Rastúce ceny aktív na akciovom trhu aj index predstavujú čoraz väčšie riziko pre finančný systém, varovala americká centrálna banka (Fed). Zvyšujú sa však budúce nebezpečenstvá, medzi ktoré patrí opadnutie agresívneho rastu akciových kurzov.

Berkshire Hathaway Chairman and CEO Warren Buffett, left, and Vice Chairman Charlie Munger, briefly chat with reporters Friday, May 3, 2019, one day before Berkshire Hathaway's annual shareholders meeting. An estimated 40,000 people are expected in town for the event, where Buffett and Munger preside over the meeting and spend hours answering questions. (AP Photo/Nati Harnik)
Neprehliadnite

Dvaja významní investori varujú pred prehriatou ekonomikou a „plaziacou“ sa infláciou

Investori vo veľkom nakupujú akcie, firemné dlhopisy a kryptomeny a naliali miliardy do prázdnych firiem typu SPAC, ktoré boli založené len na to, aby kúpili iné spoločnosti, a tým im zjednodušili vstup na burzu. Šéf Fedu Jerome Powell rovnako ako jeho kolegovia už dlhší čas dostávajú otázku, či nemajú obavy z nafukovania bubliny. Powell doteraz tvrdil, že valuácie sú oprávnené, pokiaľ úrokové sadzby zostanú nízko.

Správa Fedu však upozornila, že nebezpečenstvo číha v prípade zmeny nálady na trhu. „Vysoké ceny aktív sčasti odrážajú trvalo nízku úroveň výnosov vládnych dlhopisov. Avšak valuácie niektorých aktív sú vysoké v porovnaní s historickými normami, aj keď započítame výnosy vládnych dlhopisov." To podľa Fedu znamená, že v prípade zníženia rizikového apetítu môže prísť k výraznému pádu cien aktív.