Extrémne sucho ničí farmárom úrodu, Slovenský pozemkový fond (SPF) im chce pomôcť znížením nájmov. Informoval o tom vedúci oddelenia komunikácie fondu Peter Tarasovič.

Fond preto v týchto dňoch podľa neho zisťuje predbežný záujem farmárov, ktorých extrémne sucho pripravilo o výnosy. Farmári môžu svoj záujem vyjadriť na stránke www.pozfond.sk do konca augusta 2022.

Pokles úrody aj o viac ako 50 percent

Tarasovič spresnil, že vlna extrémneho sucha spôsobila na Slovensku katastrofu nevídaných rozmerov. Niektorí farmári avizujú pokles úrodnosti o viac ako 50 percent. Slovenský pozemkový fond sa rozhodol vyjsť svojim nájomcom v ústrety a hľadá spôsob, ako ich odškodniť.

„Naším cieľom je znížiť, alebo úplne odpustiť nájom farmárom, ktorých toto extrémne sucho pripravilo o výnosy. Zákon nám to umožňuje,“ povedal generálny riaditeľ fondu Ján Marosz, odvolávajúc sa na zákon 504 z roku 2003.

„Chceme vedieť, na ktorých miestach je situácia najhoršia a koľko farmárov skutočne potrebuje pomoc. Hľadáme riešenie, ako môžeme farmárom vyjsť v ústrety a pomôcť im v týchto ťažkých časoch,“ dodal Marosz.

Ďalšie dôležité správy

A.Gajdoš (SPPK) Na poľnohospodárov dolieha extrémne sucho aj ceny energií.
Neprehliadnite

Na poľnohospodárov dolieha extrémne sucho aj ceny energií. Volajú po rizikovom fonde