„Dokážme, že nie sme bezmocní a vieme, čo sa tu deje. Dokážme, že sa to dá zmeniť bez toho, aby zasiahol extrémizmus,“ vyzývajú na sociálnej sieti Facebook študenti Karolína Farská, Michal Karlubík a Dávid Straka. Na budúci týždeň, 18. apríla organizujú v Bratislave Veľký protikorupčný pochod. Nevystúpi na ňom žiadny politik, už teraz však majú na svojej strane osobnosti verejného života.

Video na ich podporu natočila herečka a moderátorka Kristína Farkašová. Hovorí v ňom, že aktivita mladých ľudí jej dáva nádej na zmenu v krajine. „Máme jedinečnú šancu niečo urobiť s vecami, ktoré sa nám nepáčia,“ vraví K. Farkašová. Podľa nej by všetci mali využiť príležitosť a ísť protestovať, lebo „nadávať pred telkou môže každý.“

Inšpirácia v Rumunsku

K. Farská je gymnazistka, angažuje sa v Slovenskej debatnej asociácii. Spolu s M. Karlubíkom a D. Strakom sa pred časom nechali inšpirovať udalosťami z Novembra 1989, keď sa študenti stali generátorom veľkej zmeny v spoločnosti. Inšpiráciou sú pre nich aj protikorupčné protesty v Rumunsku. „Sme unavení z toho, že odhalenie a sledovanie jednej kauzy je prekryté ďalšou. A z toho, že naše peniaze sa kotúľajú do vreciek politikov, ktorým má záležať na ľuďoch,“ uviedli vo svojej výzve.

Prekážajú im kauzy ako Gorila a Ladislav Bašternák. Aj to, že politici namočení do korupčných škandálov „nemajú toľko slušnosti, aby odstúpili“. Účastníkov pochodu organizujú podobne, ako sa to dialo v Rumunsku, cez sociálne siete. Na Facebooku momentálne 8,6-tisíca ľudí potvrdilo, že príde a okolo 18-tisíc sa o akciu zaujíma.

Politikov kritizoval Kramár aj Mistríková

V posledných týždňoch sa na adresu politikov verejne kriticky vyjadrili aj herec Maroš Kramár či producentka Zuzana Mistríková. Dostala sa veľká špina do politiky, treba ju vyplieniť. Niekde na začiatku sa stala chyba pri vzniku tohto krásneho štátu,“ uviedol M. Kramár pri predstavení filmu Únos v parlamente. Za otrasné označil politické divadlo, prekážalo mu, že poslanci nepočúvajú svojich kolegov, ktorí rečnia, aj to, že nechodia riadne do práce. Kritizoval ich za to, že neodpovedajú na otázky politikov.

Minulý týždeň sa zase ozvala Z. Mistríková pri preberaní filmovej ceny Slnko v sieti za snímku Učiteľka. Je pobúrená postojom politických strán k RTVS, reagovala najmä na SNS a Smer, ktoré chcú zmenu na čele televízie, lebo sa im nepozdáva spravodajstvo. „Verejnoprávne médiá nepatria vám, nefinancujete ich zo svojich vlastných rozpočtov. RTVS poskytuje službu verejnosti a od profesionality a kvality tejto služby závisí kvalita v mnohých oblastiach života,“ konštatovala.

Pochod sa začne 18. apríla o 17:00 na Hviezdoslavovom námestí.