„Dohodol som sa s pánom prezidentom, že toto poverenie bude k dispozícii do piatku budúceho týždňa s tým, že ak by sa ukázali iné okolnosti, tak nikto samozrejme nemá záujem čas naťahovať," povedal R. Fico novinárom po stretnutí s hlavou štátu.

V hlave si chce urobiť určité poradie politických strán, o ktorých si myslí, že má s nimi zmysel diskutovať a o prvé stretnutia sa pokúsi už dnes. Priznal, že nie je veľa alternatív na zostavenie vlády, chce sa však pokúsiť aspoň o vytvorenie základu stabilnej vlády, ktorá zabezpečí dôstojné reprezentovanie Slovenska počas predsedníctva v Rade EÚ či počas možných ďalších európskych kríz. Podľa predošlých informácií chce šéf Smeru rokovať s SNS, Mostom-Híd a stranou Sieť. Zmysel podľa neho nemá ani úradnícka vláda, ani predčasné voľby.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár a predseda strany Sieť Radoslav Procházka odmietli pozvanie Roberta Fica na rokovanie o novej vláde. Informovala o tom hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová.

Smer-SD síce voľby vyhral, ​​ale zároveň prišiel o doterajšiu väčšinu, ktorá mu v roku 2012 umožnila zostaviť jednofarebnú vládu. Ficova strana najnovšie obsadí v 150-člennej snemovni 49 kresiel, zatiaľ čo doteraz mala 83 poslancov. K vytvoreniu stabilnej vlády by tak sociálni demokrati potrebovali vytvoriť koalíciu s niektorými z ďalších siedmich strán, ktoré sa dostali do parlamentu. To je skôr nepravdepodobné, pretože až na nacionalistickú Slovenskú národnú stranu (SNS) už päť strán oznámilo, že o povolebnej koalícii so Smerom-SD vyjednávať nebudú.

Fico po voľbách podobne ako ďalšie parlamentné strany zase vylúčil spoluprácu s krajne pravicovou stranou Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko. Smer-SD a SNS, ktoré v rokoch 2006 až 2010 spolu s ĽS-HZDS tvorili vládnu koalíciu, sami potrebnú väčšinu v Národnej rade nemajú.