracovanie. „Od programového vyhlásenia vlády očakávame zásadné a principiálne zmeny slovenského zdravotníctva,“ povedal. Zdravotníctvo podľa neho nefunguje tak, ako by si všetci predstavovali, stáva sa z neho problémový rezort.

10:57 Prezident Andrej Kiska zvolal ustanovujúcu schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky na stredu 23. marca. Robert Fico ráno prezidenta informoval, že dosiahol dohodu so stranami SNS, Most-Híd a Sieť o úsilí vytvoriť vládnu koalíciu.

10:20 Podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská sa bude uchádzať o funkciu ministerky spravodlivosti, ak republiková rada strany odsúhlasí vstup do vládnej koalície Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť. „Považujem za absolútne kľúčové, aby sa urobili systémové zmeny vrátane riešenia verejnej kontroly prokuratúry,“ povedala pri príchode na úrad vlády L. Žitňanská. Podpredsedníčka Mosta-Híd nevidí ústavný spôsob, ako odvolávať ľudí zvolených a zastávajúcich funkcie, pokiaľ na to nie sú splnené zákonné dôvody, čím myslela napríklad aj na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. „Vravela som to pred voľbami a vravím to aj teraz,“ poznamenala.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská a predseda strany Béla Bugár prichádzajú na Úrad vlády Zdroj: SITA

10:05 Predsedu Smeru-SD Roberta Fica prijal ráno prezident Andrej Kiska. R. Fico prezidentovi doručil dohodu o vytvorení koalície štyroch strán – Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete. Prezident ani súčasný premiér neposkytli žiadne vyhlásenie. R. Fico má čas na zostavenie vlády do piatka. Popoludní však odchádza na zasadnutie Európskej rady do Bruselu, jeho návrat sa očakáva v piatok popoludní.

Streda, 16. marca 2016

19:41 Rodiaca sa koalícia sa dohodla na krížovej kontrole na ministerstvách. Znamená to, že jedna zo strán nominuje na rezort ministra a iná štátneho tajomníka. Krížová kontrola na ministerstvách fungovala do roka 2010. Za vlády Ivety Radičovej ministrov i štátnych tajomníkov nominovala vždy strana, ktorej bol zverený rezort.

18:54 Hlavná programová náplň, pre ktorú strany Most-Híd a Sieť prijali miesto v rodiacej sa tretej vláde Roberta Fica, je podľa predsedu OĽaNO-NOVA Igora Matoviča rozkrádanie eurofondov počas nastávajúcich štyroch rokov. „Ministerstvá dopravy a životného prostredia patria k rezortom, v ktorých sa čerpajú eurofondy v najvýraznejšej miere. Podľa toho, čo si obe strany vybrali, dokázali, že im nejde o pozitívnu zmenu na Slovensku, ale len o podiel na lupe,“ povedal I. Matovič. Rezort dopravy by mal viesť nominant strany Sieť, ministerstvo životného prostredia kandidát Mosta-Híd.

18:30 Rezorty, v ktorých sú najväčšie problémy, ako napríklad rezort zdravotníctva, školstva, vnútra a hospodárstva, obsadia nominanti strán, ktoré už v minulosti pri ich riadení závažne zlyhali, myslí si predseda SaS Richard Sulík. „Mám na mysli Smer-SD a SNS. Vidíme, že strana Sieť bude vo vláde Roberta Fica úplným outsiderom. Spolu s vágnymi a v niektorých prípadoch aj pomýlenými prioritami tohto zoskupenia tak už dnes vidíme predobraz vlády, ktorá nedokáže riešiť závažné spoločenské problémy vrátane boja s korupciou a klientelizmom,“ reagoval R. Sulík na dohodu Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete pri zostavovaní novej vlády.

18:10 Predsedom Národnej rady SR bude nominant SNS, podpredsedami nominant Smeru-SD, takisto jeden za Most-Híd a jeden za stranu Sieť. Ako povedal líder Smeru Robert Fico, jeden nominant na podpredsedu parlamentu bude patriť opozícii. Strany sa dohodli i na parlamentných výboroch, pričom na ich vedení sa podľa jeho slov nič nezmenilo.

17:36 Strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť, sa dohodli na vôli vytvoriť vládnu koalíciu a na úprave pomerov v NR SR a vláde SR. Obsah tejto dohody chce predseda strany Smer-SD Robert Fico predložiť prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi.

14:30 Strany Most-Híd a Sieť nepochodili na koaličných rokovaniach so svojimi personálnymi výhradami k premiérovi Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi. Obaja si svoje posty zachovajú aj v novej vláde.

13:57 Na rokovaní predsedníctva Most-Híd nebol Zsolt Simon, na rokovanie ho nepozvali. „Nedostal som žiadne oznámenie, alebo pozvánku, že rokuje predsedníctvo,“ povedal. Predsedníctvo podľa Bélu Bugára odobrilo postup vyjednávacej delegácie na rokovaniach so Smerom, SNS a Sieťou. Z. Simon je podpredseda strany. V utorok na predsedníctve oznámil, že nevie podporiť vládu Smeru, SNS, Mosta-Híd a trosiek Siete. Vstup strany Most-Híd do vlády so Smerom a SNS bude podľa neho „znamenať koniec strany Most-Híd“. Z. Simon už avizoval, že ak strana Most-Híd podpíše koaličnú zmluvu a vstúpi do takejto vlády, on nevstúpi do poslaneckého klubu Mosta-Híd.

