Podľa plánov ministerstva zdravotníctva budú musieť farmaceutické spoločnosti priznať, čo a koľko dali lekárom a rovnako tak, za akým účelom.

Farmafirmy musia aj v súčasnosti zverejňovať svoje výdavky v tejto oblasti. Dáta by ale po novom mali byť obsažnejšie. Nebudú totiž priznávať len celkové výdaje, ale podrobne za každého jedného zdravotníka. Údaje by mali byť zverejňované na jednej webovej stránke v prehľadnej a ľahko dostupnej forme, čo bude mať na starosti ministerstvo spoločne s Národným centrom zdravotníckych informácií. Aktualizovať sa majú raz ročne, pričom bude povinnosť priznať všetky peňažné aj nepeňažné výdavky na všetky skupiny zdravotníckych pracovníkov.

„Jednoducho povedané, či pôjde o sanitára alebo lekára, farmaceutická spoločnosť bude musieť zdokladovať, aké plnenie mu poskytla a prečo,“ povedal generálny riaditeľ sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Adam Hlôžka.

Ak tak farmafirmy neurobia, bude im hroziť sankcia od 500 do 25-tisíc eur. Či si plnia svoje povinnosti bude kontrolovať Finančná správa. Rezort si od zmien sľubuje väčšiu transparentnosť a kontrolu tokov peňazí v tomto segmente. Aby novela priniesla želaný výsledok, na spoluprácu si prizval Transparency International Slovensko (TIS).

Novú legislatívu spoločne pripravujú už rok a pol. „Je to rozbehnutý proces, ktorý vnímame pozitívne. Kľúčová teraz bude spolupráca s priemyslom, profesionálnymi organizáciami, zdravotníkmi, verejnosťou a naďalej s ministerstvom,“ povedala Zuzana Dančíková z TIS.

Novelu zákona o liekoch plánuje rezort v najbližších dňoch odkonzultovať so zástupcami lekárov a lekárnikov a následne ju, ešte tento mesiac, predstaviť aj verejnosti. Do konca roka by sa mala dostať do parlamentu tak, aby nadobudla účinnosť začiatok budúceho roka.