Americká centrálna banka (Fed) dnes podľa očakávania opäť zvýšila úrokové sadzby o 0,75 percentuálneho bodu. Jej základná sadzba sa tak dostala do rozpätia 3,75 až 4,00 percenta, teda na najvyššiu úroveň za takmer 15 rokov. Banka však naznačila, že v budúcnosti by mohla úroky zvyšovať menej výrazne.

Fed sa podobne ako ďalšie centrálne banky snaží zvyšovaním úrokov obmedziť infláciu. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v septembri tretí mesiac po sebe spomalilo. Inflácia dosiahla 8,2 percenta oproti augustovým 8,3 percenta. V júni sa inflácia vyšplhala na 40-ročné maximum 9,1 percenta.

Fed úrokové sadzby zvýšil o 0,75 percentuálneho bodu už štvrtýkrát za sebou. V poslednom čase sa špekulovalo o tom, že na najbližšom zasadnutí, ktoré sa bude konať v decembri, by banka mohla úroky zvýšiť iba o pol percentuálneho bodu.

Zvyšovanie úrokov pomáha brzdiť infláciu, zvyčajne však má negatívny vplyv na hospodársku aktivitu. Šéf Fedu Jerome Powell už skôr varoval, že prísna menová politika potrebná na potlačenie vysokej inflácie bude americké domácnosti aj podniky bolieť. Jej dopady sa podľa neho prejavia vyššou nezamestnanosťou a možno aj hospodárskou recesiou.

Ďalšie dôležité správy

wall street
Neprehliadnite

Fed bude zvyšovať sadzby aj budúci rok, na rast akcií ešte nerobte stávky