13:35 Novorodiaca sa vládna koalícia sa nevie dohodnúť na obsadení postu ministra zdravotníctva. Je to jediný nevyriešený post v novom kabinete. Partneri sa na ňom pri rokovaní zasekli. Smer-SD podľa informácií agentúry SITA ponúkol vzhľadom na kritiku túto pozíciu partnerom, ale tí ju odmietajú, a to aj napriek tomu, že aj oni vedenie rezortu v minulom volebnom období kritizovali. Koalícia strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť pokračuje v rokovaní o obsadení postov ministrov, štátnych tajomníkov i šéfov rôznych štátnych podnikov.

12:58 Priority ďalšej vlády Roberta Fica predznamenávajú podľa predsedu SaS Richarda Sulíka stagnáciu a pokračujúci úpadok. Ako povedal pre agentúru SITA, programové priority strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť poskytujú relatívne presný obraz o tom, ako bude fungovať budúca vláda, zložená z týchto strán. „Nedajú sa očakávať žiadne zásadné zmeny v školstve, zdravotníctve, v justícii, pri zlepšovaní podnikateľského prostredia, pri riešení segregovaných rómskych spoločenstiev a v boji s korupciou,“ vyhlásil. Napriek obrovskej nespokojnosti učiteľov budúce koaličné strany sa vo svojich prioritách obmedzili podľa Sulíka na nič nehoriacu deklaráciu o výraznom zvýšení verejných investícií do školstva, ktoré majú byť spojené s jeho zásadnými zmenami, čo je trestuhodne málo. Obdobne je podľa neho na tom aj zdravotníctvo.

12:40 Vstup Mosta-Híd do novej vládnej koalície musí odobriť Republiková rada. Po rokovaní predsedníctva strany to uviedol novinárom jej predseda Béla Bugár. Republiková rada by mala rokovať v sobotu. Predsedníctvo podľa B. Bugára odobrilo postup vyjednávacej delegácie na rokovaniach so Smerom, SNS a Sieťou. Novorodiaca sa vládna koalícia bude v stredu pokračovať v rokovaní o obsadení postov ministrov, štátnych tajomníkov i šéfov rôznych štátnych podnikov.

Utorok, 15. marca 2016

16:53 Predsedovia strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podpísali na Úrade vlády programové priority na roky 2016 až 2020, ktoré môžu tvoriť základ programového vyhlásenia budúcej koaličnej vlády. „Dosiahli sme výsledok, ktorý je prienikom programov a priorít všetkých štyroch politických subjektov, ktoré sú často hodnotovo inak vybavené,“ povedal novinárom premiér Robert Fico, ktorý bol poverený prezidentom Andrejom Kiskom zostavením vlády.

16:26 Výzvu na stránke www.nievmojommene.sk, ktorej spustenie oznámil Miroslav Beblavý zo Siete na pondelkovej tlačovej konferencii, podpísalo za 24 hodín viac ako 16-tisíc ľudí. Iniciatívou členovia, voliči aj sympatizanti strany Sieť vyzývajú členov strany, aby nešli do vlády so Smerom-SD. Ako ďalej informoval M. Beblavý, väčšinu podpísaných tvoria voliči strany, ale aj tí, ktorí ju chceli voliť, no na poslednú chvíľu si to rozmysleli. Výzvu podpísalo podľa M. Beblavého viac ako 250 členov strany.

13:05 Predsedníctvo Siete, ktoré rozhodovalo o programových prioritách možnej novej vlády, sa skončilo, predseda strany Radoslav Procházka a podpredseda Andrej Hrnčiar zo straníckej centrály odišli a o záveroch predsedníctva neinformovali. Hovorkyňa Siete Karolína Ducká novinárom už skôr odkázala, že o výsledkoch budú informovať až po dnešnom rokovaní štyroch strán na úrade vlády.

12:55 Predseda KDH Ján Figeľ končí vo funkcii predsedu strany. Informoval o tom na tlačovej besede s tým, že rozhodnutie urobil po zvážení výsledku KDH v nedeľu večer po voľbách. Považoval však za potrebné konzultovať tento postoj s členmi predsedníctva a zabezpečiť ďalšie kroky tak, aby to hnutiu pomáhalo. O rozhodnutí vzdať sa funkcie predsedu informoval predsedníctvo KDH v pondelok 14. marca. Vedením strany až do konania snemu poveril dnes už bývalého poslanca NR SR Pavla Zajaca, ktorý je podpredsedom hnutia.

