V utorok sa v Haniske pri Košiciach uskutočnilo celoslovenské stretnutie regionálnych farmárov. Rokovali o tom, či sa zúčastnia na štvrtkovom spoločnom stretnutí, ktoré im ponúkla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Na celoslovenskom stretnutí regionálnych farmárov sa zúčastnilo 62 zástupcov farmárov z celého Slovenska. Prítomní boli zástupcovia Združenia vlastníkov a farmárov Slovenska, Združenia vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska, Vidieckej platformy a Občianskej iniciatívy Zemplína.

Farmári sa zhodli na tom, že ponuku ministerky pôdohospodárstva vnímajú tak, že konala na pokyn premiéra Petra Pellegriniho. Oceňujú a vážia si, že sa premiér osobne zasadil za riešenie ich problémov a chcú veriť, že to myslí úprimne.

V piatok minulý týždeň, keď premiér P. Pellegrini vyzýval farmárov k tomu, aby sa stretli s ministerkou pôdohospodárstva, spomínal, že má ísť o veľké stretnutie. V pondelok však z ministerstva pôdohospodárstva prišlo pozvanie len pre úzku skupinu, konkrétne pre štyroch farmárov. Zároveň ministerka pôdohospodárstva počas uplynulého víkendu v médiách prezentovala informácie, ktoré farmárov znepokojili a zneistili ich vo viere, že dostali od premiéra férovú ponuku, ktorá má skutočne ambíciu riešiť ich problémy.

„Naše problémy, ktoré sme prezentovali v médiách a na verejných zhromaždeniach a protestoch, sa netýkajú jednotlivcov, ale veľkého množstva súkromne hospodáriacich roľníkov. Ide o celoslovenský, nielen lokálny problém, ktorý chceme riešiť spoločne. Preto nemôžeme súhlasiť s tým, aby sa na rokovaní s kompetentnými zúčastnila len ministerstvom navrhnutá úzka skupina farmárov,“ uviedol Jaroslav Jánoš, jeden zo spoluorganizátorov minulotýždňového košického protestu farmárov.

Farmári pochybujú, či bol Pellegrini férový. Chcú presunúť rokovanie s Matečnou

Kolóna strojov s transparentmi počas protestnej jazdy farmárov na traktoroch v uliciach Košíc Zdroj: SITA

Preto sa farmári na svojom stretnutí zhodli na tom, že na rokovaní so zástupcami štátu sa musí zúčastniť väčšia, reprezentatívna vzorka ich zástupcov, ktorá komplexne bude prezentovať problémy, ktoré trápia ich a slovenské poľnohospodárstvo.

Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína považuje za dehonestáciu práv farmárov, ktorí boli poškodení na poliach, aby neboli prítomní na stretnutí s ministerkou G. Matečnou. Takisto požaduje, aby na budúcom stretnutí boli prítomní aj zástupcovia médií.

Farmári zároveň vytýčia hlavné okruhy tém, ktoré chcú so zástupcami štátu otvoriť. Sú pripravení stretnúť sa 24. - 26. apríla na obecnom úrade v Haniske, ale tak, ako to bolo prezentované premiérom P. Pellegrinim, že pôjde o „veľké stretnutie“. Ministerku pôdohospodárstva pozývajú na spoločné stretnutie, ktoré sa môže uskutočniť kdekoľvek.

Aktualizované 11. apríla 2018

G. Matečná sa s farmármi v Košiciach napokon nestretne. Ako informoval odbor komunikácie a marketingu ministerstva, rozhodli sa tak na základe medializovaných informácií, že niektoré združenia farmárov navrhujú iný termín stretnutia s predstaviteľmi štátu. Pôvodne sa mali stretnúť vo štvrtok 12. apríla. Ministerstvo nekonkretizovalo, či ponuku farmárov na náhradný termín prijme.