Federálny súd vo Washingtone vyhovel žiadosti spoločnosti Facebook a zamietol protimonopolné žaloby, ktoré na neho v decembri podala Federálna obchodná komisia (FTC) a skupina amerických štátov na čele s New Yorkom. Dvojica verdiktov publikovaná na internete ukazuje, že FTC v očiach súdu nepreukázala, že Facebook má monopolné postavenie v oblasti sociálnych sietí. Štáty zase podľa sudcu Jamesa Boasberga až príliš neskoro napadli kontroverzné akvizície platforiem Instagram a WhatsApp.

Americké médiá vývoj hodnotia ako tvrdú ranu pre FTC, ktorá požadovala rozbitie údajného monopolu kalifornskej spoločnosti, zároveň ale podotýkajú, že úrad môže vec znovu otvoriť v upravenej žalobe. Podľa televízie CNBC po správe o zamietnutí žalôb akcie Facebooku posilnili o 3,4 percenta. Trhová hodnota spoločnosti zároveň prevýšila bilión dolárov.

Britský minister financií Rishi Sunak  a kanadská ministerka financií Chrystia Freelandová pred summitom ministrov financií skupiny G7, 4. júna 2021 v Londýne.
Neprehliadnite

Krajiny skupiny G7 sa dohodli na dani zo zisku globálnych firiem typu Facebook či Google

„Hoci súd v tejto veci nesúhlasí so všetkými tvrdeniami Facebooku, v konečnom dôsledku je s ním za jedno, že sťažnosť agentúry (FTC) je právne nedostatočná a musí teda byť zamietnutá,“ píše sa v súdnom príkaze týkajúcom sa žaloby regulačného orgánu. „FTC sa nepodarilo predložiť dostatok faktov na to, aby dôveryhodne stanovila ... že Facebook má monopolnú silu na trhu s osobnými sociálnymi sieťami,“ pokračuje memorandum.

Žaloba podaná spoločne mnohými ministrami spravodlivosti jednotlivých amerických štátov neuspela z dvoch hlavných dôvodov. Tým prvým je jej odstup od napadnutých krokov: Facebook skúpil konkurenčnú sieť Instagram v roku 2012, komunikačnú službu WhatsApp potom o dva roky neskôr. Sťažnosť štátov sa zároveň podľa súdu neopiera o „súčasné antimonopolné právo“, keď napáda politiku Facebooku neumožňovať „interoperabilitu s konkurenčnými aplikáciami“.