12:20 Verejnosť na Slovensku očakáva predčasné voľby. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA, ktorý robili v dňoch 10. až 14. marca telefonickou formou na vzorke 1 096 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR. Na otázku „Myslíte si, že budú predčasné voľby?“ odpovedalo áno 56,1 percenta respondentov, pričom odpoveď „rozhodne áno“ uviedlo 15,3 % opýtaných a „skôr áno ako nie“ 40,8 %. Negatívne na položenú otázku odpovedalo 28,1 % pričom odpoveď „rozhodne nie“ zvolilo 6,5 % respondentov a „skôr nie ako áno“ 21,6 % respondentov. Na otázku nevedelo odpovedať 15,8 % opýtaných. Na druhej strane však z prieskumu vyplýva, že väčšina respondentov by uvítala dohodu, ktorá by predčasným voľbám zabránila.

11:57 Vstup strany Most-Híd do vlády so Smerom a SNS bude podľa Zsolta Simona „znamenať koniec strany Most-Híd“. Podpredseda strany Most-Híd zvolený za poslanca to napísal na svojom profile na sociálnej sieti Facebook. Vo svojom stanovisku informuje, že tak, ako avizoval pred voľbami, na predsedníctve oznámil, že nevie podporiť vládu Smeru, SNS, Mosta-Híd a trosiek Siete. „Preto, ak strana Most-Híd podpíše koaličnú zmluvu a vstúpi do takejto vlády, nevstúpim do poslaneckého klubu Mosta-Híd,“ avizuje.

11:50 Zuzana Zimenová, ktorá je prvou poslaneckou náhradníčkou Siete, nebude v parlamente podporovať vládu Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete. Z. Zimenová sa poslaneckého mandátu ujme v prípade, že niektorý zo zvolených poslancov Siete nastúpi do exekutívy, vtedy ako prvá náhradníčka automaticky nastúpi do parlamentu. V národnej rade by pôsobila ako nezaradená poslankyňa. Odborníčka na školstvo nie je členkou Siete, v strane viedla pracovnú skupinu Siete pre vzdelávanie. O svojom postoji informovala stranícke orgány. Z pôvodne desaťčlenného poslaneckého klubu Siete by tak novú vládu podporovalo len šesť poslancov.

Pondelok, 14. marca 2016

21:55 Zástupcovia štyroch strán - Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť - sa zhodli na programových prioritách. Ešte večer a v utorok dopoludnia ho posúdia stranícke orgány jednotlivých strán. Ako informoval po viac ako osemhodinovom rokovaní predseda Smeru Robert Fico, o 14:00 v utorok bude pokračovať rokovanie vo formáte trojčlenných delegácií. „Definitívne v utorok rozhodneme o programových prioritách, ktoré by boli súčasťou programového vyhlásenia vlády,“ povedal R. Fico s tým, že v pondelok neriešili žiadne personálne otázky, ani rozdelenie postov. „Riešili sme programové prieniky. Nenašli sme také témy, ktoré by nás rozdeľovali,“ vyhlásil.

20:20 Ak zostane aj v tomto volebnom období pätnásťčlenný kabinet, Smer-SD by mal v ňom nominovať sedem členov vlády, po troch by mali navrhnúť SNS a Most-Híd a dvoch Sieť. Podľa informácií agentúry SITA trvá Smer-SD na tom, že okrem postu premiéra obsadí aj pozície ministrov vnútra a financií. Na týchto miestach by mali zostať Robert Kaliňák a Peter Kažimír. Smeru by mal pripadnúť aj rezort zahraničia, ktorý by mal viesť súčasný minister Miroslav Lajčák. Marek Maďarič už pred voľbami avizoval, že si vie ťažko predstaviť ďalšie pôsobenie na ministerstve kultúry. Je možné, že obsadí inú funkciu vo vláde alebo v parlamente.

SNS by mal pripadnúť rezort obrany. Národniari majú záujem aj o jeden z ekonomických rezortov. Rovnako aj Most-Híd. Národniari a Most-Híd by si tak mali rozdeliť medzi sebou posty ministrov hospodárstva a dopravy. Strana Bélu Bugára by na tento post nominovala Ivana Švejnu

Podľa niektorých informácií má SNS záujem o kreslo predsedu parlamentu. Mal by ním byť predseda strany Andrej Danko. Ak by vznikla takáto dohoda, súčasný šéf NR SR Peter Pellegrini by sa mal vrátiť na ministerstvo školstva.

18:00 Béla Bugár na sociálnej sieti Facebook napísal, že ešte nikdy nestál pred takou ťažkou situáciou.

"Otázka dnes nestojí tak, či táto krajina bude mať vládu pravicovú, alebo ľavicovú. Otázka stojí tak, že či dokážeme udržať demokratický systém v tejto krajine, či dokážeme udržať proeurópské a proatlantické smerovanie Slovenska. Alebo pripustíme predčasné voľby, ktoré posilnia chaos, extrémistov, nenávisť a nesystémové prvky na našej politickej scéne," napísal B. Bugár v liste voličom.

Šéf Siete Radoslav Procházka potvrdil, že je zmierený s tým, že niektorí členovia stranu opustia.

"Nech sa napokon rozhodneme akokoľvek, už dnes je jasné, že v zostave, v akej sme do toho išli, nezostaneme. Že množstvo ľudí odíde, pretože smrť považuje za čestnejšiu možnosť, ako život v kompromise. Každý deň si želám, aby som tento pocit morálnej prevahy mohol dopriať aj sebe samému. A ktovie, možno si ho aj doprajem," napísal R. Procházka.

