Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) skutočne v roku 2016 vyslal do volebného štábu Donalda Trumpa svojho informátora, aby zistil podrobnosti o údajných stykoch volebného tímu s Ruskom, napísal to denník The New York Times.

Potvrdil tak skoršie informácie médií, ktoré v piatok prezident na sociálnej sieti Twitter označil za „najväčší politický škandál všetkých čias“.

Reports are there was indeed at least one FBI representative implanted, for political purposes, into my campaign for president. It took place very early on, and long before the phony Russia Hoax became a “hot” Fake News story. If true - all time biggest political scandal!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 18, 2018

Informátorom bol podľa newyorského denníka americký vysokoškolský učiteľ pôsobiaci vo Veľkej Británii, ktorý sa koncom leta 2016 dostal do kontaktu s dvoma členmi štábu - Carterom Pageom a Georgom Papadopoulosom. Oboch FBI podozrievala, že s Ruskom udržiavali tajné kontakty.

Škandál okolo tajného informátora, ktorého republikánski kongresmani označili za „špióna ministerstva spravodlivosti“, sa stal dôvodom zúrivej bitky medzi vedením FBI a Trumpovými spojencami v Kongrese, napísal The New York Times. Poslanci podporujúci D. Trumpa obviňujú FBI z prekročenia právomocí a žiadajú, aby im ministerstvo spravodlivosti o špiónovi poskytlo detailné informácie. Vyšetrovatelia to odmietli.

Newyorský denník napísal, že totožnosť informátora pozná, ale nezverejní ju s ohľadom na jeho bezpečnosť. Podľa The New York Times nie je dôvod sa domnievať, že by informátor porušoval zákony alebo pravidlá FBI. Nasadený bol vraj do štábu potom, čo sa FBI dozvedela, že G. Papadopoulos má informácie o kompromitujúcich materiáloch na protikandidátku Hillary Clintonovú, ktoré má k dispozícii Moskva. Podrobností o využití tajného informátora je podľa amerického denníka málo. Nie je známe, či ho FBI platila ani ako dlho jeho misia trvala.