R. Fico ostane predsedom Smeru-SD. Podmienky sú, že prezident akceptuje výsledky parlamentných volieb z roku 2016, akceptuje koaličnú zmluvu, a to, že nového premiéra navrhne Smer.

„Už zajtra som pripravený podať demisiu a predstaviť prezidentovi kandidáta na premiéra,“ povedal R. Fico. Podľa informácií agentúry SITA by novým premiérom mal byť súčasný podpredseda vlády Peter Pellegrini.

„Ambície jednotlivca nesmú byť dôležitejšie ako budúcnosť krajiny,“ dodal R. Fico.

Novými ministrami majú byť Saková a Tomáš

Do novej vlády, ktorú by už mal viesť doterajší vicepremiér Peter Pellegrini, nominuje Smer viacerých nových ministrov. Ministra vnútra Roberta Kaliňáka má nahradiť podľa informácií agentúry SITA doterajšia štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková. R. Kaliňák oznámil svoju rezignáciu v pondelok.

Novým ministrom kultúry sa má stať doterajší poradca premiéra a poslanec NR SR Erik Tomáš. Funkcia ministra kultúry sa uvoľnila po demisii Mareka Maďariča, ktorý sa vrátil do parlamentu.

Hovoril o vôli ľudí, prieskum si nevšimol

„Považujem za dôležíté, aby súčasná vládna koalícia, ktorá vzišla z volieb, napĺňala svoj mandát od voličov,“ vyhlásil ďalej R. Fico.

„Už dva týždne sme svedkami mediálneho vyrábania obrazu Slovenska ako čiernej diery Európy - nebezpečnej a rozhádanej krajiny. Tento obraz však musím odmietnuť a je absolutne nepravdivý. Slovenská republika je v dobrej kondícii, čo je zásluhou aj dobrej práce súčasnej vládnej koalície. Je našou povinnosťou napĺňať vôľu ľudí aj naďalej a neodovzdať štát bez akéhokoľvek dôvodu opozičným amatérom a krikľúňom,“ dodal R. Fico.

Podľa aktuálneho prieskumu agentúry Focus pre Denník N pritom až 62 percent ľudí nedôveruje predsedovi vlády a žiadajú jeho odchod. Väčšina opýtaných zároveň žiada ako riešenie aktuálnej politickej situácie predčasné parlamentné voľby.

Béla Bugár ocenil rozhodnutie premiéra odstúpiť, môže podľa neho priniesť upokojenie situácie. „Nová vláda, nová zodpovednosť, pokračovanie v tom, čo sme začali,“ povedal B. Bugár. Toto je podľa neho zodpovedné. „Ako môžeme od opozície, ktorá celý týždeň tvrdí, že vláda prakticky padla, očakávať zodpovednosť,“ spýtal sa Bugár.

Kiskovi sľúbili, že zabezpečia aspoň 76 poslancov

Prezident Andrej Kiska potvrdil, že sa v stredu stretol s predsedami koaličných strán, ktorí ho informovali o ich návrhu riešenia politickej krízy na Slovensku.

Informovali ho tiež, že prinesú minimálne 76 podpisov poslancov Národnej rady SR, ktorí budú podporovať návrh riešenia vládnej koalície.

Reakciu prezidenta na vyhlásenie koaličných lídrov poskytol jeho hovorca Roman Krpelan.

Vašečka: Zo strany premiéra ide o šikovný ťah

Zo strany premiéra Roberta Fica ide o šikovný machiavelistický ťah, pretože prenáša zodpovednosť za prípadnú ďalšiu krízu na prezidenta SR Andreja Kisku. Myslí si to sociológ Michal Vašečka.

„Fico spĺňa podmienky, ktoré kládol prezident na základnú reštrukturalizáciu vlády a prípadný odchod tých, voči ktorým sú závažné obvinenia. Aj minister vnútra Robert Kaliňák, aj premiér sú tak preč a za prípadnú nestabilitu zodpovedá prezident, ktorý by prípadne neakceptoval takýto návrh,“ povedal M. Vašečka.

Podľa neho na druhej strane, na Slovensku nie je zvykom, že by si odstupujúci premiér mohol dávať nejaké podmienky. „Prezident tak na žiadne podmienky nemusí prihliadať,“ povedal sociológ.