17:25 Strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť prerokovali za necelé štyri hodiny na úrade vlády štyri z ôsmich okruhov programových priorít možnej budúcej vlády. Informoval o tom šéf tlačového oddelenia úradu vlády Erik Tomáš. Po skončení rokovania o programových prioritách sa lídri strán postavia pred novinárov, aby ich informovali o záveroch stretnutia.

14:38 Daniel Lipšic má informácie o stretnutiach oligarchov s predstaviteľmi niektorých strán. Po tom, ako si tieto informácie overí, ich zverejní.

14:27 Podľa Igora Matoviča je Radoslav Procházka zadĺžený až po uši už od prezidentských volieb a peniaze na splatenie dlhov mu vie zabezpečiť len Robert Fico. Obnovenie rokovaní o pravicovej vláde považuje za nereálne a tvrdí, že jedinou záchranou pre Slovensko sú parlamentné voľby.

14:21 Šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič označil rodiacu sa koalíciu Smeru s SNS, Mostom-Híd a Sieťou za podvod na občanoch. Podľa neho bola dohoda o tejto koalícii urobená hneď v nedeľu po voľbách. I. Matovič ocenil iniciatívu trojice poslancov Siete a vyzval aj ďalších, aby tento krok nasledovali.

Daniel Lipšic z NOVA pripomenul, že dve tretiny voličov povedali, že nechcú pokračovať vo vláde Roberta Fica. Kroky R. Procházku a Lucie Žitňanskej považuje za obrovské sklamanie. Ide o zradu a tú by mali podľa neho svojim voličom vysvetliť. „Oligarchovia nevyhrali vo voľbách, ale v zákulisí zabezpečili, že ich vláda bude pokračovať,“ povedal.

14:12 Predseda Mostu-Híd povedal pred rokovaním na úrade vlády, že zodpovedne by sa mal správať Richard Sulík a mal by sa snažiť o pristúpenie k avizovanej pravo-ľavej koalícii. S tým, že cieľom by mohla byť vláda s podporou ústavnej väčšiny viac ako 90 poslaneckých hlasov.

13:37 Ak strana Sieť podpíše koaličnú zmluvu, trojica nových poslancov Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík sa vzdá členstva v strane. Rokovanie o vláde s Robertom Ficom vnímajú ako porušenie predvolebných záväzkov a považujú ich za zlú správu pre Slovensko. Po štyroch rokoch vládnutia Smeru sme boli podľa M. Beblavého svedkami radikalizácie politickej scény, pričom narážal na vstup Kotlebovej strany ĽS-NS do parlamentu.

Trojica poslancov Siete ešte nepovažuje bitku za prehratú, ale podľa nich sa vedie na „poli verejnej mieky“. Aj preto založili platformu „Nie v mojom mene“ a očakávajú, že k ich výzve na zastavenie spolupráce so Smerom sa pridajú aj ďalší členovia Siete. Podľa K. Macháčkovej je stále šanca na vznik pravicovej vlády, ale za alternatívu považuje aj úradnícku vládu.

13:29 Ďalšia poslankyňa Siete Simona Petrík avizuje odchod zo strany.

Vzhľadom na okolnosti posledných dní a postupy strany Sieť v otázkach, ktoré považujem za principiálne, týmto oficiálne...

Zveřejnil(a) Simona Petrík dne 14. březen 2016

Nedeľa, 13. marca 2016

20:00 Na úrade vlády sa v pondelok stretnú delegácie Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete. Stretnutie týchto štyroch strán podľa R. Fica ukáže, ako budú postupovať ďalej pri kreovaní nového kabinetu.

19:35 Predsedovia strán Smer-SD a Sieť pri spoločnom rokovaní o prípadnom zostavení vlády nenašli prioritu alebo otázku, ktorá by ich rozdeľovala natoľko, že by neboli schopní pokračovať v ďalších rokovaniach, vyhlásil po stretnutí R. Fico.

19:05 Strana Smer-SD a Most-Híd prejavili záujem pokračovať v rokovaniach o zostavení stabilnej vlády. R. Fico na tlačovej besede zdôraznil, že v prvom rade sa bude rokovať o programových prioritách. V pondelok sa s B. Bugárom opäť stretne, pričom na stretnutí by mali byť aj ďalší zástupcovia strán zúčastnených na rokovaniach o prípadnej budúcej vláde.

18:45 V prípade, ak pôjde Sieť do vlády so Smerom, Katarína Macháčková sa vzdá členstva v strane R. Procházku. Podpredsedníčka to oznámila krátko po predsedníctve strany, na ktorom sa nezúčastnila.

Milí priatelia, len v piatok som si prevzala osvedčenie o zvolení za poslanca NR SR a už stojím pred zásadným rozhodnutí...

Zveřejnil(a) Katarína Macháčková dne 13. březen 2016

17:50 Daniel Lipšic a I. Matovič zo strany OĽaNO - NOVA hovoria o rozhodnutí Siete rokovať so Smerom ako o podvode na voličoch. „Túto bitku teda oligarchovia ešte tesne vyhrali," napísal na svojom konte na Facebooku D. Lipšic.

