Diskusia bude následne pokračovať v maltskej metropole Valette a vyvrcholí budúci rok na jar v Ríme.

„Čakáme, že dvadsaťsedmička v Bratislave definuje niekoľko oblastí, ktoré bude chcieť ponúknuť európskej verejnosti ako oblasti zabezpečujúce lepšiu Európu, kvalitnejšiu Európu, viac ochrany - a nielen v zmysle bezpečnosti, ale aj hospodárskeho a sociálneho života,“ vyhlásil R. Fico v Bruseli po rokovaní s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Budúci rok v marci uplynie 60 rokov od podpísania Rímskych zmlúv, jedného zo základov európskej integrácie. Pri tejto príležitosti by mohol byť zavŕšený proces, ktorý naštartujú práve v Bratislave. Debata by mala pokračovať v hlavnom meste Malty, ktorá bude únii predsedať po Slovensku.

Podľa R. Fica sa bude na bratislavskom rokovaní snažiť hľadať predovšetkým témy, ktoré európske krajiny spájajú. Samit podľa neho nebude rozhodovať o otázkach ako sú možné zmeny európskych zmlúv. Definovať by mal predovšetkým skutočne základné priority a ciele, ktorých naplneniu by potom únia podriadila všetky svoje nástroje a možnosti.

Na prvom mieste medzi otázkami, o ktorých sa bude v Bratislave rokovať, spomenul slovenský premiér spomenul migráciu, potrebu lepšie chrániť hranicu únie a znížiť počty prichádzajúcich ľudí. V tejto súvislosti je možné čakať aj diskusiu o vzťahoch medzi EÚ a Tureckom. Významnú časť debaty má tvoriť bezpečnostná problematika a boj s terorizmom.

Hovoriť sa podľa R. Fica bude aj o hospodárskych otázkach, ako je snaha posilniť v EÚ digitalizácii spoločnosti či prílev peňazí do európskej ekonomiky, vrátane možného ďalšieho posilnenia takzvaného Junckerovho investičného plánu.

Únijní lídri by mali premýšľať aj o novom spôsobe komunikácie s verejnosťou v členských krajinách.

Šéf pravidelných samitov D. Tusk pred schôdzkou s Ficom poznamenal, že prezidenti a premiéri krajín EÚ - s výnimkou Británie – prídu do Bratislavy v kritickom čase. Aj on pripomenul trvajúcu migračnú krízu. Ľudia v EÚ podľa neho čakajú, že sa blok opäť stane zárukou stability, bezpečnosti a ochrany v širokom zmysle, vrátane hospodárskej a sociálnej oblasti.

Na usporiadanie neformálnej diskusie v hlavnom meste aktuálnej predsedníckej krajiny sa lídri dohodli na riadnom sami v júni, len pár dní po tom, čo Briti v referende rozhodli o odchode z únie.

Už v minulých dňoch dal pritom Donald Tusk najavo, že o budúcom vyjednávaní s Britmi o podobe ich odchodu by sa v Bratislave hovoriť nemalo. Zvyšných 27 členov únie totiž podobné rozhovory nemieni iniciovať, kým sám Londýn oficiálne neoznámi svoj zámer.

Slovenský premiér s šéfom Európskej rady dnes tiež riešili technické otázky blížiaceho sa bratislavského samit. Novinárom pripomenul, že stretnutie začne už dopoludnia na Bratislavskom hrade, obed prezidentmi a premiérmi bude čakať na lodi na Dunaji, následne sa opäť zídu na hrade.