Podľa šéfky rezortu spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS, predtým Za ľudí) je dôvera v justíciu kriticky nízka aj preto, lebo členovia súdnej rady nemajú v očiach verejnosti dosť vysoký kredit. Pre denník N sa negatívne vyjadrila konkrétne o členke tejto samosprávnej rady, bývalej prokurátorke a súčasnej advokátke Eve Mišíkovej (na snímke vľavo).

 „S ohľadom na zastupovanie klientov ako obvinených pani Mišíkovou v kauzách, ktoré sú spojené s vyšetrovaním korupcie, by bolo pre dôveryhodnosť súdnej rady ako aj celého systému justície lepšie, keby s takýmto bremenom členovia v súdnej rade nesedeli,“ povedala.

Mišíková: Je to absolútne nekorektné

Dotknutá členka súdnej rady zverejnila vyhlásenie, v ktorom ministerkinu argumentáciu odmieta.

„Jej vyjadrenie, že ,by bolo pre dôveryhodnosť súdnej rady ako aj celého systému justície lepšie, keby s takýmto bremenom členovia v súdnej rade nesedeliʻ, považujem za absolútne nekorektné,“ píše Eva Mišíková.

„Fakt, že v tomto období ako advokátka zastupujem osoby v dvoch kauzách, ktoré zrejme mala na mysli, nijako nevplýva na môj zodpovedný a objektívny prístup k výkonu funkcie členky súdnej rady a na môj objektívny prístup pri rozhodovaní o dôležitej problematike spadajúcej do kompetencie súdnej rady,“ vysvetľuje.

Ako pripomenul denník N, Eva Mišíková ako advokátka zastupuje v konaniach bývalého operatívca NAKA Jána Kaľavského a podnikateľa s kontaktmi na tajnú službu Petra Košča, rovnako ako zastupovala pôvodne obvineného Vladimíra Pčolinského.

Právo na obhajobu

Mišíková však vníma vyjadrenie ministerky Kolíkovej ako nátlak na súdnu radu a útok na právo na obhajobu ako také.

„Kádrovať moje členstvo v súdnej rade na základe toho, koho ako advokátka zastupujem, je škandálnym spochybňovaním podstaty práva na obhajobu a zároveň to vnímam zo strany pani ministerky ako pokus o nátlak voči súdnej rade. To, že v súlade so zákonom o advokácii a príslušnými zákonmi zastupujem ako advokátka obvinených, rozhodne neznamená, že mám ako členka súdnej rady akékoľvek ,bremenoʻ pre ktoré by som nemala sedieť v súdnej rade,“ ohradzuje sa E. Mišíková.

Ministerka sa pritom v pôvodnom vyjadrení o Mišíkovej už preventívne proti uvedenému názoru bráni, keď tvrdí: „Týmto vyjadrením nespochybňujem právo obvinených na obhajobu a význam advokácie“.

Nominácie od OĽaNO

Eva Mišíková vo vyhlásení poukazuje aj na rozsah svojich profesionálnych skúseností, ktorými sa kvalifikuje na členstvo v súdnej rade.

„Na rozdiel od pani ministerky som v súdnych sieňach na území celého Slovenska až doposiaľ  absolvovala tisíce pojednávacích hodín počas mojej 47-ročnej praxe. Z toho dôvodu dôverne poznám problematiku súdov a tiež ich súčasné problémy a mám úprimný záujem na tom, aby sa zlepšila dôvera občanov v justíciu,“ píše.

Do súdnej rady nominovala Mišíkovú vláda, a to formálne na návrh ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Tú o to požiadalo hnutie OĽaNO, ktorého časť poslancov predtým presadila aj jej kandidatúru na funkciu generálneho prokurátora.

Na snímke šéf Slovenskej informačnej služby (SIS)  Vladimír Pčolinský počas 130. zasadnutia Bezpečnostnej rady SR, na ktorej sa zúčastnila prezidentka SR Zuzana Čaputová a premiér SR Igor Matovič, 20. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Zrušenie obvinenia V. Pčolinského má byť podľa časti Súdnej rady v rozpore s ústavou