Američan Michael Taylor a jeho syn Peter sa v pondelok na tokijskom súde priznali, že v roku 2019 pomohli bývalému šéfovi automobilky Nissan Carlosovi Ghosn uniknúť z Japonska. Informovala o tom agentúra Reuters. Ghosna japonské úrady stíhajú pre podozrenie z finančných zločinov.

Obvinenia z finančných deliktov

Obaja americkí občania boli zatknutí v Spojených štátoch vlani v máji a Japonsko dlho usilovalo o ich vydanie. USA však Tokiu vyhoveli až v marci a oboch mužov vydali. Podľa prokuratúry Taylorovci za pomoc pri úteku dostali 1,3 milióna dolárov. Teraz im hrozia až tri roky väzenia, napísala agentúra Reuters.

WA 37 archív Tokio - Na archívnej snímke z 10. mája 2019 je logo japonskej automobilky Nissan a japonská vlajka v Tokiu. Automobilka Nissan Motor podala civilnú žalobu na okresnom súde v Jokohame na svojho bývalého šéfa Carlosa Ghosna, ktorý utiekol do Libanonu. Požaduje od neho náhradu škody vo výške 10 miliárd JPY (83,5 milióna eur). FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Nissan kvôli nedostatku čipov a pandémii vykázal najvyššiu stratu za 12 rokov

Šesťdesiatsedemročný Ghosn, ktorý má brazílske, francúzske a libanonské občianstvo, čelí v Japonsku obvineniu z finančných deliktov, okrem iného z toho, že nepriznal všetky príjmy a zneužil firemné peniaze.

Ghosn obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o komplot s cieľom odstrániť ho z vedenia automobilky Nissan. Ghosn bol architektom francúzsko-japonskej aliancie Renault-Nissan, do ktorej sa v roku 2016 zapojila aj automobilka Mitsubishi.

Schovaný v debne 

Ghosn utiekol z Japonska, keď tam bol prepustený na kauciu a bol v domácom väzení. Podarilo sa mu utiecť koncom roka 2019 cez Turecko do Libanonu, odkiaľ pochádzajú jeho starí rodičia a kde vyrastal. Narodil sa 9. marca 1954 v Brazílii.

Ghosnov útek údajne zorganizovali bývalý člen amerických špeciálnych síl známych ako ,,zelené barety" Michael Taylor, jeho syn Peter a Libanončan George-Antoine Zayek.

Ghosna dostali z Japonska v súkromnom lietadle, kde bol ukrytý v debne.