Po týždňoch sprievodných podujatí vyvrcholil 11. ročník festivalu Dúhový Pride Bratislava v sobotu večer hlavným online programom s vystúpením kapiel. S prejavmi mali vystúpiť okrem iných ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, primátor Bratislavy Matúš Vallo či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Podujatie podporili aj viaceré veľvyslanectvá.

„Protipandemické opatrenia nám ani tento rok neumožňujú zorganizovať festival v uliciach hlavného mesta. Hlavná časť podujatia, na ktorom sa zvyčajne zúčastňuje viac ako 10-tisíc ľudí, sa preto uskutoční len v podobe online vysielania. Po pozitívnych skúsenostiach z minulého roka sme sa sústredili na menšie sprievodné podujatia, ktorých bolo počas Pride mesiaca vyše 30," uviedla nezisková organizácia Dúhový Pride Bratislava.

Festival podľa jeho organizátorov prináša príbehy rodičov LGBTI ľudí a transrodových ľudí.

Kristián Čekovský
Neprehliadnite

Podporí slovenský parlament uznesením LGBTI komunitu? Navrhujú to poslanci OĽANO

Podporu festivalu vyjadrili v spoločnom vyhlásení viaceré veľvyslanectvá, ktoré vydali spoločné vyhlásenie. Poukazujú v ňom na nevyhnutnosť dodržiavania základných ľudských práv a slobôd všetkých ľudí bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu a rodovú identitu.

„Spoločná oslava Dúhových festivalov Pride v Bratislave 24. júla a v Košiciach 21. augusta spolu s ďalšími podujatiami Pride je dôležitým pripomenutím si nielen významných prínosov LGBTQI+ ľudí vo všetkých aspektoch našej spoločnosti, ale aj pripomenutím si potreby väčšej tolerancie," uviedli ambasády.

Verejná ochrankyňa práv Patakyová vyjadrila podporu festivalu prejavom na virtuálnom podujatí, ale aj vyvesením dúhovej vlajky z okna Kancelárie verejného ochrancu práv počas piatka 23. 7. Ombudsmanka sa nádeja, že SR pri riešení otázok spojených s právami ľudí z LGBTI komunity im umožní vystúpiť z tieňa na slnko.

Mimoparlamentná strana SNS vo vyhlásení skritizovala Patakyovú za to, že podporuje festival „zneužitím svojho postavenia a vyvesením dúhovej vlajky na svojom úrade“. LGBTI komunita podľa SNS na Slovensku nijako netrpí a ombudsmanka je tu podľa národniarov na to, aby chránila občanov, nielen menších skupín, ale aj majoritu.

Čaputová
Neprehliadnite

LGBTI ľudia sú aj v roku 2021 terčom nadávok, ponižovania či šikany, upozorňuje prezidentka

V sobotu sa konal aj deviaty ročník pochodu Hrdí na rodinu. Začal sa popoludní na Rudnayovom námestí v centre Bratislavy a zúčastnili sa na ňom desiatky ľudí. Zhromaždenie Hrdí na rodinu chcelo poukázať na dôležitosť rodiny a nezastupiteľnú úlohu otca a mamy pre každé dieťa.

V Bratislave sa organizuje pochod Hrdí na rodinu
Zdroj: TASR
V Bratislave sa organizuje pochod Hrdí na rodinu

Podľa jedného z organizátorov podujatia Antona Chromíka osem ročníkov pochodu Hrdí na rodinu ukázalo, že ich spôsobom nie je protest či nenávisť. „Chceme byť svedkami láskavej pravdy, lebo pravda, že všetky deti potrebujú otca a mamu nastálo, je stále príťažlivá," uviedol.

„Šťastie v rodine sa rodí iba v prajnom prostredí, kde obetavosť pre druhého je životodarnou vlahou pre manželov a celú rodinu. Čím je soľ pre jedlo, tým je vzájomná obetavosť pre celoživotne sa rozvíjajúci manželský vzťah," poznamenal ďalší z organizátorov Marek Nikolov s tým, že práve toto chcú vyjadriť týmto zhromaždením.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský požehnal účastníkov podujatia a zároveň sa s nimi pomodlil za rodiny. Mottom deviateho ročníka podujatia je detský výkrik: „S ocinkom a maminkou je mi najsamlepšie!“