Zradoslav Procházka

Posted by Igor Matovic on 13. marec 2016

17:10 Sieť sa zúčastní rokovaní so stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd o zostavovaní vlády, ak dostane pozvanie na takéto rokovania, informuje agentúra SITA. Odsúhlasili to jednomyseľne všetci prítomní členovia predsedníctva Siete. A. Hrnčiar zdôraznil, že Sieť zatiaľ rozhodla len o rokovaniach so Smerom, Mostom-Híd a SNS a nie o tom, že by do takejto koalície išla. Všetko podľa neho bude závisieť od stretnutí a konečné slovo budú mať stranícke orgány. Predsedníctva sa nezúčastnili Miroslav Beblavý a Katarína Macháčková.

15:25 Robert Fico už poslal pozvanie na rokovanie predsedovi strany Most-Híd B. Bugárovi. Premiér to uviedol v diskusnej relácii O 5 minút 12. „Som rád, že štandardné strany majú záujem rokovať a sú pripravené dať do toho všetku energiu... Čakáme, aký vnútorný život prebehne v strane Sieť, keď si zvolajú vedúce orgány a rozhodnú, ako budú ďalej konať,“ dodal R. Fico.

13:40 Predseda SaS R. Sulík vyzval strany Most-Híd a Sieť, aby nešli so Smerom-SD a rokovali ďalej o pravicovej vláde. „Chcú to vaši voliči,“ konštatoval R. Sulík. „Tá pravicová koalícia možno nevydrží štyri roky, možno vydrží dva, ale odstavíme Smer.“

Podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák konštatoval, že spôsob, akým sa vláda zostavuje, nebol vopred dohodnutý s inými stranami, ako sa to snaží prezentovať I. Matovič.

12:50 Volič SNS podľa predsedu Andreja Danka dokáže pochopiť prípadné spojenie so stranami Smer-SD a Most-Híd. Šéf národniarov taktiež hovorí, že zatiaľ možnosť s predsedom Bélom Bugárom debatovať. „Dnes ten maďarsko-slovenský problém pri deštrukcii, fašizácii, pri nečinnosti štátu a iných veciach je problém, ktorý asi Slovákov najmenej trápi,“ hovorí podľa agentúry SITA A. Danko. „Je to politik, ktorý je na politickej scéne dlho, má svoje postoje a názory, no nie je to typ, ktorý by nevedel nájsť kompromis.“

11:55 Igor Matovič v relácii na Markíze zopakoval svoj názor ohľadom vopred dohodnutej vlády, ktorý prezentoval už na Facebooku. Podľa neho poskytlo rozhodnutie strany SNS Bugárovi alibi na spoluprácu so Smerom. Zároveň si myslí, že "Slovensko zažíva krútenie hadov". Všetky pravicové strany vrátane Siete a Most-Hídu vyzval, aby nezhrešili so zlodejmi. „Poďme do predčasných volieb vykynožiť zlodejov z politiky,“ poznamenal.

11:40 Podpredseda strany Sieť Andrej Hrnčiar priznal, že by išiel na rokovania so Smerom. Ako ďalej dodal v diskusnej relácii na Markíze, predčasné voľby pre neho nie sú riešením.

Richard Sulík poukazuje na prieskum, podľa ktorého viac ako 80 percent voličov Most-Hídu nechce vládu so Smerom. Spoluprácu Smeru, Most-Hídu a Siete považuje za zničujúcu.

Sobota, 12. marca 2016

22:05 Predseda SaS Richard Sulík na Facebooku napísal, že očakáva, že k Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa ešte pridá Sieť. Dodal, že takéto koaličné zoskupenie rešpektuje a je pripravený viesť opozíciu.

Z NEFORMÁLNEHO ROKOVANIA S BÉLOM BUGÁROMv utorok 8.3., prítomné ešte Lucia Žitňanská a Jana Kiššová:Pýtam sa: Béla, je...

Posted by Richard Sulik on Saturday, March 12, 2016

21:25 „Sme ochotní ísť na rokovanie, pokiaľ dostaneme pozvánku. Ak nás Smer-SD osloví, môžeme ísť rokovať o vzniku stabilnej vlády,“ vyhlásil Béla Bugár na tlačovej besede. Most-Híd takisto vyzýva všetky štandardné parlamentné strany, čiže Smer-SD, SaS, SNS a Sieť, aby v záujme stabilizácie situácie boli pripravené prijať kompromisy. Predsedníctvo strany takisto odmietlo podporu prípadnej úradníckej vlády a predčasné voľby, ktoré by viedli k ďalšej destabilizácii v spoločnosti.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Zdroj: SITA

16:10 Z aktuálneho postoja strany SNS je sklamaná strana OĽaNO - NOVA. „Napriek tomu sa SNS stále môže rozhodnúť, či pôjde v šľapajach Jána Slotu, alebo spoločne s ľuďmi ocenenými za statočný boj proti korupcii v našom poslaneckom klube, vytvorí vládu pre ľudí, a nie zbohatlíkov v pozadí,“ uvádza sa v stanovisku strany.

