Extréme sucho už zasahuje jednu štvrtinu Slovenska. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová s odvolaním sa na údaje Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

„Uplynulý 17. týždeň na väčšine Slovenska nepršalo. Podľa SHMÚ sa situácia v porovnaní s predchádzajúcim týždňom ešte viacej zhoršila, čomu zodpovedá 19-percentný nárast územia, na ktorom odborníci konštatujú extrémne sucho. Takýto stav je teda už na 25 percent našej krajiny,“ priblížila.

Suché polia
Neprehliadnite

Česko čelí najväčšiemu suchu za posledných 500 rokov. Zakazuje aj bazény

Negatívny vplyv na úrodu podľa nej hlásia takmer z každého jedného regiónu. Napríklad v oblasti Senice začínajú nedostatok vlahy v pôde a pretrvávajúce sucho výrazne ovplyvňovať vývoj jarných porastov.

Repka je nižšieho vzrastu a ozimné obilniny začínajú redukovať odnože. V regióne poľnohospodári musia vyorávať niektoré parcely maku, čo nikdy predtým v tejto lokalite nerobili. Spresnila, že na Orave (okresy Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín) nie je pre sucho dostatok paše pre hovädzí dobytok a ovce. Pasienková sezóna sa vo viacerých lokalitách ani nemohla začať.

„Poľnohospodári už do týchto dní zasiahli 92 percent všetkých plodín, ktoré dávajú do pôdy počas jarných dní,“ dodala hovorkyňa SPPK.