Bývalý ruský premiér a exprezident Dmitrij Medvedev musel na sociálnych sieťach vysvetľovať, prečo krátko pred nedeľnými akciami na podporu väzneného politika Alexeja Navaľného zverejnil na svojich kontách fotografie zasneženého parku so zažatým pouličným osvetlením. Podujatia na Navaľného podporu mali v nedeľu práve takúto podobu.

Medvedev v reakcii na podpichnutie diskutéra, že snímky zimnej krajiny osvetlenej pouličnými lampami na svojom konte na sociálnej sieti zverejnil na podporu Navaľného, napísal, že ide o nedorozumenie. „Je to na podporu ozajstnej ruskej zimy, boja proti zmene klímy a Grety" Thunbergovej, vysvetlil Medvedev a svoje vyjadrenie doplnil tromi usmievajúcimi sa „smajlíkmi".

KK26 Moskva - Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj drží dokument počas vypočúvania na súde, ktorý ma rozhodnúť o tom, či sa podmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov a šiestich mesiacov, ktorý dostal ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v roku 2014 v kauze Yves Rocher, zmení na nepodmienečný a odpyká si ho vo väzení, 2. februára 2021 v Moskve. FOTO TASR/AP
In this handout photo provided by Moscow City Court Russian opposition leader Alexei Navalny stands in the cage during a heari
Neprehliadnite

Ruský súd poslal Navaľného do väzenia na tri a pol roka

Iný diskutér mu však oponoval, že keby boli jeho snímky na podporu Grety, lampy by nesvietili, kým ešte nie je úplná tma, na čo Medvedev to označil za správnu pripomienku, pričom (zo žartu) navrhol potrestať príslušného technika. Diskutér Aidar zasa upozornil na to, že Medvedev píše, že jeho fotografie sú na podporu Grety, „ktorá sa stavia proti výstavbe plynovodu Severný prúd 2 a podporuje Navaľného".

Medvedev nedávno označil Navaľného za politického dobrodruha, ktorý sa za každú cenu snaží dostať k moci, pričom na to zneužíva aj sociálne siete, ktorými do svojho politického zápasu zaťahuje aj ruskú mládež. Podľa Medvedeva sa Navaľnyj „teraz správa oveľa cynickejšie a bezuzdnejšie ako pred niekoľkými rokmi".

Politikove štáby v rôznych častiach Ruska koncom minulého týždňa vyzvali jeho priaznivcov, aby v nedeľu po zotmení vyšli na dvory svojich bytových domov so zapálenými sviečkami, lampášmi alebo si aktivovali v mobiloch baterky a takto vyjadrili podporu nielen väznenému Navaľnému, ale i jeho manželke Juliji. Akcia sa konala v desiatkach ruských miest, ale aj v zahraničí, pod mottom Láska je silnejšia ako strach. Jej účastníci mali fotografie a videá zo svojich "flešmobov" zverejňovať na sociálnych sieťach. Touto formou chceli Navaľného tímy predísť tomu, aby úradmi nepovolené zhromaždenia ľudí opäť poslúžili polícii ako zámienka na ďalší tvrdý zásah.

EBE 22 Moskva - Na snímke ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj stojí v ochrannej klietke na moskovskom súde 12. februára 2021. Navaľnyj je obvinený vo veci urážky na cti a ohovárania. FOTO TASR/AP
In this photo taken on Friday, Feb. 12, 2021 and provided by the Babuskinsky District Court, Russian opposition leader Alexei Navalny stands in a cage during a hearing on charges of defamation in the Babuskinsky District Court in Moscow, Russia. Navalny was accused of slandering a World War II vetera
Neprehliadnite

Polícia prehľadala kancelárie spolupracovníkov Navaľného

Vďaka novej forme protestu prvýkrát za posledných pár týždňov nedošlo k nijakému hromadnému zatýkaniu. V mestách Moskva, Kazaň, Novosibirsk a Simferopol bolo zadržaných 19 ľudí, informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy. Okrem toho v Moskve i Petrohrade prívrženci Navaľného v nedeľu počas dňa - na sviatok sv. Valentína - vytvárali pozdĺž rušných ulíc živé reťaze na znak solidarity s Navaľným, jeho manželkou i politickými väzenkyňami.

Politický analytik Andrej Kolesnikov považuje nedeľné zhromaždenia na podporu Alexeja Navaľného za dôležitý ukazovateľ občianskej angažovanosti. Podľa Kolesnikova takéto kroky síce „nemenia vládu, ale menia sebauvedomenie spoločnosti," informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy. Navaľnému blízky komunálny politik Iľja Jašin označil samotný nápad uskutočniť takúto akciu za veľmi dobrý.