V strane zároveň veria, že žiadna demokratická strana nepodľahne pokušeniu vládnuť so stranou Smer-SD a nepodvedie takto svojich voličov.

Podľa strany Most-Híd rozhodnutie SNS znamená možnosť nevytvorenia stabilnej pravicovej vlády. „Úradnícka vláda, ktorú pripúšťa SNS, znamená predčasné voľby. Ich výsledkom by bolo posilnenie extrémistických síl, čo strana Most-Híd jednoznačne odmieta,“ uviedol hovorca strany pre agentúru SITA.

15:30 Ako A. Danko zdôraznil, programovú stabilitu vníma predovšetkým pri SNS a strane Smer-SD. Úlohou štandardných strán je podľa neho presadzovať svoj program. Strany by tiež podľa predsedu národniarov mali rešpektovať, že prvý sa o zostavenie vlády pokúša ich víťaz, čo sa však momentálne nedeje.

„Po parlamentných voľbách je politika v takom úpadku, že sa vlády zostavujú v kaviarňach,“ vyhlásil. A. Danko pripustil že aj SaS, Most-Híd a Sieť sú programovo štandardnými stranami, nepriamo ich však kritizoval za ochotu spájať sa s neštandardnými subjektmi, s ktorými sa podľa neho nedá diskutovať o funkčnosti štátnosti. Taktiež povedal, že nemôže zradiť program, s ktorým išla strana do volieb. „Hovorím definitívne nie hybridom a chaosu,“ uviedol A. Danko.

Na otázku novinárov, či by si v čele prípadnej úradníckej vlády vedel predstaviť napríklad súčasného ministra zahraničia Miroslava Lajčáka odpovedal „nemyslím si, že by bol zlým človekom na to,“ pričom zdôraznil jeho úlohu pri príprave predsedníctva SR v Rade EÚ.

Video zo Sme.sk:

14:30 Podľa podpredsedu strany Smer-SD Roberta Kaliňáka je jediným kandidátom na predsedu vlády predseda ich strany Robert Fico. Zároveň je to R. Fico, kto má na vytvorenie vlády mandát, zdôraznil R. Kaliňák v relácii Sobotné dialógy s tým, že úvahami o úradníckej vláde nie je nadšený. “Voliči rozdali karty a sme povinní ich rešpektovať. Musíme brať zodpovednosť vážnejšie ako kedykoľvek predtým," povedal s tým, že keď opadnú povolebné emócie, všetci sa budú musieť začať riadiť rozumom.

13:30 SNS chce ísť do vlády len so štandardnými stranami, povedal po straníckom sneme predseda strany Andrej Danko s tým, že ak to inak nepôjde, uprednostní vládu odborníkov. Za štandardné strany pritom považuje strany Smer, SaS, Most-Híd a Sieť. Ako povedal, druhé kolo rokovaní o zostavení vlády, ktoré by mal viesť predseda SAS Richard Sulík, je podľa neho zbytočné a odmietol tak vstúpiť do širokej pravicovej koalície. Jeho strana nemá záujem o "šialené kombinácie štandardných a neštandardných politických subjektov". Rokovania o vytvorení novej slovenskej vlády smerujú podľa agentúry ČTK do slepej uličky.

Piatok, 11. marca 2016

14:21 Predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič si podľa Mostu-Híd neuvedomuje, že svojimi krokmi ohrozuje rokovania o vytvorení pravicovej vlády. Stranu mrzí, že I. Matovič pokračuje vo svojich hrách aj po voľbách. Reaguje tak na status šéfa Obyčajných ľudí na sociálnej sieti. Ten v ňom napísal, že podľa Oszkára Világiho by sa mal Most-Híd správať zodpovedne a mal by ísť do koalície so Smerom.

Postoj Mostu-Híd sa podľa zaslaného stanoviska od volieb v ničom nezmenil. Rokovať o zostavení vlády s Robertom Ficom strana odmietla a bude pokračovať v rokovaniach o vytvorení stabilnej pravicovej vlády.

Oligarcha Oszkár Világi už rozhodol.V dnešnom komentári v HN tvrdí, že Most-Híd by sa mal správať zodpovedne a mal by ...

Zveřejnil(a) Igor Matovic dne 11. březen 2016

13:18 Predseda strany Sme rodina Boris Kollár bude trvať na tom, aby sa v prípadnej pravicovej vláde stal ministrom vnútra Daniel Lipšic. „Doteraz som nechcel žiadne ministerstvo a ani ho nechcem, ale budem trvať na tom, aby ministrom vnútra bol Daniel Lipšic,“ povedal.

13:05 Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík oznámi v pondelok, či zostane poslancom Európskeho parlamentu (EP), alebo sa euromandátu vzdá. Ak europoslancom zostane, do Národnej rady SR nastúpi ako náhradníčka Janka Cigániková. V prípade, že vzdá práce v Bruseli, v europarlamente by ho mala nahradiť Lucia Nicholsonová.

