Americké úrady vyšetrujú, či jedna z účastníčok nepokojov v sídle Kongresu zo začiatku mesiaca neukradla notebook či externý pevný disk šéfke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej a nesnažila sa ho predať ruským tajným službám.

Podľa agentúry Reuters to vyplýva zo súdneho podania, ktoré obsahuje vyjadrenie jedného z vyšetrovateľov Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Riley June Williamsová z Pensylvánie čelí obvineniam z nezákonného vniknutia do Kapitolu a z toho, že navádzala ďalších účastníkov nepokojov do kancelárie Pelosiovej. Tá je najvyššie postavenou demokratkou v Kongrese a medzi horlivými priaznivcami prezidenta Donalda Trumpa je veľmi neobľúbená.

Snemovňa reprezentantov schválila ústavnú obžalobu Donalda Trumpa
Neprehliadnite

Snemovňa reprezentantov schválila ústavnú obžalobu Donalda Trumpa

FBI však stále nepotvrdil, či z kancelárie Pelosiovej skutočne nejaký počítač zmizol, alebo nie. Totožnosť Williamsovej, ktorá je zachytená na videu z nepokojov, potvrdil úradom jej niekdajší partner. Ten tiež tvrdí, že videl video, na ktorom Williamsová berie notebook z kancelárie Pelosiovej. Uviedol tiež, že žena mala v úmysle ,,zaslať počítač svojmu priateľovi v Rusku, ktorý mal v pláne zariadenie predať SVR, ruské civilné rozviedke," píše sa v súdnom podaní. Tento plán však podľa zdroja FBI nevyšiel a Williamsová má počítač zrejme stále pri sebe, alebo ho zničila.

Žena pritom pravdepodobne utiekla, nie je totiž k zastihnutiu na svojej trvalej adrese, zrušila si svoje staré telefónne číslo a vymazala si profily na sociálnych sieťach. Hovorca Pelosiovej nové zistenia nekomentoval, dva dni po nepokojoch iba oznámil, že z kancelárie predsedníčky zmizol počítač používaný pre premietanie prezentácií. Nie je však jasné, či ide o rovnaký stroj, ktorého možné zmiznutie je predmetom vyšetrovania FBI.

Krádež elektronických zariadení členov Kongresu je od nepokojov jednou z najväčších obáv bezpečnostných expertov. Prokurátor Michael Sherwin už skôr uviedol, že hrozí nebezpečenstvo, že Trumpovi priaznivci vyniesli zo sídla zákonodarcov citlivé informácie dôležité pre národnú bezpečnosť USA.