EÚ čelí obrovskej energetickej kríze a agresívnej vojne na svojich hraniciach, píše v komentári pre Politico český premiér Petr Fiala. Česko prevzalo 1. júla svoje druhé predsedníctvo v Rade EÚ a tak ako aj naposledy, aj teraz musí čeliť búrlivým časom.

Keď Rusko vo februári napadlo Ukrajinu, tak sa zmenilo mnoho vecí, ktoré sme podľa Fialu brali ako samozrejmosť. Európa prišla na to, že bezpečnostným hrozbám v jej susedstve venovala iba málo pozornosti. Rovnako na povrch vyplávala aj jej závislosť od tretích krajín. A to najmä, čo sa týka energetiky. Vojna nám však takisto pripomenula silu a dôležitosť hodnôt, na ktorých bola postavená jednotná Európa, píše Fiala a dodáva, že presne pre tieto hodnoty dnes zomierajú ľudia na Ukrajine.

Rozmanitosť je silou EÚ

Medzi súčasným a predchádzajúcim českým predsedníctvom je však jeden veľký rozdiel. Zatiaľ čo vplyv energetickej krízy a vojny v pásme Gazy na obyvateľov EÚ bol relatívne obmedzený, dôsledky súčasnej ruskej invázie na Ukrajinu pociťujú obyvatelia EÚ v plnej miere, vysvetľuje Fiala.

Hlavnou úlohou predsedníctva bude preto bojovať proti týmto dôsledkom.

Európa bude silná len vtedy, ak bude vo svojom jadre jednotná. No aby k tomu došlo, musíme podľa českého premiéra hľadať to, čo nás spája. A to aj napriek tomu, že dôjde k pokusom o rozdelenie bloku – či zvnútra, či zvonku.

Je jasné, že v rámci 27 členských krajín bude v každej oblasti vždy existovať rozmanitosť názorov, konštatuje Fiala, no dodáva, že on to vníma skôr ako silnú stránku než slabinu.

Ciele predsedníctva

Ruská agresia sa síce odohráva za hranicami EÚ, no podarilo sa jej odhaliť slabé miesta európskej bezpečnostnej architektúry. České predsedníctvo k tomu chce podľa Fialu pristupovať proaktívne, a to nielen z hľadiska partnerstva v rámci NATO, ale aj v rámci EÚ ako takej.

Ďalším cieľom predsedníctva bude posilnenie vojenskej výroby, ako aj boj proti novým typom hrozieb, ktoré nepriatelia začali využívať. Je dôležité, aby EÚ spoločne so svojimi demokratickými partnermi vytvorila bezpečný kybernetický priestor, konštatuje Fiala.

Na záver dodáva, že znižovanie emisií je v rámci tejto cesty kľúčovým prvkom. Netreba však podľa neho zabúdať na diverzifikáciu zdrojov a trás, úsporu energie či masívne využívanie nízkoemisných a obnoviteľných zdrojov.

Ďalšie dôležité správy

Česká republika prebrala od Francúzska štafetu v polročnom predsedníctve v Rade Európskej únie.
Neprehliadnite

Keď inšpirácia Havlom nemusí stačiť. Česko preberá predsedníctvo Európskej únie