R. Sulík sa usiluje o zostavenie pravicovej vlády. Už pred parlamentnými voľbami avizoval, že ak sa SaS stane súčasťou nového kabinetu, mandátu europoslanca sa vzdá. Mandát na zostavenie vlády má predseda Smeru-SD, víťaznej strany v parlamentných voľbách, Robert Fico. Ak by neuspel, predpokladá sa, že prezident Andrej Kiska zostavovaním kabinetu poverí práve predsedu SaS R. Sulíka.

11:25 Úspešný kandidát Kotlebovej ĽS-NS Andrej Medvecký sa ešte pred prevzatím osvedčenia vzdal poslaneckého mandátu. Informoval o tom portál TVNoviny.sk. Dôvodom je obvinenie z výtržníctva a ublíženia na zdraví. Napadol občana Dominikánskej republiky. V parlamente by ho mal nahradiť iba 22-ročný Milan Mazurek.

11:10 Novozvolení poslanci si dnes preberajú osvedčenia. Zo 150 nových poslancov, z ktorých 49 bude reprezentovať stranu Smer-SD. Dvadsaťjeden poslancov bude mať SaS, 19 Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti - NOVA. SNS bude v parlamente zastupovať 15 predstaviteľov. Osvedčenie o zvolení si prevezme aj 14 poslancov z Ľudovej strany Naše Slovensko. Jedenásť zákonodarcov budú mať strany Sme rodina a Most-Híd. Najmenšou parlamentnou stranou je strana Sieť s desiatimi poslancami.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Noví poslanci v Historickej budove NR SR Zdroj: SITA

Termín ustanovujúcej schôdze parlamentu, na ktorej poslanci zložia predpísaný sľub a zvolia orgány NR SR, zatiaľ známy nie je. Prezident Andrej Kiska ju musí podľa ústavy zvolať do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb.

Štvrtok, 10. marca 2016

16:20 Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že sa v nedeľu 6. marca stretol s lídrom strany #Sieť Radoslavom Procházkom, ich stretnutie sa však podľa neho netýkalo otázok okolo zostavovania novej vlády. „Bavili sme sa o všeobecných témach, ale určite sme sa nebavili o zostavení vlády, na to ja nemám politický mandát,“ spresnil R. Kaliňák. Pripomenul, že R. Procházka je jeho bývalý spolužiak, nedeľňajšie stretnutie však nebolo nad rámec jeho ministerského mandátu. R. Kaliňák dodal, že obaja hovorili o „chaose a prekvapení“, ktoré na Slovensku vzniklo po parlamentných voľbách. R. Kaliňák zároveň vyvrátil fámy, že by za stranu Smer-SD mohol viesť rokovania o vytváraní nového vládneho kabinetu niekto iný ako Robert Fico.

Neprehliadnite:

15:33 Oligarchovia a finančné skupiny vytvárajú podľa Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) tlak, aby nevznikla vláda, ktorá pôjde aj po nich. „Ak budem mať vplyv v budúcej vláde na bezpečnostné zložky, ktokoľvek, ak bude páchať trestnú činnosť, ponesie zodpovednosť,“ vyhlásil D Lipšic pred novinármi. Podľa neho sa niektorí boja, že skončia vo väzení, a preto sa snažia znemožniť vznik takejto vlády. Upozornil, že zverejňované informácie o Borisovi Kollárovi nie sú o jeho osobnej diskreditácii, ale majú zamedziť vzniku pravicovej vlády.

13:10 Predseda strany Sme rodina Boris Kollár vylučuje, že by bol mafiánom, pôsobil v mafiánskych štruktúrach alebo s nimi akokoľvek spolupracoval. B. Kollár zdôraznil, že preto sa jeho meno ani nenachádza v takzvaných mafiánskych zoznamoch. Rovnako pripúšťa, že za 25 rokov podnikania pozná v Bratislave každého a s množstvom ľudí sa odfotil alebo stretol. Reagoval tak na fotografie, ktoré médiám poslal anonym. Na fotografiách je B. Kollár s niekdajším bossom bratislavského podsvetia Jurajom Ondrejčákom alias Piťom.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Boris Kollár s Jurajom Ondrejčákom alias „Piťom“ a podnikateľom Tomášom Rajeckým

12:50 Predseda strany SaS Richard Sulík verí, že sa posunuli o krok vpred k širokej stabilnej koalícii, ktorá bude mať 87 mandátov. Povedal to po neformálnom stretnutí s Borisom Kollárom, predsedom strany Sme rodina - Boris Kollár. „Pokladám zo povinnosť urobiť všetko pre to, aby vznikla pravicová vláda slušných ľudí, ktorá nebude toľko kradnúť,“ konštatoval R. Sulík.

Voliči podľa neho rozhodli, že nechcú vládu Roberta Fica a najmä nechcú oligarchov, ktorí sú za ním. B. Kollár Sulíkovi potvrdil záujem na vytvorení stredopravej koalície. Sme rodina podľa jeho slov nemá záujem o akýkoľvek post v exekutíve. Ak by napríklad podľa koaličnej zmluvy mali strane Sme rodine pripadnúť dva rezorty, Kollár ponechá na Sulíkovi, ako s nimi naloží.

