Ministerstvo financií USA oznámilo zaradenie hlavy Čečenskej republiky do sankčného (tzv. Magnitského) zoznamu 20. decembra. Ako dôvod uviedlo, že „je zodpovedný za mimosúdne popravy, mučenie a iné hrubé porušenia medzinárodne uznaných ľudských práv“.

Facebook zablokoval účty R. Kadyrova na svojich sociálnych sieťach o tri dni neskôr – 23. decembra.

Nech si Američania trhnú nohou

„Necestoval by som do USA, ani keby mi za to sľúbili všetky menové rezervy krajiny,“ reagoval na svoje zaradenie do Magnitského zoznamu R. Kadyrov. Dodal, že nemá v Spojených štátoch majetok ani peniaze, ktoré by mu americká vláda mohla zablokovať alebo zhabať.

Minister jeho vlády Džambulat Umarov ešte predtým nazval krok americkej vlády novoročným darčekom, nad ktorým sa „Ramzan Achmatovič (Kadyrov) zo srdca zasmeje“. Zdôraznil, že tento krok je len „potvrdenie jeho dôslednej politiky v záujme Ruskej federácie a jeho oddanosti kurzu Vladimira Putina“.

Rovnako posmešne R. Kadyrov reagoval na zablokovanie svojich účtov na sociálnych sieťach Facebooku. Oznámil, že jeho početní fanúšikovia si odteraz nájdu jeho posty na „domácej“ sociálnej sieti Mylistory. Jej tvorcom a prevádzkovateľom je Čečenec Mahomed Eschanov.

Kadyrov je No. 1

R. Kadyrov nemá na ruskej politickej scéne vo využívaní sociálnych sietí na propagáciu „svojej“ politiky, klanu a najbližších príbuzných konkurenciu. Jeho doteraz najobľúbenejšie stránky – na Instagrame a Facebooku – mali takmer štyri milióny registrovaných fanúšikov. Najmä prostredníctvom nich posielal odkazy podporovateľom i kritikom a nepriateľom a formoval svoj mediálny obraz silného, neohrozeného lídra, ktorému leží na srdci blaho jeho národa.

Server medialogia, ktorý podrobne mapuje ruské i zahraničné médiá a ich vplyv, zaraďuje R. Kadyrova na prvé miesto medzi najcitovanejšími blogermi-politikmi v Rusku v roku 2017.

Facebook „odstrihol“ hlavu Čečenska od jeho účtov

Najcitovanejší ruskí blogeri - politici v roku 2017 Zdroj: medialogia.ru

Líder ruskej opozície Andrej Navaľnyj, bloger, ktorý získal popularitu najmä medzi mladými ľuďmi na sociálnych sieťach a v súčasnosti neúspešne kandiduje v tohtoročných marcových voľbách na funkciu hlavy štátu, má v indexe citovanosti medialogie len polovičné čísla ako čečenský líder.

A premiér Dmitrij Medvedev, ktorý sa vo funkcii prezidenta výrazne prezentoval ako zástanca modernosti, otvorenosti svetu a najnovších informačných technológií, je v rebríčku najcitovanejších „blogerov“ Ruska na desiatom mieste. Ďaleko za R. Kadyrovom.

Ministri čečenskej vlády, regionálni štátni úradníci a štátni zamestnanci, platení z rozpočtu sa až na výnimky okamžite po zrušení účtov R. Kadyrova na Facebooku poponáhľali verejne oznámiť, že rušia svoje účty na Instagrame a Facebooku a tak ako ich šéf si ich zakladajú na Mylistory.

Kde je pes zakopaný

Významnú úlohu pri zaradení R. Kadyrova do sankčného zoznamu USA zohrali zrejme minuloročné odhalenia novinárov ruských nezávislých médií a ľudskoprávnych organizácií, informujúce na základe faktov o porušovaní ľudských práv v Čečenku.

Najväčší medzinárodný ohlas mali v roku 2017 články redaktorky novín Novaja gazeta Jeleny Milašinovej o prenasledovaní, mučení a vraždách gejov v Čečensku. O odhaleniach Novoj gazety informoval aj TREND.sk. Do záchrany gejov a ich evakuácie z ruskej severokaukazskej republiky sa zapojili viaceré ruské i zahraničné ľudskoprávne organizácie a konkrétnu pomoc, vrátane politického azylu, im poskytlo niekoľko európskych krajín.

Novaja gazeta publikovala aj články o mimosúdnych popravách, ku ktorým došlo v noci na 26. januári minulého roku v Čečensku v rámci takzvanej protiteroristickej operácie. Zverejnila aj mená a fotografie 27 ľudí, ktorí sa s stali jej obeťami s poznámkou, že zoznam nie je úplný. Doteraz ho nikto – napriek úsiliu samotného R. Kadyrova pri jeho rozhovore s prezidentom Vladimirom Putinom v Kremli a naivnému divadlu vydávať dvoch bratov popravených ako dôkaz, že popravení žijú a noviny klamú - nikto, nespochybnil.

J. Milašinová písala v minulom roku aj o individuálnych osudoch prenasledovaných ľudí v Čečensku vládou R. Kadyrova, napríklad Ramazana Džalaldinova, ktorý sa chcel posťažovať V. Putinovi na korupciu miestnych bosov, a majstra sveta vo voľných bojových umeniach (MMA) Murada Amrijeva, na ktorého miestny policajný náčelník v Groznom „preniesol“ krvnú pomstu, ktorú vyhlásil jeho bratovi, ale ten žije v Nemecku.

Facebook „odstrihol“ hlavu Čečenska od jeho účtov

Ruská novinárka Jelena Milašinová dostala v roku 2013 medzinárodnú cenu za odvahu z rúk bývalého ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho a manželky exprezidenta Michelle Obamovej Zdroj: SITA/AP

„Tešíme sa, sme hrdí a ceníme si našu Lenu Milašinovú. Zaväzujeme sa chrániť ju.“
Redakcia Novoj gazety, 14. decembra 2017

R. Kadyrov je od júna 2014 zaradený do zoznamu ľudí, voči ktorým uplatňuje sankcie aj Európska únia – pre anexiu Krymu a konflikt na východe Ukrajiny.