R. Sulík po rokovaniach so štyrmi lídrami stredopravých strán – Most-Híd, OĽaNO-NOVA, Sieť a Sme rodina - Boris Kollár na margo stretnutí konštatoval, že sa darí hľadať spoločný prienik programov a cieľov. S predsedom SNS Andrejom Dankom sa stretne po tom, ako dostane poverenie na zostavenie vlády od prezidenta v prípade, že R. Fico kabinet nezostaví.

Richard Sulík hovorí, že sa snaží vytvoriť pre Slovensko "slušnú pravicovú vládu". Práve rokuje s Kollárom. Na videu je šéf SaS pred príchodom na rokovanie. Sulík na novinársku otázku, či mu nevadí, že jeden z možných koaličných partnerov má fotku s Piťom povedal, že "nie je dôvod riešiť teraz nejaké fotky". "Teraz je pre mňa dôležitejšie zostaviť slušnú vládu," zopakoval šéf SaS.Marek Marušiak

Posted by Správy RTVS on Thursday, March 10, 2016

11:30 Novozvolený poslanec Národnej rady SR za Ľudovú stranu Naše Slovensko Andrej Medvecký a jeho brat Jozef z Tvrdošína sa postavili pred Okresný súd v Námestove. Sú obžalovaní z trestných činov ublíženia na zdraví a výtržníctva. Na hlavnom pojednávaní súd vypočúva svedkov. Podľa informácií agentúry SITA bratia na diskotéke napadli muža z Dominikánskej republiky. V prípade preukázania viny im hrozí trest na jeden až tri roky. A. Medvecký by zároveň prišiel o poslanecký mandát v Národnej rade SR. Do parlamentu sa dostal z deviateho miesta kandidátky Kotlebovej strany.

Streda, 9. marca 2016

16:06 Miroslav Beblavý sa vzdal funkcie podpredsedu strany Sieť. Urobil tak po tom, čo predseda strany Radoslav Procházka potvrdil, že sa v nedeľu stretol s podpredsedom Smeru-SD Robertom Kaliňákom. R. Procházka o tomto stretnutí neinformoval ostatných členov strany. „Dôvodom je vážne narušenie mojej dôvery v predsedu strany Radoslava Procházku, ktoré vyplýva nielen z medializovaných informácií, ale aj z priebehu pondelkového predsedníctva strany. Na druhej strane cítim záväzok voči 36 485 voličom, ktorí mi dali svoj hlas, ale aj 146 205 voličom, ktorí dali hlas Sieti a zostávam poslancom NR SR za Sieť,“ napísal M. Beblavý na Facebooku.

Priatelia, prave som sa vzdal funkcie podpredsedu strany SIET. Dovodom je vazne narusenie mojej dovery v predsedu strany...

Posted by Miroslav Beblavy on Wednesday, March 9, 2016

15:26 Základným predpokladom zostavenia stabilnej vlády je podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica spolupráca Smeru a Slovenskej národnej strany (SNS). Ako povedal R. Fico po stretnutí s predsedom SNS Andrejom Dankom, obaja majú v tomto zhodu. A. Danko vo svojom vystúpení Ficove slová nepotvrdil, k zhode na tejto otázke sa nevyjadril. Novinári priestor na otázky nedostali. Podľa R. Fica Smer a SNS sa vedia zhodnúť na prienikoch pri ochrane národnoštátnych záujmov. „Rešpektujem aj rozdiely a priority, ktoré zdôrazňuje predseda SNS, ako je živnostenský stav. Je priestor na ďalšie rokovania,“ konštatoval.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Predseda SNS Andrej Danko a predseda strany Smer-SD Robert Fico Zdroj: SITA

14:11 Radoslav Prochazka po niekoľkých dňoch priznal, že na rokovaní so Smerom bol. Nerokoval s Robertom Ficom, ale s Robertom Kalinakom. Na sociálnych sieťach o tom informovala Zuzana Hanzelová z RTVS.

Radoslav Prochazka po niekolkych dnoch priznal, ze na rokovani so Smerom bol. Nerokoval s Robertom Ficom, ale s Robertom Kalinakom. #SpravyRTVS

Zveřejnil(a) Zuzana Hanzelova dne 9. březen 2016

12:30 Predseda strany Most-Híd Béla Bugár a predseda strany Sieť Radoslav Procházka odmietli pozvanie lídra Smeru-SD Roberta Fica na rokovania o novej vláde. Informovala o tom hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končaľová.

12:00 Predseda Smeru-SD Robert Fico dostal od prezidenta Andreja Kisku poverenie zostaviť vládu. Poverenie trvá do budúceho piatka. Ak by sa ukázali iné okolnosti, nikto nebude mať podľa R. Fica záujem naťahovať čas. Až na SNS už päť strán oznámilo, že o povolebnej koalícii so Smerom-SD vyjednávať nebudú. Spoluprácu s Kotlebovou ĽS NS zas vylúčil R. Fico.

Fico je opäť premiérom, Kiska vymenoval ministrov

Protest Antifašistická mobilizácia - Nikdy neprejdete! bol organizovaný v reakcii na výsledok volieb Zdroj: SITA

11:00 Prezident Andrej Kiska prijal Roberta Fica, predsedu strany Smer-SD, ktorá získala vo voľbách do parlamentu najviac hlasov.